ALTE DOCUMENTE
|
|||||||||
PROIECT DE LECŢIE
Data:
Clasa: a III a
Institutor:
Disciplina: Limba româna
Unitatea de învatare:
Subiectul lectiei: "Partile de vorbire"
Tipul lectiei: de recapitulare
Scopul lectiei:Sistematizarea si aprofundarea cunostintelor referitoare la partile de vorbire
Obiective de referinta: OC2 - O.R 2.
OC3 - O.R 3.5
Obiective operationale
O1 - sa citeasca corect, cursiv si expresiv un text cunoscut; obiectivul se considera realizat daca 90% elevi realizeaza corect cerintele propuse în I1;
O2 - sa defineasca substantivul, adjectivul, pronumele, numeralul si verbul; obiectivul se considera realizat daca 90% elevi realizeaza corect cerintele propuse în I2;
O3 - sa identifice partile de vorbire învatate; obiectivul se considera realizat daca 90% elevi realizeaza corect cerintele propuse în I1, I3;
O5 - sa realizeze corect analiza gramaticala a partilor de vorbire învatate precizând categoriile gramaticale ale acestora; obiectivul se considera realizat daca 70% elevi realizeaza corect cerintele propuse în I4, I5 ;
O6 - sa utilizeze corect partile de vorbire înva 454v2112e 55;ate în realizarea sarcinilor propuse; obiectivul se considera realizat daca 60% elevi realizeaza corect cerintele propuse în I6, I7;
Strategia didactica: algoritmica -participativa
Metode si procedee: exercitiul, conversatia, explicatia, observatia;
Forme de organizare a activitatii: frontal, individual;
Mijloace de învatamânt: planse cu scheme recapitulative, plansa cu Albinuta si mesajul ei, fise
Material bibliografic:
M E N - "Programele scolare pentru învatamântul primar", Bucuresti, 1998
I Gatan - "Exercitii si teste de gramatica - cl. I - IV", Ed. Sibila, Craiova, 1995
DESFAsURAREA LECŢIEI
Secventele lectiei |
Obiec-tive |
Continut |
Strategii didactice |
Evaluare |
|||||||||||
Situatii de învatare |
Metode- forme de organizare |
||||||||||||||
Moment organizatoric |
Se pregatesc cele necesare, în vederea bunei desfasurari a lectiei; Se pregateste colectivul de elevi, se asigura linistea; | ||||||||||||||
Verificarea cunostintelor |
Voi verifica frontal cantitativ si calitativ temele elevilor; În timp ce le voi verifica temele, voi cere elevilor sa citeasca lectia "Colt - Alb" dupa Jack London Voi aprecia rezolvarea temei precum si calitatea citirii |
citirea în lant a lectiei |
observatia |
Evaluare individu-ala I1- citesc lectia cur-siv si ex-pressiv |
|||||||||||
Captarea atentiei |
Se prezinta elevilor o plansa cu un personaj surpriza "Iepurasul" care le transmite urmatorul mesaj: " Copii, anul acesta am învatat cinci parti de vorbire: substantivul, adjectivul, pronumele, numeralul si verbul. Ce multumita sunt! Voi le cunoasteti?" Discutii pe baza mesajului: " - De ce este multumit, Iepurasul?" " Poti si tu sa fii multumit de tine daca vei recu- noaste partile de vorbire studiate." |
conversa-tia | |||||||||||||
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Se vor anunta tema lectiei si obiectivele propuse |
conversatia | |||||||||||||
Dirijarea învatarii |
O1 O1 O2 O2 O3 O4 |
Pentru verificarea cunostintelor teoretice se va alcatui schema recapitulativa: SUBSTANTIVUL denumeste... felul < numarul < ADJECTIVUL exprima ... numar < PRONUMELE înlocuieste... persoana - - - numarul < NUMERALUL exprima ... VERBUL exprima .... persoana - - - numarul < Ex. 1(Fisa de lucru) Grupati urmatoarele parti de vorbire în tabelul de mai jos conform modelului: trei, ghiocel, zapada, eu, dorm, saptesprezece, copac, el, caprioara, alear-ga, plapând, ele, pufos, rasare, înalt, cincizeci, trei-zeci si trei, înfloreste.
