Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




РЕГУЛЮВАННЯ НОВИМ ЦИВІЛЬНИМ КОДЕКСОМ УКРАЇНИ УЧАСТІ ТЕРИТОРІАЛЬНИХ ГРОМАД У ЦИВІЛЬНИХ ПРАВОВІДНОСИНАХ

Ucraineana


РЕГУЛЮВАННЯ НОВИМ ЦИВІЛЬНИМ КОДЕКСО 151j95b М УКРАЇНИ УЧАСТІ ТЕРИТОРІАЛЬНИХ ГРОМАД У ЦИВІЛЬНИХ ПРАВОВІДНОСИНАХ



ЦК України не надає можливості стверджувати про реалізацію в його положеннях зазначеного підходу. Подібний висновок випливає з самої структурної побудови ЦК України, у якому розд. ІІ “Особи” розподілений на три підрозділи: “Фізична особа”, “Юридична особа” та “Участь держави, Автономної Республіки Крим, територіальних громад у цивільних відносинах”. ЦК України не містить прямих вказівок щодо зарахування територіальної громади до юридичних осіб публічного права, а з огляду на неочевидність цього моменту таку вказівку обов’язково слід було б зробити. Більш суттєвим питанням є те, що диференціація між юридичними особами приватного та публічного права у відповідності до ч.2 ст.81 ЦК України відбувається в залежності від порядку їх створення. На відміну від юридичної особи приватного права, юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування. Нарешті, юридичною особою згідно з ч.1 ст.80 ЦК України є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. У зв’язку з тим, що створення територіальної громади не пов’язано з розпорядчими актами зазначених владних суб’єктів і при цьому відсутня реєстраційна процедура, то підтвердження точки зору про територіальну громаду як юридичну особу публічного права без подальших законодавчих змін поки що не можливе.



Не менш складним є питання щодо правових форм та шляхів участі територіальної громади у цивільних відносинах. У ст.169 ЦК України прямо закріплені лише дві форми такої участі: а) право на створення юридичних осіб публічного права (комунальні підприємства, навчальні заклади тощо) у випадку та в порядку, встановлених Конституцією України та законом; б) право на створення юридичних осіб приватного права (підприємницькі товариства тощо) брати участь в їх діяльності на загальних підставах, якщо інше не встановлено законом. У свою чергу, ст.ст. 172, 173 ЦК України закріплено, що територіальні громади набувають і здійснюють цивільні права та обов’язки через органи місцевого самоврядування у межах їхньої компетенції, встановленої законом та на підставі спеціальних доручень за допомогою дій фізичних та юридичних осіб, органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування.



Уявляється, що здійснена законодавцем спроба перелічування форм та шляхів участі територіальної громади у цивільних правовідносинах не є цілком вдалою. Крім того, вона суперечить ст. 143 Конституції України та іншим положенням самого ЦК України, наприклад, ч.2 ст.327, яка зазначає, що управління майном, яке є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування. У ст.143 Основного Закону України також наголошується на тому, що територіальні громади сіл, селищ та міст мають можливість для безпосередньої участі у цивільних правовідносинах. При цьому участь територіальної громади у цивільних правовідносинах не обмежується створенням інших учасників цивільних правовідносин (підприємницьких товариств, комунальних підприємств тощо), а й пов’язана з безпосередньою участю територіальної громади у цивільних відносинах власності, зобов’язаннях зі спричинення шкоди та ін. На підставі викладеного ст.ст. 169, 172, 173 ЦК України підлягають відповідному редагуванню.



Таким чином, закріплення новим ЦК України загальних засад участі територіальних громад сіл, селищ та міст у цивільних правовідносинах не розв’язало всіх практичних питань, що виникають на різних стадіях такої участі. Разом з тим, поняття територіальної громади ще до цього часу можна розглядати як новели вітчизняного законодавства, а тому певні труднощі, які виникають під час законодавчого врегулювання суспільних відносин за участю територіальних громад, слід розглядати як об’єктивні, що не усуває обов’язку юриспруденції досягти в найближчому майбутньому максимальної чіткості, визначеності та однозначності з цього питання.




Document Info


Accesari: 783
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2025 )