ALTE DOCUMENTE
|
|||||||||
scoala cu clasele I-VIII, Nr.1, Piatra_Neamt
Institutor Solomon Daniela
PROIECT DE LECŢIE
Clasa : a II-a
Aria curriculara : Limba si comunicare
Obiectul : Limba si literatura româna
Capacitatea : Comunicare
Subiectul : Intonarea propozitiei. Virgula.
Obiectivul fundamental : însusirea rolului pe care îl are virgula ca semn de punctuatie si formarea deprinderii de a utiliza virgula în cadrul unei comunicari scrise
Obiective operationale La sfârsitul lectiei elevii vor fi capabili:
O1- sa foloseasca corect virgula în cadrul unei comunicari (care exprima o enumerare sau în marcarea substantivului aflat în cazul vocativ);
O2- sa asocieze semnul de punctuatie corespunzator tonului comunicarii orale;
O3- sa creeze propozitii în care folosesc virgula ;
O4- sa enumere situatiile în care se foloseste virgula ca semn de punctuatie ;
O5- sa completeze cu semnul de punctuatie corespunzator un text lacunar ;
Tipul lectiei : mixta
Strategii didactice : conversatia, exercitiul, problematizare, munca independenta, jocul didactic
Resurse :
a) materiale : manualul pentru clasa a II-a, Limba si literatura româna, Penes Marcela, Ed. Ana, Bucuresti, 2001
Carte de ortografie, Agrigoroae Dan, Ed. Adan, Piatra-Neamt, 2001
plansa didactica
fise
b) umane : 20 elevi
c) temporale : 50 minute
1. Moment organizatoric
2. Verificarea temei precedente
Elevii scriu dupa dictare urmatorul text:
Elevii sunt solicitati sa completeze urmatorul text:
Se fac aprecieri si discutii pe marginea efectuarii temei lectiei (autoevaluare), se dau recomandari privind continuarea studiului acasa, se noteaza unii elevi.
Tema pentru acasa:
sa compuna patru propozitii în care sa se afle virgula;
sa creeze un scurt text în care sa foloseasca virgula (în cazuri diferite);
|