PROIECT DIDACTIC
PROFESOR : MILITARU CLAUDIA
DATA : 18-I-2007
OBIECTUL : LIMBA ROMÂNĂ
CLASA: a -VI -a A
TITLUL LECŢIEI : Adjectivul
TIPUL LECŢIEI : actualizarea cunostintelor
OBIECTIVE CA 333k104d DRU :
dezvoltarea capacitatii de exprimare orala si scrisa
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ :
sa sesizeze abaterile de la normele gramaticale într-un mesaj oral;
sa utilizeze categoriile gramaticale învatate, în diverse tipuri de propozitii;
sa sesizeze organizarea morfologica si sintactica a textelor citite.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
La sfârsitul orei elevii vor fi capabili :
2. sa identifice felul adjectivului dupa origine, alcatuire, dupa forma;
sa cunoasca topica adjectivului;
sa stie sa faca acordul adjectivului cu partea de vorbire determinata;
. sa stie sa formeze adjective prin derivare si compunere;
sa cunoasca si sa constientizeze modificarile din DOOM2 referitoare la adjectiv;
sa identifice adjectivele din diferite texte;
STRATEGIA DIDACTICĂ
a) Metode si procedee- se vor folosi ,alternativ sau combinat ,metode si mijloace precum: învatarea prin descoperire ,conversatia euristica,explicatia , lucrul cu manualul, lucrul cu fise, analiza morfologica, demonstratia.
b) Forme de organizare a învatarii: activitate frontala, alternativ cu activitatea independenta si individuala,
lucrul în perechi;
c) Resurse capacitatile normale de învatare ale elevilor .
timp de lucru: 50 de minute
d) Mijloace de învatamânt : texte lingvistice, fise cu sarcini de lucru pe grupe de câte doi testul de evaluare formativa;
e) Bibliografie : Limba româna pentru clasa a -VI-a, Ed E. D. P, Humanitas,All
DESFĂsURAREA ACTIVITĂŢII
1.MOMENTUL ORGANIZATORIC:
ORGANIZAREA CLASEI - stabilirea ordinii si asigurarea climatului necesar bunei desfasurari a lectiei .
2.ACTUALIZAREA CUNOsTINTELOR ANTERIOARE :
controlul caietului de teme(cu observatii si aprecieri dupa caz )
verificarea modului in care elevii au alcatuit tema data ora trecuta;
ex .
3.CAPTAREA ATENŢIEI
- profesorul cere elevilor sa descrie pe unul dintre colegi...... ;
4.ANUNŢAREA SUBIECTULUI LECŢIEI sI A OBIECTIVELOR OPERAŢIONALE:
- astazi vom discuta despre Adjectiv
la sfârsitul orei va trebui sa.( se anunta obiectivele operationale ).
5.PREZENTAREA SARCINILOR DE ÎNVĂŢARE sI DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII:
- elevii sunt întrebati ce exprima adjectivele utilizate de ei în descrierea colegilui ?
- însusiri ,calitati, defecte.- se defineste adjectivul, iar elevii îsi noteaza în caiete
- profesorul împarte elevilor cate o fisa de lucru pe care acestia vor gasi exercitii despre adjectv
(Vezi anexa1)
- se cere gasirea unor sinonime si antonime ale unor adjective;
- urmatoarea cerinta este de a identifica prin subliniere adjectivele variabile si sa le precizeze formele- cu aceasta ocazie, profesorul îi întreaba pe elevi daca-si amintesc de clasificarea adjectivului... si se face o schema pe tabla- elevii îsi noteaza ; apoi se rezolva exercitiul 2;
- se continua fisa, elevii au de format adjective cu sufixe si cu prefixe.. Se noteaza faptul ca adjectivul se poate forma si prin derivare si prin compunere;
-urmatorul exercitiu urmareste formarea unor adjective de la alte parti de vorbire flexibile;
- elevii au de pus la plural niste adjective care ridica anumite probleme în scriere se fac anumite observatii : adj. Masculine terminate în x(cs)- au pl. în -cs(i),
alternanta d-z - crud- cruzi
japonez japonezi
- la ex. 6 se observa faptul ca conform DOOOM2, adjectivele respective se scriu legat si nu cu cratima sau cu pauza ;
- exercitiul 7- se refera la acordul adjectivului cu substantivul determinat elevii sunt lasati sa rezolve pentru a vedea daca îsi mai amintesc ortografia ... Apoi se face observatia ca adj. Terminate la masculin sg. Nearticulat în -iu au la plural nearticulat- ii, iar la plural articulat -iii
se explica si valoarea fiecarui i în parte;
de asemenea, se face si observatia asupra adj. Rosu cu pluralul în rosii
in continuare, elevii au de identificat cazul si functia sintactica a unor adjective.. Se constata ca se acorda în gen nr. Si caz cu substantivele determinate ,si au functia sintactica de atribut adjectival si de nume predicativ... se face schema la tabla ;
în final, elevii au de identificat adjectivele dintr-o propozitie si de precizat figurile de stil formate- se observa ca s-au format epitete si se noteaza ca valoarea stilistica a adjectivului este de epitet
6.ASIGURAREA FEEDBAKULUI: are loc pe parcursul conducerii învatarii, întarirea facându-se treptat. Dupa realizarea fiecarei sarcini, profesorul va face aprecieri în legatura cu calitatea si nivelul activitatii.
