ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ
Clasa: a III-a A
Obiectul: Limba si literatura româna
Subiectul: Fata babei si fata mosneagului - de Ion Creanga
Tipul: dobândire de cunostinte
Obiective operationale:
O1 - sa recunoasca titlul si autorul pornind de la imaginile prezentate;
O2 - sa retina câteva date esentiale legate de marele povestitor;
O3 - sa citeasca corect, cur 424y244e ent, constient, cursiv si expresiv, textul "Fata babei si
O4 - sa citeasca în lant, pe roluri si pe fragmente, un text;
O5 - sa explice sensul cuvintelor noi, integrându-le în noi structuri gramaticale;
O6 - sa raspunda corect la întrebarile legate de continutul lectiei;
O7 - sa rezolve corect, exercitiile propuse;
O8 - sa completeze corect propozitii lacunare folosind cuvinte si expresii din
text;
O9 - sa participe activ si constient la desfasurarea lectiei;
Strategii didactice:
Metode si procedee: conversatia, explicatia, citirea explicativa, citirea în lant, pe roluri, dramatizarea, discutia colectiva, observatia, lucrul cu manualul, problematizarea, jocul didactic, munca independenta, ciorchinele, brainstormingul, exercitiul.
Mijloace de învatamânt: caietele de clasa, de teme, manualele, tabla, plicuri cu întrebari, fise de lucru, fise de evaluare, planse, panou de polistiren, CD - uri, calculator, prezentare Power Point.
Bibliografie:
Cerghit, Ioan, Didactica. Manual pentru clasa a X - a, licee pedagogice, Bucuresti, 1995
Iordachescu, C., Sa dezlegam tainele textelor literare, clasa a III - a, Editura Carminis, Pitesti, 2001
Nuta, Silvia, Metodica predarii limbii române, în clasele primare, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 2000
Penes, Marcela, Manual de limba si literatura româna, clasa a III - a, Editura Ana, 2007
Penes, Marcela, Îndrumator pentru folosirea manualului de limba si literatura româna, clasa a III - a, Editura, Ana 2000
serdean, Ion, Metodica predarii limbii române la clasele I - IV, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1995
ETAPELE LECŢIEI |
ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTOAREI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
1.Organizarea lectie |
Se asigura climatul necesar pentru desfasurarea lectiei. Se pregatesc materialele necesare pentru lectie. |
Se stabileste linistea si ordinea necesare bunei desfasurari a lectiei. Elevii îsi pregatesc materialele necesare pentru lectie: caietele de teme, de clasa, instrumentele de scris. |
2. Verificarea temei pentru acasa |
Se verifica cunostintele dobândite anterior. Se verifica tema pentru acasa, atât din punct de vedere calitativ, cât si cantitativ. Elevii sunt împartiti în trei echipe. Fiecare echipa primeste o fisa, care va fi trecuta din mâna în mâna, iar fiecare elev va nota pe ea un enunt referitor la bunica. Se verifica fisele celor trei echipe si se stabilesc câstigatorii. |
Elevii, împartiti în trei echipe (pe rânduri de banci) vor scrie, fiecare, pe fisa câte un enunt referitor la bunica. Câstiga echipa care termina prima, dar va trebui ca si enunturile notate sa fie si corecte. |
3. Reactualizarea cunostintelor dobândite anterior. |
Se verifica cunostintele dobândite anterior, referitoare la textul: "Ce mai faci, bunico?" de Mircea Sântimbreanu. Se citeste textul pe roluri, pe fragmente. Elevii raspund la întrebari: 1. De ce credeti voi ca bunicii se bucura atunci când sunt vizitati de nepoti? 2. Ce alte povestiri despre bunici mai cunoasteti? |
- Elevii raspund la întrebari. - De ce credeti voi ca bunicii se bucura atunci când sunt vizitati de nepoti? - Bunicii se bucura atunci când sunt vizitati de nepoti, deoarece îi iubesc foarte mult. - Ce alte povestiri despre bunici mai cunoasteti? - Noi mai cunoastem: "Bunicul", "Bunica" de Barbu st. Delavrancea. |
