LECTIA CA FORMA DE BAZA A ACTIVITATII DIDACTICE IN SCOALA
Definitie :
Lectia este principala forma de predare -invatare, evaluare , inclusiv in scoala speciala.
Lectia este activitatea elevilor sub indrumarea profesorului in vederea asimilarii cunostintelor si formarii deprinderilor prevazute de o tema din programa scolara intr-un timp determinat.
In cadrul lectiei se realizeaza interactiunea optima intre factorii si resursele de invatamant.
Scopuri-obiective-continut-profesor-elev-metodica didactica( la d.m. + obiectivele corectiv- formativ)
Lectia in scoala speciala reprezinta forma de baza a organizarii muncii instructiv-educative cu durata de 45 minute pauza 15 minute.
Reprezentand forma de baza a organizarii muncii instructiv-educativ, lectia in scoala speciala nu exclude alte forme, ci se imbina cu ele:
1. activitati TTl, exersarea senzoriala, de pregatirea pentru munca.
Lectiile pot fi, la randul lor, de mai multe ti 838h73i puri:
- lectie mixta (combinata)
- lectie de comunicare / insusire de noi cunostinte
- lectie de recapitulare, sistematizare si aprofundare
- lectie de formare de priceperi si deprinderi specifice unor domenii ( abilitati practice, desen, muzica, educatie fizica, gramatica).
- lectie de apreciere si evaluare a rezultatelor scolare
- lectie de tip vizite sau excursii
- activitati educativ-terapeutice ( logopedie, terapii ocupationale, ludoterapie)
Fiecare lectie se desfasoara in baza unui proiect didactic care cuprinde in structura sa urmatoarele elemente:
a) disciplina / obiectul , data, clasa, subiectul lectiei, tipul lectiei, obiectivul fundamental;
b) obiective operationale: informativ-formative si compensator-recuperatorii ( elaborate pentru cele trei domenii fundamentale : cognitiv, afectiv si psihomotor);
c) strategii didactice : metode, materiale si mijloace de invatamant.
d) desfasurarea lectiei -cuprinde:
-secventele lectiei
-momentul organizatoric si captarea atentiei;
-informarea cu privire la obiectivele de atins;
-verificarea cunostintelor insusite anterior;
-prezentarea elementelor de continut;
-obtinerea performantei;
-asigurarea feedbackului;
-evaluarea performantelor obtinute;
-consolidarea retentiei si a capacitatii de transfer;
-obiectivelee propuse;
-continutul si timpul corespunzator;
-activitatea educatorului;
-activitatea elevilor;
-metode si mijloace de invatamant utilizate;
-observatii.
1) Lectia mixta :
In scoala de masa, de regula se desfasoara sub forma lectiei combinate, mixte care imbina 3 momente fundamentale:
a.comunicarea de cunostinte-insusirea
b.repetarea-consolidarea
c.verificarea-evaluarea
Etape:
-momentul organizatoric;
-verificarea cunostintelor insusite anterior;
-pregatirea elevilor pentru dobandirea noilor cunostinte;
-anuntarea noii teme si a obiectivelor ( profesorul comunica elevilor intr-o forma accesibila ce asteapta de la ei la sfarsitul activitatii0;
-comunicarea si insusirea noilor cunostintelor;
-fixarea si sistematizarea continuturilor predate;
-explicatii pentru continuarea invatarii acasa si pentru realizarea temei.
In scoala specila , datorita ritmului mai lent de lucru, a marilor dificultati intre elevi, care face necesara insistenta pe ajutorul individual este ncesara .
-optarea pentru alte tipuri de lectii ( numai de comunicare, numai de evaluare)
-imbinarea mai multor lectii pe parcursul aceleasi zile de preferinta una dupa alta , sau intercalate cu activitati practice, de desen ( care sa nu solicite intelectul).
2. Lectia de formare de priceperi si deprinderi specifice unor domenii de activitate diverse ( abilitati practice / lucru manual, activitati de terapie educationala, desen, muzica, educatie fizica, gramatica ).
Se organizeaza sub forme diferite : -lectii de activitati practice;
-lectii de deprinderi motrice.
-lectii de formare a unor activitati intelectuale
-lectii de formare a unor deprinderi tehnice
-lectia de laborator
-lectia excursie
-lectia de activitate independenta
Etape :
-momentul organizatoric;
-precizarea temei si a obiectivelor;
-actualizarea sau insusirea unor cunostinte necesare desfasurarii activitatii;
-demonstratia sau executia-model (realizata ,de obicei ,de catre educator)
-antrenarea elevilor in realizarea activitatii ( cu ajutorul educatorului0;
-realizarea independenta a activitatii de catre fiecare elev ( lucrare, exercitiu);
-aprecierea performantelor si precizari privind modul de continuare a activitatii.