7. EVALUAREA FORMATIVĂ: ( fisele de evaluare)
- se da ca activitate independenta rezolvarea unui test (vezi anexa 2).
- elevii vor face schimb de fise si se vor corecta reciproc.
8.ASIGURAREA RETENŢIEI sI A TRANSFERULUI:
- se da elevilor , ca activitate independenta rezolvarea exercitiilor din manual, pag .
FIsA DE LUCRU
1.Gasiti sinonime/antonime pentru adjectivele:
ciudat imens= durabil=
decis= tolerant= mânios=
2.Identifica prin subliniere cu o linie adjectivele variabile si precizeaza-le formele :
înalt, ferice, mov serios, limpede, vernil,mare, curata, subtire, grijuliu,disco, latino,bleu
3.Identifica si clasifica dupa provenienta( origine) adjectivele din enuntul:
Rana sângerânda a fost pansata de doctorul acesta.
3.Formeaza adjective derivate cu prefixele si sufixele:
4. Formeaza câte un adjectiv de la partea de vorbire data :
copil |
rod |
om | |||
România |
A întelege |
fum | |||
a trece |
piatra |
aur | |||
tanar |
munte |
|
praf | ||
argint |
drept |
Franta |
5.Scrie forma de plural a fiecarui adjectiv ;
singular |
plural |
singular |
plural |
singular |
plural |
ortodox |
ruginiu |
japonez | |||
cenusi |
fix |
complex | |||
zglobiu |
viteaz |
blând | |||
olandez |
rigid |
satul |
6.Alegeti prin subliniere forma corecta a djectivelor :
binecrescut / bine-crescut binecunoscut / bine-cunoscut bine-venit / binevenit
7.Faceti acordul adjectivului cu substantivul determinat în propozitiile:
(Cenusi).....nori vor aduce ploaie.Imi plac (veseli)..... oameni de acolo. (Rosii).....
bujori au înflrit.
8. Precizati cazul si functia sintactica a adjectivelor din enunturileurmatoare si analizati unul la alegere:
Ea este o eleva silitoare.
Spun colegilor apropiati adresa lor.
Povestea despre frumoasele fete o veti citi.
Frumosilor copii, ascultati-ma!
9. Identificati adjectivele din enuntul urmator si precizati ce figura de stil formeaza:
Noaptea era neagra, mohorâta, noapte de toamna trista si nabusitoare.
TEST FORMATIV
Alexandru îi descrie prietenului sau peisajul pe care l-a vazut langa Brasov:
In iarna asta, am fost cu bunicul la padure. Zapada rece si moale acoperea potecile înguste. Am patruns încet în adânca liniste a codrului stravechi. Mirosul dulce-amar al cetinei ne învaluia. Inn vale, cosurile fumegande ale caselor cerneau o pâcla argintie. Cerul era întunecat si zarile gri îmi dadeau impresia unei lumi feerice.
Cerinte: Identifica adjectivele din descrierea pe care Alex i-o face prietenului sau si analizeaza doua la alegere.
|