PROIECT DIDACTIC
Clasa: I
Obiectul: Literatura pentru copii - optional
Unitatea de īnvatare: Traista cu basme si povesti
Subiectul: Alba ca Zapada, de Fratii Grimm
Titlul lectiei: de fixare si sistematizare
Obiective cadru: - Stimularea capacitatii de receptare a textelor literare
- Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala si scrisa
- Dezvoltarea interesului pentru lectura
Obiective de referinta: - sa īnteleag 545d32f a continutul textului studiat;
- sa "citeasca" imagini si sa le aseze īn ordinea desfasurarii actiunii;
- sa prezinte continutul textului literar;
- sa formuleze īntrebari si raspunsuri īn legatura cu textul studiat;
- sa rezolve corect exercitiile si jocul matematic;
- sa formuleze corect titlul pentru fiecare tablou;
- sa gaseasca cuvinte rimate;
- sa completeze corect propozitiile si schemele date;
- sa compuna poezii scurte īn legatura cu continutul povestii.
Modalitatea de desfasurare: īn pereche si frontal
Metode si
procedee:
conversatia euristica, munca independenta, problematizarea,
jocul didactic,
munca īn pereche, observatia,
exercitiul, eseul, ciorchinele, diagrama Venn,
cvintetul, brainstorming-ul.
Suport si resurse: papusi, fise de munca independenta, planse, carioci.
Propunator: institutor Cosma Adina Iuliana. - scoala cu clasele I-VIII nr. 5 Baia Mare.
I. AVANPREMIERA
a) - organizarea clasei;
- pregatirea materialelor necesare lectiei;
b) - captarea atentiei: - Prezentarea unor papusi confectionate din lāna care reprezinta personajele povestii "Alba ca Zapada".
- La ce te gāndesti cānd spui cuvāntul
"zapada"?
II. CONCENTRARE sI REVIZUIRE
Fisa 1.: - Elevii vor rezolva independent fisa:
a) - Rezolvati urmatoarele exercitii
L
A
B
Z
P
C
D
b) Scrieti litera de la fiecare exercitiu deasupra rezultatului corespunzator de mai jos pentru a afla numele unui personaj din povestea vizionata ora trecuta.
- verificarea fisei prin rezolvarea frontala la tabla.
III. ANUNŢAREA TEMEI sI A OBIECTIVELOR OPERAŢIONALE
Exercitii aplicative asupra continutului povestii "Alba ca Zapada" īn urma vizionarii diafilmului.
IV. DIRIJAREA ĪNVĂŢĂRII
a) asezati tablourile urmatoare īn ordinea desfasurarii actiunii din poveste.
b) Formulati un titlu corespunzator fiecarui tablou:
Vānatorul Milostiv
Casuta piticilor
Oglinda fermecata
Surpriza piticilor
Cingatoarea
Pieptenele otravit
Marul
Printul salvator
Se lucreaza īn pereche
Fisa 2 c) Gasiti cuvinte care sa rimeze cu cel date:
acasa- ................. (frumoasa, miloasa, invidioasa)
plecat- ................. (cautat, umblat, īnselat)
oglinda- ............... (zapada, colinda)
d) Completati propozitiile urmatoare:
"Parul negru ca .............."
"Pielea alba ca ..............."
"Harnica ca o ................."
e)
Ciorchinele: Spuneti īnsusiri care o caracterizeaza pe Alba
ca Zapada. Ce importanta au
calitatile fetei īn
desfasurarea actiunii din poveste? Care este rolul fiecarui
personaj?
- aprecieri generale si individuale
|