Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




Crearea paginilor Web -HTML - didactic

profesor scoala


Colegiul Economic Administrativ Iasi

Prof.Emanuela Tatiana Padurariu

An scolar 2005/2006




Proiect didactic

Disciplina:Tehnologia informatiei si a comunicatiilor

An scolar:

Clasa: a IXa D

Data: 12 aprilie 2006

Profesor: Padurariu Emanuela- Tatiana

Unitatea de īnvatare: Reteaua Internet

Tema lectiei: Crearea paginilor Web -HTML

Tipul lectiei: predare -invatare

Durata: 50 min

Locul de desfasurare: laboratorul de informatica

Competente generale:

C5: Formarea si dezvoltarea deprinderilor de utilizare a mijloacelor moderne de comunicare - reteaua Internet

C6:     Formarea deprinderilor de creare a unei pagini WEB

Competente specifice:

CS1: enumerarea serviciilor oferite īn Internet si descrierea acestora; clasificarea si folosirea modului de adresare īn Internet

CS2: utilizarea posibilitatilor de cautare a informatiilor; aplicarea modalitatilor de folosire a serviciului de e-mail

CS3: utilizarea operatiilor de baza necesare realizarii unei pagini HTML   

CS4: realizarea unor aplicatii practice

Nivelul initial al clasei:

elevii si-au format si dezvoltat deprinderile de utilizare a unui procesor de texte

elevii si-au format si dezvoltat deprinderile de utilizare a mijloacelor moderne de comunicare - reteaua Internet

Obiective educationale

-Obiective cognitive

elevii sa se familiarizeze cu notiunile de baza ale editorului HTML

- Obiective afective

sa manifeste atitudine de implicare activa in desfasurarea lectiei

sa aprecieze utilitatea cunoasterii notiunilor despre editoare HTML

Strategii didactice

-Principii didactice:

-principiul asigurarii progresului gradat al performantei

-principiul conexiunii inverse

-principiul participarii si īnvatarii active

-Metode de īnvatare:

-conversatia (CV)

-explicatia(Exp)

-exercitiul(Ex)

-problematizarea (Pr)

-Procedee de instruire:

-conversatia de consolidare

-problematizarea prin crearea de situatii problema

-exercitiul de consolidare

-Forme de organizare:

-frontala

-pe grupe (2 elevi)

-Resurse materiale:

-fise de lucru cu set de aplicatii

-calculator   

-soft educational

-Material bibliografic:

-pentru elevi:

-Tehnologia informatiei si a comunicatiilor - manual clasa a IXa, Mariana Milosescu

-pentru profesor:

-Metodica predarii Informaticii si Tehnologia Informatiei: Carmen Petic, stefania Cracinescu, Daniela Popa

- Tehnologia informatiei si a comunicatiilor - manual clasa a IXa, Mariana Milosescu

- Initiere in Web Design: Claudia Stefan, Razvan Dragoi, editura ARVES

-Elemente de metodica predarii informaticii in scoala,C.Petre, C.Boboila, editura Dova ,1997

-Metode de evaluare:

-evaluare continua pe parcursul lectiei(fisa de lucru si calculatorul)

Desfasurarea activitatii:

I.PREGATIREA LECTIEI

- īntocmirea proiectului didactic

- pregatirea softului educational

- pregatirea fiselor de lucru

II. STRUCTURA LECTIEI PE SECVENTE DE INSTRUIRE

CS

Min

Activitatea desfasurata de profesor

Activitatea elevilor

MI



1.MOMENT ORGANIZATORIC

- verificarea frecventei elevilor si a tinutei acestora

- verificarea existentei si operationalitatii resurselor materiale





- elevii raporteaza absentii si motivele absentarii lor

- semnaleaza eventualele defectiuni tehnice







CV


Pr


CS1

CS2



2. VERIFICAREA CUNOSTINTELOR din lectia anterioara

Profesorul aduna de la elevi fisa de lucru individual care a fost data ca tema pentru acasa.



CS3








CS3


3. PREDAREA-INVATAREA LECTIEI NOI


Profesorul prezinta titul lectiei si subiectele acesteia; introduce notiunile noi prin intermediul prezentari Power-Point.




Tema lectiei: Crearea paginilor Web -HTML


Subiectele lectiei:

1.Notiuni introductive

2.Editarea si vizualizarea unui document HTML

3.HTML de baza

3.1. Structura unui document HTML

<HTML>

<HEAD>

<TITLE> structura paginii mele

</TITLE>

</HEAD>

<BODY>

Continutul paginii mele este acesta

</BODY>

</HTML>

3.2. Parametrii marcajului <BODY>.</BODY>

Parametrul bgcolor

Parametrul background

Parametrul TEXT

Parametrul LINK

Parametrul VLINK

Parametrul ALINK





Elevii urmaresc prezentarea Power Point si noteaza in caiete.



