PLAN DE LECTIE
Obiect : Limba si literatura romana
Tema : Verbul
Unitatea de invatare : A ruginit frunza din vii !
Obiectiv fundamental : Dobandirea cunostintelor referitoare la definitia verbului, a nr si a persoanei verbelor ; dezvoltarea capacitatii de a deduce pe baza unor exercitii unele definitii si reguli gramaticale.
Obiective operationale
O1-sa defineasca verbul ;
-sa exemplifice verbe la diferite nr sau persoane ;
-sa recunoasca verbele dintr-un text dat ;
-sa analizeze gramatical un verb, parcurgand categoriile gramaticale studiate ;
-sa aleaga forma corecta a unor verbe, in enunturi ;
-sa formuleze propozitii dupa cerinte date ;
O2-sa dovedeasca interes pentru autocontrol ;
-sa dovedeasca spirit critic si autocritic in realizarea diferitelor feluri de texte ;
O3-sa scrie in ritmul impus de lectie, respectand regulile de asezare in pagina.
Tipul lectiei : mixta
Strategie didactica
a)metode : conversatia, explicatia, exercitiul, mozaicul, ciorchinele, brainstormingul, demonstratia , problematizarea ;
b)mijloace : fise de evaluare 111h71b
Bibliografie
« Puncte de sprijin in organizarea predarii-invatarii, cls I-IV », E. Aramis, 1998,pag 71-78
Etape, timp, obiective |
Activitatea propunatoarei |
Activitatea elevilor |
Metode, mijloace |
I Moment organizatoric 1 |
Pregatesc materialul necesar desfasurarii lectiei; stabilesc climatul psiho-afectiv propice activitatii. |
Se pregatesc pentru lectie. |
|
II.Verificarea cunostintelor O2 O3 |
a) Munca independenta Formulati intrebari ale caror raspunsuri sa fie urmatoarele afirmatii: In parc s-a asternut un covor de frunze. Ana si Maria deseneaza un covor de frunze. b) Verificarea cantitativa a temei Verific daca toti elevii si-au scris tema, si in ce masura. c) Verificarea calitativa a temei si a muncii independente Numesc elevi care vor citi rezolvarile exercitiilor de la tema si munca independenta. d) Verificarea oral-teoretica a cunostintelor : Ce lectie ati avut de pregatit pentru astazi? Ce cuvinte ne ajuta sa formulam intrebarile ? e)Evaluare Celor care au raspuns pe parcursul verificarii le acord calificative. |
Lucreaza exercitiul propus. Rezolva munca independenta. Citesc rezolvarea exercitilor muncii independente si din tema. Raspund la intrebari. |
-brainstormingul ; -conversatia ; -explicatia ; -exercitiul ; -conversatia ; |
III. Introducere in lectie 1 |
Ce denumeste cuvantul casa? Ce arata cuvantul citesc? Dar exista ? Ce sunt toate cuvintele pe care le folosim in vorbire ? |
un obiect. o actiune,.existenta. parti de vorbire. |
-conversatia ; |
IV. Anuntarea temei si formularea obiectivelor 1 |
Astazi la limba romana vom invata despre partile de vorbire care arata actiuni, adica despre verb, si vom lucra o serie de exercitii cu aceset parti de vorbire. Scriu titlul la tabla. |
Asculta cu atentie. Isi noteaza titlul in caiete. |
-explicatia; |
V. Predare/ invatare 20 O1 O2 O3 |
a) Exercitii model : Conduc rezolvarea model a unor exercitii din manual, pe baza carora elevii vor desprinde regula. 2/26 Selectati verbele din propozitii: Visez la zilele insorite ale vacantei. Oare ce lucruri noi vom invata ? Care sunt cuvintele care arata actiuni in aceste propozitii ? Cum se numesc ele? 3/26 Recunosteti persoana si nr fiecarui verb. Cine savarseste actiunea in prima propozitie ? Dar in a doua ? Ce persoana sunt acestea ? Dar nr.? b)Formularea regulii Deci, ce este verbul? Notez definitia. Care sunt persoanele verbului ? Notez persoanele. Care sunt nr. ? Ce arata fiecare? Notez regula la tabla. Unde poate fi asezat verbul? c) Exercitii practic-aplicative 1/26 Identificati verbele din sirul de cuvinte : alearga, priveste, bine, deseneaza, sta, acum, frunze, el. Alcatuiti propozitii simple, enuntiative, afirmative/ dezvoltate enuntiative, negative. 3/26 Selectai verbele din enunturile urmatoare : Frunzele galbene zboara in aerul inmiresmat. Au cazut ploi reci de toamna pe pamant. 1/26 Alcatuiti enunturiin care verbele sa fie la : -persoana a II-a, nr.plural ; -persoana I, nr.singular; -persoana a III-a, nr.plural; 2/26 Transcrieti textul, folosind forma corecta a verbelor din paranteze: Veveritele (a aduna) alune pentru iarna. Ciocanitoarele (a bate) in scoarta copacilor. Ursii (a dormi) in barlog. |
Rezolva exercitiile propuse. Raspund la intrebari. Deduc persoana si nr verbului. Verbul este partea de vorbire care arata actiunea, starea, existenta. -pers.I, II, III. -nr. singular si plural. -La inceput, la mijloc,la sfarsitul propozitiei. Noteaza regulile in caiete. Rezolva exercitiile propuse, in caiete si la tabla. Rezolva exercitiile. |
-exercitiul ; -explicatia ; -exercitiul ; -exercitiul ; -problematizarea ; |
VI. Fixarea cunostintelor 3 |
Ce ati ivatat astazi ? Ce este verbul ? Care sunt persoanele verbului ? Dar nr ? Dati exemple de verbe care arata existenta ! |
Raspund la intrebari. |
-conversatia ; |
VII.Evaluarea 5 |
Impart fise de evaluare. Explic cerintele. 1.Completati ciorchinele. 2.Completati cu verbele potrivite : Prietenul, la nevoie Buturuga mica.carul mare. Bine.., bine.. Anunt inainte cu 2 sa se apropie de final. Discutam exercitiile. Fac cateva aprecieri referitoare la participarea elevilor la lectie. |
Lucreaza exercitiile propuse pe fise. |
-exercitiul ; -ciorchinele ; |
VIII Tema de casa 1 |
Tema : ex. 2 jos/26 Explc tema de casa. |
Noteaza tema de casa. |
|
Data :
Clasa :
Numele :
Fisa de evaluare
1. Completati ciorchinele :
Item |
Foarte bine |
Bine |
Suficient |
|
Completeaza toate casutele cirochinelui |
Completeaza corect 5-7 casute . |
Completeaza 3-4 casute. |
|
Completeaza verbele care lipsesc din proverbe. |
Completeaza 3 verbe. |
Completeaza 2 verbe din proverbele date. |
|