Proiect de lectie
Data
Clasa: a X- a (profil real, specializarea stiinte ale naturii)
Titlul lectiei: Romanul . Nicolae Filimon - Ciocoii vechi si noi sau ce naste din pisica soareci manânca
Tipul lectiei: formare de competente si abilitati ( interpretare si analiza )
C2.6. , C2.6.2.1., C2.6..3, C3.4., C3.4.1,, C3.1., C3.1.1., C3.2., C3.2.1.
Obiectiv special : cultivarea receptivitatii literar-artistice a elevilor raportata special asupra universului operei epice si a tipologiei literare ilustrate
Obiective operationale
a) cognitive : La sfârsitul orei, elevii vor fi capabili:
sa identifice elementele compozitionale ale operei
2) &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp; sa recunoasca tema operei
3) &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp; sa prezinte subiectul romanului
4) &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp; sa caracterizeze personajul principal
5) &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp; sa evidentieze tehnicile narative folosite de autor
6) &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp; sa reliefeze particularitatile artistice ale limbajului autorului
7) &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp; sa argumenteze ca romanul ,, Ciocoii vechi si noi. " este un roman de tip realist
b) afective La sfârsitul orei, elevii vor fi capabili :
sa dovedeasca receptivitate afectiv-intelectuala fata de substanta social-istorica a naratiunii lui Nicolae Filimon
2) &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp; sa-si fixeze, preferential, atentia asupra unor fragmente din romanul Ciocoii vechi si noi. " si sa-si motiveze preferintele
3) &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp; sa faciliteze transmiterea noilor informatii
Resurse educationale
a) &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp; Textul literar "Ciocoii vechi si noi. " disponibil în manualul Ed. Art,2005
b) &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp; Cabinetul de literatura dotat cu mese, pentru activitatea pe echipe si cu materialul didactic support necesar pentru lectie
Strategia didactica :
a) &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp;
Metode si procedee : lectura expresiva a unor fragmente,
conversatia euristica, învatarea prin descoperire, problematizarea
b) &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp; &n 16516r1718q bsp;
Forme de organizare a activitatii elevilor : activitatea frontala,
îmbinata cu activitatea independenta pe grupe
c) Mijloace de învatamânt : "Limba si literatura româna", manual pentru clasa a X-a, 2005, Art , autori: Adrian Costache,Florin Ionita,Adrian Savoiu, fise cu extrase din opera comentata si din bibliografia critica, scheme cu aspecte structurale ale textului comentat
Resurse materiale: material bibliografic, volume de proza, portofoliile elevilor;
Resurse procedurale: problematizarea, analiza litarara complexa, conversatia euristica, dezbaterea;
Metode de evaluare: valorificarea raspunsurilor elevilor în discutie, feed-back raportat elevilor, autoevaluarea, nota;
Bibliografie
George Calinescu. "Istoria literaturii române de la origini pâna în prezent", Ed. Minerva, Bucuresti,1972 ;
Viorel Cosma, "Nicolae Filimon " , Ed. Eminescu, Bucuresti, 1966;
Tudor Vianu, ,,Arta prozatorilor români", Ed. Eminescu Bucuresti,
Nicolae Manolescu, Arca lui Noe. Eseu despre romanul românesc, Editura 100+1 GRAMAR, Bucuresti, 1998
Radu G. Ţeposu, Viata si opiniile personajelor, Editura Cartea româneasca, Bucuretti, 1983
Vistian Goia, Didactica limbii si a literaturii române pentru gimnaziu si liceu, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002
Momente si obiective operationale |
Timpul |
Continutul lectiei |
Strategii didactice |
Probe de evaluare |
|||||||||
Probleme principale |
Probleme secundare |
Forme de org. a învatarii |
Resurse materiale |
Resurse procedurale |
|||||||||
Moment organizato-ric |
|
Salutul, verificarea prezentei elevilor, scura conversatie |
|
frontal |
|
conversatie |
|
||||||
EVOCARE Construirea ancorelor Anuntarea obiectivelor noii lectii |
|
Definirea romanului, gen proteic.Aparitia romanului ca specie literara în Europa si la noi. Marcarea evolutiei prozei scriitorului Nicolae Filimon de la nuvela romantica la cea realista si, apoi, la roman Importanta momentului 1863 pentru literatura epica de amploare de la noi |