4. Captarea atentiei. |
Se solicita elevilor sa vizioneze o prezentare Power Point care înfatiseaza date despre povestitorul Ion Creanga, precum si imagini si fragmente din povestea "Fata babei si fata mosneagului" de Ion Creanga. Se adreseaza elevilor câteva întrebari. |
- Elevii vizioneaza prezentarea Power Point retinând informatii despre povestitorul Ion Creanga si reamintindu-si povestea "Fata babei si fata mosneagului" de Ion Creanga. - Ati urmarit câteva imagini dintr-o poveste. Cum se numeste povestea? - Povestea se numeste: "Fata babei si fata mosneagului" de Ion Creanga. - Va mai amintiti si alte povesti sau povestiri scrise de Ion Creanga? - Da. "Capra cu trei iezi", "Ursul pacalit de vulpe", "Cinci pâini" .. |
5. Anuntarea subiectului si a obiectivelor. |
- Azi, trecem la o lectie noua, intitulata: "Fata babei si fata mosneagului" de Ion Creanga. - Trebuie sa fiti foarte atenti la lectie, pentru ca, la sfârsitul ei sa stiti sa cititi foarte bine textul, corect, expresiv, sa raspundeti la întrebari, sa alcatuiti propozitii, cu, cuvintele necunoscute, sa rezolvati exercitii. - Învatatorul noteaza titlul lectiei la tabla, iar elevii pe caietele lor. |
|
6. Dirijarea învatarii. |
Se citeste textul: "Fata babei si fata mosneagului" de Ion Creanga. Se explica si se noteaza cuvintele necunoscute: sluta: foarte urâta; tâfnoasa: artagoasa, suparacioasa, certareata; claca: întâlnire în care cei ce se aduna lucreaza si spun glume; gâlceava: cearta, conflict, neîntelegere; joc (aici): hora se alinta cum s-alinta cioara-n lat: se falea fara motiv; era fata mamei: era rasfatata mamei; Întrebari: 1. Cum era fata babei? 2. Dar fata mosneagului? 3. De ce a fost atât de bine rasplatita fata mosneagului? Se rezolva exercitii de pe fisele de lucru. |
- Învatatorul solicita câtorva elevi sa citeasca textul: "Fata babei si fata mosneagului" de Ion Creanga, pe fragmente, în lant, în timp ce subliniaza, cu creionul, pe carte, cuvintele necunoscute. - Cuvintele necunoscute se explica si se noteaza la tabla si pe caiete, apoi se alcatuiesc câteva enunturi cu, câteva dintre ele. - Elevii noteaza cuvintele necunoscute, apoi alcatuiesc câteva enunturi cu ele. - Învatatorul solicita elevilor sa raspunda la câteva întrebari. Câtiva elevi primesc câte un plic în care este scrisa întrebare. Ei citesc întrebarea, iar ceilalti vor raspunde la ele. 1. Cum era fata babei? - Fata babei era sluta, lenesa, tâfnoasa si rea la inima. 2. Dar fata mosneagului? - Fata mosneagului era frumoasa, harnica, ascultatoare si buna la inima. 3. De ce a fost atât de bine rasplatita fata mosneagului? - Fata mosneagului a fost atât de bine rasplatita deoarece a dat dovada de harnicie si bunatate în tot ceea ce a facut. - Elevii raspund la întrebari. - Învatatorul solicita elevilor sa rezolve câteva exercitii de pe fisele de lucru. - Elevii rezolva exercitiile la tabla si pe caiete. |
7. Fixarea cunostintelor. |
Se rezolva o fisa de evaluare, diferentiat, pe doua nivele. Se rezolva fisele de evaluare, împreuna. |
- Elevii rezolva fisele de evaluare, sub forma de întrebari, folosind metoda ciorchinelui, la tabla, diferentiat. |
8. Aprecieri finale. |
Tema pentru acasa: pag. 79, ex. 2. Se fac aprecieri generale si individuale asupra felului cum s-au comportat elevii la lectie. |
- Elevii noteaza tema pentru acasa si sunt atenti la explicatiile date, pag. 79, ex.2 (întrebarile 2, 3, 4, 5). - Se fac aprecieri generale si individuale asupra felului cum s-au comportat elevii la lectie. |
|