Proiect de activitate didactica
Clasa : a V-a C
Profesor:Ana Coada
Data: 21-ianuarie 2008
Obiectul : Matematica
Subiectul: FRACŢII
Tipul lectiei: Fixare si consolidare a cunostintelor
Scopul lectiei: Consolidarea cunostin 18318t197s telor referitoare la fractii, pregatirea în vederea sustinerii unei lucrari tematice (test).
Obiective:
Sa cunoasca diferite moduri de scriere si citire a fractiilor
Sa clasifice fractiile (comparând numaratorul cu numitorul)
Sa rezolve corect exercitii de amplificare sau simplificare
Sa scoata întregii dintr-o fractie supraunitara sau sa introduca întregii în fractie
Sa compare fractiile intre ele
Sa efectueze adunari si scaderi de fractii
sa rezolve ecuatii de forma ax =b
Metode si procedee Conversatia , metoda ciorchinelui, explicatia , exercitiul;
Resurse:
De timp
Umane: clasa de elevi cu care se lucreaza frontal.
Materiale: manuale,, caiete, instrumente de scris, culegeri de probleme .
Desfasurarea activitatii
1Momentul organizatoric (2- min.)
Salutul, prezenta.
2Trezirea interesului (5 min)
Se propune un joc. Profesorul scrie pe tabla o fractie si cere elevilor sa scrie propozitii adevarate despre aceasta timp de 3 min. Se stabileste valoarea de adevar a propozitiilor scrise.(2 min)
Ex.
3.Verificarea temei scrise acasa - 5min
4. Realizarea sensului (33 min.)
Elevii vor primi fisa de lucru pe care o vor rezolva pe caietele lor de notite. Profesorul monitorizeaza activitatea fiecarui elev, observa si intervine ori de câte ori este nevoie. Pe rând, se rezolva si la tabla, de câti mai multi elevi exercitiile propuse.
Se utilizeaza si rezolvarea în doua moduri, acolo unde este posibil.
Se repeta de fiecare data regulile de efectuare a operatiilor cu fractii pentru ca elevii sa le retina. Elevii care se afirma, sunt apreciati.
5. Reflexia (5 min.)
Fiecare elev este rugat sa scrie în caietul colegului 4 exercitii care sa contina ecuatii cu fractii. Se schimba caietele si fiecare rezolva exercitiile propuse de coleg. Când au terminat, propunatorii corecteaza rezolvarile si dau nota pe caiet.
Se apreciaza elevii care s-au remarcat în mod special si se încurajeaza cei care s-au straduit. Se trec note.
Tema pentru acasa: Culegere ,,Mate2000+7/8" pag.18, testul 2.
Fisa de lucru
1. Simplificati :
2. Enumerati elementele urmatoarelor multimi :
A = B =
3. Comparati :
a) b); c) d) ;
4. Calculati:
a) b) c)1 d) 3 -
5. Un elev achita costul unei excursii cu din suma economisita. Cu din suma ramasa cumpara un rucsac si îi mai ramân 21lei.
Ce suma a economisit ? Cât a costat excursia?
6) Aratati ca numerele A , B, C sunt naturale, unde
A=
B=1+
C=
|