PROIECT DIDACTIC
PROFESOR : MIHAELA DUMITRIŢA CIOCOIU
DATA: 13 decembrie 2006
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : Liceul Teoretic "Mihail Kogalniceanu" Vaslui
CLASA a X-a E
profil limbi straine- bilingv engleza
SUBIECTUL: Ion de L. Rebreanu - Instantele comunicarii narative : caracterizarea personajului principal ;
TIPUL LECŢIEI: dobândire de noi cunostinte ;
COMPETENŢE GENERALE
stimularea gândirii autonome, reflexive si critice în raport cu mesajul textului;
dezvoltarea interesului fata de comunicarea interculturala;
expunerea orala/scrisa a unor opinii(comentarii) pe marginea textului literar;
construirea de argumentatii orale/scrise pe baza textului.
COMPETENŢE SPECIFICE
- sa cunoasca universul social-uman al satului transilvanean ;
- sa distinga notele originale ale viziunii lui Liviu Rebreanu, pentru a fixa locul romanului Ion în literatura româna ;
- sa interiorizeze pulsatia vietii satului ;
- sa cunoasca instantele comunicarii narative;
- sa caracterizeze personajele principale ale romanului ;
- sa precizeze modalitatile de caracterizare a personajului;
- sa arate mentalitatea lui Ion în ceea ce priveste problema pamântului.
RESURSE :
-continutul de învatare indicat în formularea obiectivelor operationale;
-clasa omogena cu posibilitati mari de învatare;
STRATEGIE DIDACTICĂ :
a)METODE sI PROCEDEE : conversatia euristica, exercitiul, explicatia, lectura explicativa, munca independenta, întrebari structurate pe text, problematizarea, exemplificarea.
b)FORME DE ORGANIZARE : activitate frontala, activitate individuala, lucrul pe grupe.
c) RESURSE : capacitatile de învatare si cunostintele anterioare ale elevilor ; timp : 50 de minute.
d) MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT : fise de lucru, fise cu citate, jocul didactic.
BIBLIOGRAFIE:
Nicolae Manolescu, Arca lui Noe, ed. 100+1 Gramar, Bucuresti, 2004 ;
V. Rotaru, Teoria literaturii, ed. Aula Magna, 2004 ;
Liviu Rebreanu, Ion, editura Cartea româneasca, Bucuresti, 1979 ;
Manual de limba si literatura româna, clasa a X-a, Editura Art 2005, autori: Adrian Costache, Florin Ionita
Didactica limbii române, Universitatea "Al.I.Cuza" Iasi 2004, autor: Mihaela Secrieru
DESFĂsURAREA ACTIVITĂŢII
NR. CRT. |
SECVENŢELE LECŢIEI |
SITUAŢIILE DE INSTRUIRE sI EDUCARE |
|
Moment organizatoric Reactualizarea cunostintelor însusite anterior Enuntarea obiectivelor urmarite Prezentarea optima a continutului Dirijarea învatarii Asigurarea transferului, obtinerea performantei Tema pentru acasa |
Se noteaza absentele, pregatirea pentru lectie. CONŢINUT: Se pun câteva întrebari cu privire la aparitia romanului, tema romanului. METODE: conversatia CONŢINUT Se vor enunta obiectivele stabilite. METODE: explicatia CONŢINUT: Se vor aduce în discutie instantele comunicarii narative: autor narator personaj cititor - Se va caracteriza fiecare instanta, pe scurt - Coordonatele constructiei personajului Modalitatile de caracterizare: a) Directa (atitudinea naratorului fata de Ion), realizata de catre narator si alte personaje; b) Indirecta: prin comportament, gesturi, limbaj, dialog si monolog interior, raportarea la alte personaje. Opinii critice. METODE: explicatia, conversatia STRATEGII: mixta EVALUARE: frontala, orala Prin metoda conversatiei elevii sunt solicitati: sa prezinte informatii despre prototipul personajului; sa identifice trasaturile personajului, prezentând modalitatile de caracterizare. Se urmareste argumentarea acestora cu aspecte din text. sa interpreteze atitudinea personajului; sa relateze principalele actiuni în care este implicat personajul, identificând trasaturile si modificarile; sa stabileasca locul pe care-l ocupa personajul ; sa precizeze modalitatile de caracterizare folosite de romancier; sa observe ca predomina caracterizarea indirecta; sa analizeze perceptia critica a personajului. Se lucreaza pe fise cu citate, iar elevii trebuie sa le comenteze. METODE: analiza de/pe text, exercitiul, conversatia, descoperirea semidirijata. STRATEGII: mixte EVALUARE: frontala Se vor discuta opiniile lui Eugen Lovinescu" Ion e expresia instinctului de stapânire a pamântului, în slujba caruia pune o inteligenta ascutita."(Istoria literaturii române contemporane) si George Calinescu: " Ion nu e însa decât o bruta, careia siretenia îi tine loc de desteptaciune."(Istoria literaturii române de la origini pâna în prezent) Dupa modelul din clasa realizati caracterizarea personajului Ion. |
Cititi atent cele doua apreciri critice de mai jos, apartinând lui Eugen Lovinescu, respectiv lui George Calinescu apoi comentati-le, facând referire la scene reprezentative din roman:
Eugen Lovinescu "Ion e expresia instinctului de stapânire a pamântului, în slujba caruia pune o inteligenta ascutita, o cazuistica strânsa, o viclenie procedurala si, cu deosebire, o vointa imensa: nimic nu-i rezista."(Istoria literaturii române contemporane 1928)
George Calinescu: " Ion nu e însa decât o bruta, careia siretenia îi tine loc de desteptaciune.Nu din inteligenta a iesit ideea seducerii, ci din viclenia instinctuala, caracteristica oricarei fiinte reduse."(Istoria literaturii române de la origini pâna în prezent 1941)
|