Definirea romanului ca sistem de relatii : intrinseci ( între planuri epice, teme si motive, parti, capitole, personaje, etc.), respectiv extrinseci ( cu realul, cu alte opere, etc.) Tema categoriilor umane vizate si a trasaturilor specifice acesteia, elevii folosind atât cunostintele dobândite în cadrul orelor de istorie, educatie civica, dar, mai ales, impresiile de lectura pe aceasta tema. |
Frontal expunere explicatia conversatia frontala, lectura selectiva |
Portofoliile elevilor |
Conversatie Problemati-zare |
Ce este romanul ? Ce opere a semnat în epoca postpasoptista Nicolae Filimon ? Cum si-a împartit autorul materialul epic din romanul propus spre analiza ? |
||||||
Constitu-irea sensului Constitu-irea sensului Constitu-irea sensului Constitu-irea sensului Constitu-irea sensului |
|
Propunerea unor teme de lucru folosind fise/texte suport (v. anexa) Restabilirea raporturilor dintre fragmentele selectate si restul romanului Raportul textului cu realul - analiza modului în care fictionalul se raporteaza la realitatea factuala :
Structura si compozitia romanului Instantele narative si raporturile dintre ele Lucrul pe grupe, cu sarcini diferite Analiza rezolvarii sarcinilor de lucru Tipologia literara vizata slujeste unui scop artistic în perioada de dinaintea razboiului de independenta, deschizând drum realismului în literatura noastra, desi epoca romantica era în plina afirmare Multi dintre scriitorii români au prezentat în operele lor atmosfera si epoca, preferând, în acest sens, fiziologia, ca mijloc de a tipologiza personaje desprinse din modele general umane. Costache Negruzzi, creatorul nuvelei istorice românesti, a prezentat diferite ipostaze umane ale aceleiasi epoci. Ion Ghica, în aceeasi perioada postpasoptista, prezinta imaginea provincialului adaptat (adaptabil) mediului citadin, similar cu ceea ce se scrisese anterior. Nicolae Filimon dezvolta oarecum aceeasi tema în romanul "Ciocoii vechi si noi. ", accentuând anumite aspecte ca sa creeze imaginea clara a arivistului în literatura. Compozitie circulara, dupa cum au observat studiind romanul, caci se deschide cu o Dedicatie, urmata de un Prolog si se încheie, evident, cu un Epilog, special regizat pentru a surprinde aceleasi personaje cu care iau contact în Prolog. Diferentele dintre debutul si finalul operei. Elevii precizeaza ca din tânarul umil si sarac sosit la curtea lui Andronache Tuzluc, Dinu Paturica devine un ciocoi autentic, osândit în cele din urma la moarte pentru faptele sale reprobabile. Focalizare O (neutra) în romanul obiectiv, respectiv Personajul - în raport cu naratorul ; Limbajul operei Numele protagonistului, semnificatii. |
Frontal Frontal Frontal frontal frontal Frontal expunere Individu- al. |
Texte suport Portofoliile elevilor Volume de proza Material bibliografic Portofoliile elevilor Volume de proza Material bibliografic Manualul portofoliile elevilor Material bibliografic |
Conversatie Conversatie Conversatie euristica Problemati zare Conversatie euristica Dezbatere Conversatie euristica Problemati-zare Conversatie euristica Problemati-zare |
Precizati locul, timpul si personajele participante Reflectie |
|
Reactualizarea ancorelor ; completarea planului de discutie : Între momentul în care apare pe scena istoriei Dinu Paturica si momentul specific din punct de vedere social lui Mitica Râmatorian e o distanta de patru decenii. Amândoi par exponentii tipici ai noii clase în ascensiune. Acest proces de devenire istorica cu infinitatea lui de aspecte economice, politice, morale, Filimon l-a redat în doar câteva momente si doar câteva tipuri în roman si nuvela ,,Nenorocirile unui slujnicar sau Gentilomii de mahala" |
Dim. Pacurariu are dezvoltata într-un studiu ipoteza ca Alphonse Daudet ar fi plagiat romanul lui N.Filimon atunci când ar fi scris « Nababul » |
Frontal |
Fise de lectura realizate de elevi |
conversatie |
Care au fost principalele probleme pe care le-am discutat astazi ? |
Tema pentru acasa Efectuati , la alegere, una dintre urmatoarele teme :
· &n 16516r1718q bsp; Demonstrati ca romanul ,, Ciocoii vechi si noi " este un roman realist.
· &n 16516r1718q bsp; Prezentati comparativ nuvela ,, Nenorocirile unui slujnicar sau Gentilomii de mahala" si romanul ,, Ciocoii vechi si noi", marcând trasaturile categoriilor umane zugravite de autor.
|