PROIECT DIDACTIC
Profesor: Nicoleta Negru
Data: 25 octombrie 2005
Obiectul: Limba si literatura romāna
Clasa: a VI-a C
Tema (subiectul lectiei): Conversiunea, mijloc intern de īmbogatire a vocabularului
Tipul lectiei: de īnsusire de noi cunostinte
Obiective operationale:
a) Cognitive
Elevii vor fi capabili sa:
b) Psiho-motorii: sa ortografieze corect cuvintele
Resurse: manualul, capacitatile receptive normale ale elevilor, timp - 50 de minute
Strategia didactica:
a) Metode si procedee: īnvatarea prin descoperire, lucrul cu manualul, conversatia euristica, explicatia
b) Forme de organizare a activitatii elevilor: activitatea frontala, activitatea individuala
c) Mijloace de īnvatamānt: manual, o fisa de lucru
d) Material bibliografic: Limba romāna, manual pentru clasa a VI-a, de Anca serban, Sergiu serban, Editura All, Constantin Parfene - "Metodica studierii limbii si literaturii romāne īn scoala", Editura Polirom, Matei Cerkez (coord.) - "Comunicare si gramatica īn exercitii", Editura Paralela 45, 2005, Carmen Iordachescu - "Examen de capacitate - Teste pentru studiul la clasa", Editura Carminis, 2000, Marica Pietreanu - "Limba romāna - exercitii lexicale", Editura Garamond, 1995, Ion Toma - "Limba romāna pentru elevi, studenti si profesori", Editura Niculescu, 1994, Emanuela Braslasu, Marin Alexandru, Ioana Nicolaescu - "Culegere de exercitii gramaticale, clasa a VI-a", Editura Delta Cart Educational, 2005
Desfasurarea activitatii
I. Actualizarea cunostintelor īnsusite anterior: verificarea temei si a
cunostintelor despre compunere
II. Captarea atentiei elevilor despre activitatea didactica ce urmeaza: Am
īnvatat pāna acum doua mijloace interne de īmbogatire a vocabularului si anume derivarea si compunerea.
III. Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor operationale: Astazi vom
īnvata si ultimul mijloc intern de īmbogatire a vocabularului si anume conversiunea sau schimbarea valorii gramaticale, un mijloc mai dificil deoarece presupune stapānirea partilor de vorbire. Va trebui ca la finalul orei sa: ... (se anunta obiectivele operationale)
IV. Prezentarea sarcinilor de īnvatare: Se scriu pe tabla mai multe exemple
cuprinzānd fapte de limba ilustrative pentru schimbarea clasei morfologice a substantivului si adjectivului:
a) Seara aceasta este minunata. Am sosit acasa seara.
Un barbat se plimba pe strada. "Zoe, fii barbata!"
b) Copilul este frumos. El admira frumosul din padure.
Timpul este frumos. El cānta frumos. Este frumos sa-l ajuti.
prin activitate frontala se vor preciza valorile morfologice ale cuvintelor subliniate: a) substantiv - adverb, substantiv - adjectiv; b) adjectiv - substantiv, adjectiv - adverb si se va scrie definitia conversiunii.
VI. Asigurarea feedback-ului: are loc pe parcursul conducerii īnvatarii, īntarirea
facāndu-se treptat prin aprecieri verbale
VII. Evaluarea formativa: Elevii vor rezolva exercitiile de pe fisa:
VIII. Asigurarea retentiei si a transferului: se da ca tema pentru acasa exercitiul
3, 4 si 5 de pe fisa:
3. Precizati valoarea morfologica a cuvintelor subliniate:
El este batrān. Batrānul avea parul alb. Of, ce obosit sunt! Are un of la inima. Eu sunt elev. Anul acesta vom īnvata despre eul liric. Are caiete frumoase. Scrie frumos. El a luminat camera cu un bec. Camera luminata se vedea de departe.
4. Precizati modul de formare al cuvintelor: autogara, SNCFR, floarea-soarelui, Sighetul Marmatiei, movul, aprozar, DEX, treiul, prieteneste, īnnoda, cumsecade, grasut, īngalbenit
Precizati valorile morfologice ale cuvāntului o īn exemplele:
a) O, ce timp frumos!
b) Am vazut-o pe Maria.
c) Am fost o data, de doua ori, dar nu ma mai duc.
d) Astazi au scris litera o.
e) A mers pe o strada laturalnica.
f) O sa mearga si el la petrecere.a) Admira frumosul din natura. Cel harnic īnvata. L-a īntāmpinat un credincios al sau.
b) El cānta frumos. Este frumos sa-l ajuti.
a) Am sosit acasa seara.
b) "Zoe, fii barbata!"
Indica prin sageti valoarea morfologica a cuvintelor subliniate din enunturile de mai jos:
Este un elev constiincios. * substantiv
Īnvata constiincios la toate materiile.
Ziua mea de nastere este īn aprilie.
Ziua mergeam pe plaja, iar seara ma plimbam. * adjectiv
Purta un tricou albastru.
Admira albastrul infinit al cerului.
Vorbeste bine īn engleza. * adverb
I-am multumit pentru binele facut.
2. Folositi īn propozitii cuvintele date, cu valorile indicate īntre paranteze:
deschis (adverb, adjectiv, verb la participiu)
sapte (numeral, substantiv)
frumos (adjectiv, adverb, substantiv)
3. Precizati valoarea morfologica a cuvintelor subliniate:
El este batrān. Batrānul avea parul alb. Of, ce obosit sunt! Are un of la inima. Eu sunt elev. Anul acesta vom īnvata despre eul liric. Are caiete frumoase. Scrie frumos. El a luminat camera cu un bec. Camera luminata se vedea de departe.
4. Precizati modul de formare al cuvintelor: autogara, SNCFR, floarea-soarelui, Sighetul Marmatiei, movul, aprozar, DEX, treiul, prieteneste, īnnoda, cumsecade, grasut, īngalbenit
5. Precizati valorile morfologice ale cuvāntului o īn exemplele:
g) O, ce timp frumos!
h) Am vazut-o pe Maria.
i) Am fost o data, de doua ori, dar nu ma mai duc.
j) Astazi au scris litera o.
k) A mers pe o strada laturalnica.
l) O sa mearga si el la petrecere.
|