3. Lectia de comunicare/ insusirea de noi cunostinte
-are un obiectiv didactic fundamental (insusirea de noi cunostinte) , dar prezinta o structura mixta, mai ales la clasele mici ( ponderea celorlalte etape corespunzatoare tipului au o pondere mult mai mica):
-momentul organizatoric;
-verificarea cunostintelor insusite anterior ( pe scurt0 si pregatirea elevilor pentru dobandirea noilor cunostinte ( stabilirea legaturii cu vechile cunostinte);
-anuntarea noii teme si captarea interesului / trezirea motivatieie pentru noua tema;
-comunicarea si insusirea noilor cunostinte ( ocupa cea mai mare parte din structura lectiei);
-fixarea si sistematizarea continuturilor predate;
-momentul de incheiere si anuntarea temei pentru acasa.
4.Lectia de fixare, sistematizre, aprofundare sau recapitulare-vizeaza in principal consolidarea cunotintelor insusite pe baza redimensionarii continuturilor in jurul unor idei cu valoare cognitiva relevanta, astfel incat elevii sa poata realiza conexiuni si aplicatii in contexte din ce in ce mai largi ale cunoasterii.
1. lectii de repetare curenta ( la fiecare unitate didactica)
2. lectii de recapitulare ( la fiecare capitol)
3. lectii de sinteza
Etape :
-anuntarea continutului / temei , a obiectivelor si a unui plan de recapitulare ( acesta se realizeaza / propune in lectia anterioara si se reaminteste la inceputul noii lectii);
-recapitularea continutului pe baza planului stabilit;
-realizarea de catre elevi a unor lucrari sau activitati individuale pe baza cunostintelor recapitulative;
-aprecierea activitatii elevilor;
-anuntarea si explicarea temei.
Cerinta fundamentala:
-lectia de recapitulare curenta trebuie organizata inainte ca uitarea sa fi intervenit masiv.
-la deficientii mintal, recapitularea trebuie sa se faca cand se constata ca majoritatea elevilor nu mai au cunostinte temeinice.
5. Lectia de evaluare , de apreciere
-se realizeaza la sfarsit de capitol, dupa un ciclu de lectii
Etape :
se stabileste impreuna cu clasa continutul de verificat;
se verifica nivelul de pregatire a elevilor in functie de continutul stabilit;
aprecierea rezultatelor;
explicatii in vederea inlaturarea lacunelor, corectarea greselilor.
Exemplu :
Lectia de recapitulare
Disciplina citire: tema "Vara"
se da elevilor sa citeasca 2-3 texte cu tema Vara apoi sa raspunsa la intrebari.
Un plan de intrebari:
Care sunt lunile de vara?
Activitatea oamenilor in timpul verii?
Care sunt lunile de vara?
Ce fac copiii vara?
Ce poate observa profesorul prin acest tip de lectii:
performantele elevilor
golurile din cunostintele elevilor
golurile din activitatea proprie, a profesorului.
6. Forme de organizare a activitatii de instruire si educatie a scolarilor cu h.m .
1. Vizitele si excursiile
-pregatirea temeinica inainte, sarcini bine stabilite
-sa se finalizeze cu concluzii, colectii-valoare compensatorie-sa se autocontroleze pe o durata mai lunga;
-se mentine atentia.
2. Activitati de munca individuala dirijata de educator;
-activitati de socializare
-activitati de autoservire
3. Lucrari practice la atelier contribuie la:
-corectarea tulburarilor de psimotricitate
-antreneaza atentia
-dezvoltarea vorbirii ( il pui sa-ti spuna ce a facut).
4. Activitati de corectare desfasurate in cabinetele TTL, CFM.
7. Activitati de terapie ocupationala , indeletniciri practice-in aceste situatii intalnim urmatoarele secvente principle ( aceste tipuri de activitati au o structura mult mai flexibila si permit o organizare la libera initiativa a educatorului).
-anuntarea obiectului activitatii si instruirea globala a unui model ( se poate porni de la o poveste, un tablou sau o imagine sugestiva , un fragment muzical, alte mijloace si materiale intuitive);
-prezentarea instrumentelor si a materialelor d lucru ( se trec in revista toate materialele si instrumentale ce vor fi folosite pe parcursul activitatii); in acest caz se va acorda atentie vocabularului utilizat care trebuie sa fie insusit, inteles si corect folosit de catre elevi;
-intuirea modelului pe parti componente;
-modalitati de asamblare;
-activitatea independenta propriu-zisa cu ponderea ca timp si ajutor individual;
-analiza si aprecierea activitatii elevilor ( se poate face i pe fragmente in timpul activitatii).
In anumite situatii, pentru lucrari sau activitati mai ample , activitatea poate extinsa pe parcursul mai multor ore/lectii.
|