Se face corectarea frontala a fisei de lucru. Ex. 2 Spuneti cu ce parti de vorbire puteti completa fiecare din propozitiile de mai jos: _______timid statea într-un colt. Pasarile _______din tarile calde. ______ scrii foarte frumos. Soarele _______ a rasarit pe cerul ________. De ziua mea, pe tort erau _______ lumânari. În gradina ________ ghioceii. Ex. 3 Cititi textul , apoi rezolvati cerintele de mai jos: " Nicolae Balcescu a trait în Bucuresti acum aproape o suta optzeci de ani. Tatal sau, Barbu Balcescu , a murit când Nicolae era copil. El a ramas cu doi frati, doua surori si cu mama, Zinca Balcescu. (dupa D. Zamfirescu "Nicolae Balcescu") a) Selectati din text si analizati, în scris, doua substantive comune la numarul singular si doua la numarul plural. b) Transcrieti substantivele proprii din text. c) Alcatuiti oral, propozitii cu numeralele gasite în text. d) Subliniati cu o linie verbele. e) Gasiti în text pronumele personale si precizati oral, persoana si numarul acestora. f) Adaugati câte doua adjective urmatoarelor substantive: mama, copil, frati. Alcatuieste, cu fiecare grup de cuvinte, câte o propozitie. |
-exercitii de completare a unei sche-me recapitu-lative -- exercitii de clasifi-care a par-tilor de vor-bire în tabe-le - exercitii de comple-tare a unor propozitii lacunare - exercitii de identifi-care si ana-liza a parti-lor de vor-bire - exercitii de gasire de adjective pentru sub-stantive date |
conversa-tia euristica - exercitiul - exercitiul - exercitiul problema-tizarea - observatia - exercitiul - algoritmi-zarea |
Evaluare frontala I2 -defi-nesc co-rect parti-le de vor-bire si ca-tegoriile gramatica-le ale a-cestora Evaluare frontala I3 - clasi-fica mor-fologic cu-vintele da-te Evaluare frontala I4 - com-pleteaza corect pro-pozitiile lacunare Evaluare frontala I5 - identi-fica si analizeaza partile de vorbire Evaluare frontala I6 - gasesc adjective pentru substanti-vele date si alcatu-iesc enun-turi cu a-cestea. |
||||||||||
Obtinerea performantei |
O2 O3 |
Elevii vor fi solicitati sa lucreze o fisa de evaluare. (anexa 2) |
- munca independenta |
Evaluare individu-ala |
|||||||||||
Asigurarea retentiei si transferului |
O4 |
Se face corectarea frontala a fisei de lucru. Le voi propune elevilor un joc didactic prin care îi voi solicita sa rezolve un exercitiu. Rândul 1 Alcatuieste propozitii în care cuvântul "noua" sa fie, pe rând, numeral, pronume, adjectiv. Rândul 2 Alcatuieste enunturi în care cuvântul "vie" sa fie pe rând: substantiv, adjectiv, verb. Rândul 3 Alcatuieste enunturi în care cuvântul "rosii" sa fie pe rând: substantiv, adjectiv. Se discuta activitatea elevilor, în special a celor care vor fi notati; |
- exercitii de alcatuire de propozi-tii conform cerintelor |
jocul didactic - explicatia |
Evaluare frontala I7 - con-struiesc e-nunturi în care cu-vintele da-te sa aiba sensuri diferite |
||||||||||
Tema pentru acasa |
Le voi da elevilor tema sa rezolve, în scris, ex. 17 , pag. 96 |
conversa-tia - explicatia |
Anexa 1
Fisa de lucru
Grupati urmatoarele parti de vorbire în tabelul de mai jos conform modelului: trei, ghiocel, zapada, eu, dorm, saptesprezece, copac, el, caprioara, alearga, plapând, ele, pufos, rasare, înalt, cincizeci, treizeci si trei, înfloreste.
Substan-tive |
adjective |
pronume |
numerale |
verbe |
Anexa 2
Fisa de evaluare
Se da propozitia:
Eu vreau doua papusi mari cu palarii rosii
Alege varianta corecta si scrie A (adevarat) sau F (fals) în dreptul enunturilor urmatoare:
Cuvântul eu este pronume personal, persoana a II a, numarul singular
Cuvântul vreau este verb, numarul singular, persoana I
Cuvântul papusi este substantiv comun, numarul plural
Cuvântul doua este adjectiv
Cuvantul rosii este adjectiv, determina substantivul palarii, numarul plural.
|