Proiect de lectie
Grupul tinta: clasa a IX-a
Tema: Imaginea de sine
Obiective:
sa înteleaga ca sunt creati în mod deosebit, în ciuda faptului ca nu sunt perfecti
sa identifice câteva calitati care îi fac 17517y2418r sa fie unici si, în consecinta, deosebiti .
Resurse materiale: fise de lucru
Durata: 1 ora
Metode: conversatia, expunerea, dezbaterea
Desfasurarea activitatii:
Generarea entuziasmului: folosim urmatorul exercitiu de spargere a ghetii: JOCUL NUMELUI
Prenumele însotit de un adjectiv care sa înceapa cu prima litera din pronume.
Ex. Cristina cea curioasa pentru ca îi place sa cunoasca multe lucruri.
Elevii au fost rugati de data trecuta sa aduca fiecare un obiect care are o semnificatie deosebita pentru ei. Elevii se ridica pe rând arata ce au adus si spun de ce este deosebit pentru ei lucrul respectiv.
Se explica termenii de "deosebit" si "unicitate".
Urmeaza o scurta povestire: Spargerea misterioasa
Într-o noapte, doi oameni au dat o spargere într-unul din cele mai mari magazine din oras. Râdeau rautacios când au intrat în magazin, iar peste vreo doua ore când au iesit, râdeau la fel - chiar daca nu furasera nimic. Ceea ce au facut ei a fost mult mai subtil si rauvoitor, poate chiar mai pagubitor pentru magazin decât un furt obisnuit.
Cei doi s-au dus prin magazin si au schimbat etichetele cu preturi. Au luat eticheta de pe o bicicleta si au pus-o pe o racheta de tenis. S-au dus la etaj si au luat eticheta de pe o pereche de sosete, apoi au coborât la parter si au lipit-o pe o camasa. Au schimbat pretul de pe o minge de plastic cu eticheta de pe o minge de piele. Asa au facut cu fiecare eticheta din magazin, apoi au plecat.
Ce credeti ca s-a întâmplat a doua zi când s-a deschis magazinul?
Se noteaza raspunsurile elevilor.
A doua zi de dimineata magazinul s-a deschis ca de obicei. Casierii erau la locurile lor. Marfa era asezata ordonat pe rafturi. Clientii intrau si ieseau din magazin, cumparând ce aveau nevoie. Gaseau ce le trebuia, plateau si plecau. A fost nevoie de vreo doua ore - timp
destul de lung - ca sa observe cineva ca fusesera schimbate toate etichetele cu preturi. Câtiva cumparatori norocosi au facut cea mai buna achizitie din viata lor. Altii au platit dublu sau triplu pentru marfa cumparata.
Urmeaza dezbaterea notiunii de valoare, se trag concluziile povestirii. Se ajunge la concluzia ca sunt deosebiti, chiar daca nu sunt perfecti si mai fac greseli din când în când.
Evaluare
Dupa ce elevii au înteles ca sunt într-adevar deosebiti, urmeaza crearea unei poezii. Fiecare elev primeste o fisa de lucru pe care o va completa.
Dupa ce elevii au terminat de scris poeziile îi rugam sa citeasca cu voce tare unul sau doua versuri, care le-a placut lor cel mai mult. Daca unii elevi doresc sa citeasca întreaga poezie li se permite acest lucru în limita timpului disponibil.
|