PROIECT DIDACTIC
INSTITUTOR:
CLASA: a II-a A
sCOALA: cu clasele I-VIII Popeni, com. Zorleni, jud. Vaslui
ARIA CURRICULARĂ: Limba si comunicare
DISCIPLINA: Limba româna
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: În lumea necuvântatoarelor
SUBIECTUL: " Ciobanila" de Vasile Voiculescu
TIPUL LECŢIEI: predare-învatare
OBIECTIVE CADRU:
Sa identifice elementele de baza ale organizarii textului în pagina;
Sa distinga sensul cuvintelor noi din enunturi;
Sa utilizeze sensul cuvintelor noi în enunturi proprii;
Sa scrie corect, lizibil si îngrijit sarcinile propuse.
SCOPUL LECŢIEI:
S -exersarea citirii fluente, cursive si expresive;
S -înteleagerea sensului unor cuvinte noi si al mesajului textului citit;
S -exersarea si consolidarea deprinderii de scriere corecta;
S -consolidarea deprinderilor de munca independenta.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) cognitive:
- OC - sa citeasca cursiv, fluent, constient, expresiv, în lant, selectiv, pe roluri textul "Ciobanila" de V. Voiculescu;
- OC - sa înteleaga întelesul cuvintelor necun 838l1110i oscute;
- OC - sa introduca cuvintele noi din text în enunturi proprii;
-OC - sa explice semnele de punctuatie folosite în text;
-OC - sa initieze un dialog despre alte plante sau animale;
b) afective:
- OA - sa participe cu interes la lectie;
- OA - sa -si dezvolte dragostea pentru lectura.
FORME DE ORGANIZARE: frontala, individuala
STRATEGIA DIDACTICĂ: dirijata
RESURSE: procedurale: citirea explicativa,conversatia, explicatia, observatia, munca cu
manualul, problematizarea, învatarea prin descoperire, jocul
didactic;
DESCRIPTORI DE PERFORMANŢĂ
Suficient |
Bine |
Foarte bine |
|||||||||||
DESFĂsURAREA LECŢIEI
|