La solicitarea profesorului, isi exprima parerea despre scopul crearii unei pagini Web.


Elevii noteaza in caiete informatiile furnizate de profesor:

HTML-HyperTextMarkup Language, limbaj de marcare.


Lansarea in executie a procesorului de texte Notepad:

Start->Programs->Accessories-> Notepad

Crearea unui document

File -> New sau folosind tastele Alt+F, apoi tasta N

Salvarea unui document ca document HTML

File ->Save sau folosind tastele Alt+F, apoi tasta S

In fereastra Save parcurgeti urmatoarele etape:

Pas1: din lista ascunsa Save In alegeti directorul in care salvati documentul

Pas2: scrieti in zona de editare File name numele pe care doriti sa il dati documentului adaugand extensia html sau htm

Pas3: actionati declansatorul Save

Deschiderea unui document HTML

File ->Open sau Alt+F dupa care tasta O


Elevii analizeza paletele de culori oferite de profesor



EXP


Cv





Obs









Cv




Obs






Exp


CS3


4. FIXARE

- Profesorul preopune spre rezolvare fisa de aplicatii(anexa)


- Elevii citesc si rezolva sarcinile propuse.





Obs

Ex

Prob




5. NOTAREA ELEVILOR

- profesorul realizeaza observarea sistematica a activitatii elevilor

-elevii care au desfasurat la ora o activitate eficienta sunt notati in agenda profesorului

cv



6.TEMA PENTRU ACASA

-profesorul propune tema pentru acasa: pagina 159 manual 11, 12,

-propune miniproiectul:6 pag.159

-elevii noteaza in caiete tema pentru acasa



FISA DE STUDIU INDIVIDUAL: Internet si Comunicare

TIMP DE LUCRU:20 min

Bifati raspunsurile corecte:

1. Un protocol este: o adresa a unei resurse existente pe Internet o modalitate prin intermediul careia diferite calculatoare pot comunica intre ele o adresa IP 2. Firewall reprezinta: un sistem de securitate, de obicei o combinatie hardware si software un sistem de securitate format din componente hard o componenta a unui calculator 3. Afirmatia: Se poate modifica pagina de start a unei aplicatii web este: adevarata falsa 4. Alegerea optiunii Show pictures din meniul Advanced al ferestrei Internet options are urmatorul rezultat: afisarea in pagina web a adreselor imaginilor afisarea in pagina web a imaginilor existente afisarea paginii web fara imaginile existente 5. Pentru a sterge toate adresele vizitate va trebui sa apelati functia: Favorites Tools-Internet Options- Delete Cookies Tools-Internet Options-Clear History 6. Motorul de cautare este: Un program disponibil pe Internet cu ajutorul caruia se pot cauta diferite pagini cu informatii referitoare la un subiect anume Un program disponibil pe Internet cu ajutorul caruia descarci diferite poze Un program disponibil pe Internet fara o utilitate anume 7. Afirmatia: Se pot imprima toate paginile care au legaturi cu pagina curenta este: adevarata falsa 8. Pentru a trimite o copie a unui mesaj si altor persoane, fara ca acestea sa vada adresele celorlalti, veti scrie adresele acestora in campul: Cc Bcc Subject 9. Afirmatia: Se pot transmite mesaje cu diferite prioritati este: adevarata falsa 10. Apasarea butonului dupa ce in prealabil a fost selectat un mesaj are ca rezultat: Retransmiterea mesajului Stergerea mesajului Copierea mesajului






































I.

1.Lansati in executie editorul de texte Notepad si introduceti urmatorul text:

"Pe lānga plopii fara sot
Adesea am trecut;
Ma cunosteau vecinii totii -
Tu nu m-ai cunoscut."

Mihai Eminescu-PE LANGA PLOPII FARA SOT...

2. Salvati documentul cu numele eminescu.html .

3. Vizualizati cu navigatorul Internet Explorer, pagina WEB creata.



II.

1. Lansati in executie editorul de texte Notepad si creati, utilizand structura unui document HTML, o pagina Web personala care sa constituie o "carte de vizita" pentru cei ce doresc sa va cunoasca prin intermediul Internetului.

2. Utilizati parametrii marcajului <body>.</body> pentru stabilirea fundalului si culorii textului cu valorile pe care le considerati de cuviinta.

3. Stabiliti la inceputul textului o formula de salut pentru cei care viziteaza pagina.

4.Incheiati textul din pagina cu adresa de e-mail la care puteti primi eventualele mesaje.

5. Salvati documentul cu numele exercitiu1.html

6. Vizualizati pagina creata cu navigatorul Internet Explorer.



Document Info


Accesari: 10067
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )