Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




Mijloace de realizare si tipuri de activitati

profesor scoala


ALTE DOCUMENTE

PROIECT DE LECTIE FONETICA
PLANIFICARE ANUALA
PLAN SEMESTRIEL Langue française
Cursul CISCO/CCNA
Auxiliar curricular clasa a X-a DOMENIUL: Estetica si ingrijirea corpului omenesc CALIFICAREA: Lucrator in estetica si ingrijirea corpului omenesc
ETODOLOGIA de organizare si desfasurare a examenului de bacalaureat - 2008
FISA DE OBSERVATIE EXPERIMENTALA
Probe experimentale de determinare a capacitatii de vorbire a copilului la intrarea in scoala
MEMORIU DE ACTIVITATE PROFESIONALA
Pe aripile imaginatiei

Mijloace de realizare si tipuri de activitati

Direcþiile de acþiune care sã asigure corelarea curriculumul ºcolii cu mediul socio-cultural vizeazã



toate cele trei componente ale sale:

-curriculumul nucleu

-curriculum la decizia ºcolii

-activitãþile extracurriculare

In prezentul ghid, propunem citeva modalitãþi /tipuri de activitati prin care curriculumul scolii poate fi

adaptat la contextul rural;acestea se caracterizeazã prin urmãtoarele:

scopul lor este de a aplica, testa, valida, extinde, suplimenta ºi îmbogãþi învãþarea din

clasã;

pot fi introduse în componentele curriculumului ºcolii;

contribuie la formarea unor competenþe transdisciplinare

necesitã un efort de echipã din partea cadrelor didactice

sunt iniþiative relativ noi în sistemul de învãþãmânt românesc ºi totuºi practici curente ºi de

tradiþie în multe þãri

au fost folosite/experimentate punctual, în cadrul unor programe educaþionale

nonguvernamentale dovedindu-se practici de succes ºi în România

sunt în concordanþã cu strategiile naþionale ale MEC (de exemplu, "Strategia naþionalã de

acþiune comunitarã" din 2004 )

Seria Învãþãmânt Rural

Adaptarea curriculum-ului la contextul rural

2.1. Lecþii de diferite discipline din curriculumul de bazã

Repere teoretice

Personalizarea demersului didactic

În condiþiile noului curriculum, lectura programei ºi a manualelor nu mai este în mod obligatoriu

liniarã. Programa trebuie parcursã în mod necesar de cãtre toþi, dar ea, ca ºi manualele se pliazã unei

citiri personale ºi adaptate

De asemenea, conceptual central al proiectãrii didactice este demersul didactic personalizat care

exprimã dreptul profesorului de a lua decizii asupra modalitãþilor pe care le considerã optime în

creºterea calitãþii procesului de învãþãmânt, respectiv, rãspunderea personalã pentru a asigura elevilor

un parcurs ºcolar individualizat, în funcþie de condiþii ºi cerinþe concrete.

Noul Curriculum naþional accentueazã faptul cã documentele de proiectare didacticã sunt documente

administrative care asociazã într-un mod personalizat elementele programei - obiective de referinþã,

conþinuturi, activitãþi de învãþare - cu alocarea de resurse (de timp ºi materiale) consideratã optimã de

cãtre profesor pe parcursul unui an ºcolar.

Contextualizarea lecþiei

În acest context, lecþia devine o oportunitate mult mai valoroasã de adaptare a procesului de

predare-învãþare la contextul de viaþã al elevilor, la experienþele lor din viaþa realã ºi la nevoile de

dezvoltare specifice. Rolul profesorului/învãþãtorului în conceperea ºi organizarea activitãþii în clasã

devine mult mai important.

Integrarea /corelarea unor elemente ale demersului didactic al unei lecþii cu mediul socio-cultural

al elevilor este realizabilã în oricare dintre etapele procesului de proiectare 656r1720g :

De ce voi

face

Ce voi face? Cu ce voi

face

Cum voi

face?

Cât s-a

realizat?

Identificarea

obiectivelor/

competenþelor

Selectarea

conþinuturilor

Analiza

resurselor

Determinarea

activitãþilor de

învãþare

Stabilirea

instrumentelor

de evaluare

În cadrul unor lecþii de diferite discipline, cadrul didactic respectiv are posibilitatea:

Sã se focalizeze pe dezvoltarea unor competente prioritare datoritã specificului ºi

problematicii contextului extern;

a se vedea materialele CNC

Seria Învãþãmânt Rural

Adaptarea curriculum-ului la contextul rural

Sã integreze în lecþie elemente de conþinut ( date, informaþii, evenimente, cazuri, resurse,

exemple etc) din comunitate;

Sã utilizeze în lecþie resurse din comunitate (persoane resursã, documente, spaþii, facilitãþi,

instituþii etc);

Sã organizeze activitãþi de învãþare bazate pe metode de explorare a realitãþii

(observarea, experimentul, cercetarea documentelor ºi vestigiilor istorice) ºi pe cele

acþionale ( studiu de caz, proiect, lucrãri practice);

Sã evalueze folosind modalitãþi ºi instrumente care se bazeazã pe situaþii reale( evaluarea

autenticã, proiectul, portofoliul, fiºa de observare etc.)

Teme de reflecþie

a) Lucraþi în pereche cu un coleg pentru a analiza proiectele de lecþie propuse de un profesor de

biologie ºi un învãþãtor ºi listaþi toate elementele de contextualizare a învãþãrii pe care le identificaþi în

demersurile didactice respective la nivelul conþinuturilor, metodelor etc.

Comentaþi asupra oportunitãþii unor lecþii proiectate în acest mod.

PROIECT DE LECÞIE

Clasa: a V-a

Obiectivul: Biologie

Subiectul: Influenþa omului asupra vegetaþiei

Tipul: lecþie de formare a priceperilor ºi a deprinderilor

Scopul: formarea priceperilor ºi a deprinderilor de protejare a mediului înconjurãtor

Obiective operaþionale:

Sã stabileascã relaþii între sol ºi plante cu ajutorul informaþiilor din manual ºi a celor obþinute

de la persoanele - resursã din comunitate

Sã identifice pãrþile componente ºi caracteristicile unui arbore, folosindu-se de informaþiile

anterior dobândite

Sã planteze puieþi, respectând condiþiile impuse de specificul plantei

Metode ºi procedee: conversaþia, explicaþia, exerciþiul, notarea lucrãrilor practice

Moduri de organizare a activitãþii: lucru în grupuri mici, activitate frontalã, activitate individualã

Resurse materiale: proiecte, unelte, fiºe de autoevaluare, ecusoane, plãcuþe de avertizare, rulete

Resurse umane: angajaþi ai Ocolului silvic, pãdurarul, pãrinþi

SCENARIUL DIDACTIC

1. Pregãtirea activitãþii

contactarea de cãtre profesor a persoanelor-resursã din comunitate pentru obþinerea unor

informaþii referitoare la particularitãþile mediului local (florã, faunã) ºi pentru procurarea unor

materiale necesare (puieþi, unelte agricole);

stabilirea datei activitãþii;

realizarea invitaþiilor cãtre pãrinþi ºi cãtre alte persoanã-resursã care vor fi implicate în

desfãºurarea activitãþii;

formarea grupelor de elevi, stabilirea responsabilitãþilor ºi a sarcinilor; alegerea unui nume al

grupei ºi realizarea ecusoanelor adecvate sarcinilor de rezolvat;

recomandarea unei bibliografii orientative (Arborele vieþii, enciclopedii, atlasul botanic);

culegerea de la pãrinþi a unor informaþii referitoare la specificul pãdurii din zona în care

trãiesc.

2. Desfãºurarea activitãþii propriu-zise

Seria Învãþãmânt Rural

Adaptarea curriculum-ului la contextul rural

pãdurarul/ inginerul silvic prezintã caracteristicile solului din zona în care vor fi plantaþi puieþii

de fag;

elevii precizeazã pãrþile componente ale unei plante ºi caracteristicile morfofuncþionale ale

acestora; argumenteazã de ce se vor planta puieþii de fag sau nu puieþii de salcie sau de brad;

sprijiniþi de cãtre pãrinþi, elevii desfãºoarã activitãþi practice conform responsabilitãþilor

stabilite, dupã cum urmeazã:

o grupul I - efectueazã mãsurãtorile ºi marcheazã terenul;

o grupul II - sapã gropile;

o grupul III - planteazã puieþii;

o grupul IV - udã puieþii;

o grupul V - eticheteazã puieþii ºi realizeazã un panou de avertizare cu sloganuri

sensibilizatoare la protejarea mediului înconjurãtor.

Fiecare grupã va avea un nume semnificativ.

3. Evaluarea activitãþii

pãdurarul/inginerul silvic apreciazã calitatea activitãþii practice efectuate de elevi;

pãrinþii apreciazã rolul implicãrii lor în activitatea practicã desfãºuratã;

profesorul face aprecieri privind întreaga activitate;

la întoarcerea în ºcoalã elevii vor completa o fiºã de autoevaluare:

o care sunt etapele parcurse pentru plantarea puieþilor ?

o ce ai învãþat prin activitatea desfãºuratã ?

o ce dificultate ai întâmpinat ?

o ce ai putea îmbunãtãþi pe viitor ?

o cum apreciezi colaborarea ta cu ceilalþi ? (slabã, bunã, foarte bunã)

profesorul completeazã fiºa de observare sistematicã.

4. Asigurarea transferului

Ca temã pentru acasã elevii au de realizat un poster care sã vizeze influenþa omului asupra

mediului.

PROIECT DE LECÞIE

Clasa: a IV-a

Obiectivul: Istorie

Subiectul: Din trecutul localitãþii

Tipul: lecþie de formare a priceperilor ºi a deprinderilor

Scopul:

formarea priceperilor ºi a deprinderilor de observare a surselor istorice

cultivarea unei atitudini obiective faþã de realitãþile istorice

Obiective operaþionale:

O1 - Sã identifice informaþii provenite din surse istorice observate independent

O2 - Sã exprime impresii personale referitoare la sursa istoricã observatã

O3 - Sã formuleze rãspunsuri la întrebãri de tipul: Ce .. ? Pentru ce ....? Ce

semnificã ....?, adresate de învãþãtor

O4 - Sã prezinte sursa istoricã observatã, folosind un mijloc de exprimare

preferat (desen, text, poster)

Metode ºi procedee: învãþarea prin cercetarea documentelor ºi a vestigiilor istorice, observarea,

conversaþia, explicaþia, problematizarea.

Resurse materiale: diverse surse istorice (obiecte vechi, unelte), fiºe de autoevaluare, fiºe de lucru,

reportofon, aparat foto.

Resurse umane: persoane-resursã din comunitate care deþin obiecte vechi, persoane-resursã din

cadrul primãriei.

Seria Învãþãmânt Rural

Adaptarea curriculum-ului la contextul rural

SCENARIUL DIDACTIC

1. Pregãtirea activitãþii

identificarea surselor istorice din comunitate;

contactarea persoanelor-resursã ºi asigurarea în legãturã cu autenticitatea sursei;

stabilirea datei când se va efectua vizitã, cu acordul persoanei-resursã;

recomandarea informaþiilor ce trebuie reactualizate înainte de efectuarea vizitei de studiu.

2. Desfãºurarea activitãþii propriu-zise

Învãþãtorul stabileºte, cu claritate, sarcinile ºi obiectivele urmãrite prin cercetarea surselor

istorice, precizându-le elevilor.

Elevii observã liber obiectele cu valoare de sursã istoricã.

Formuleazã primele impresii, remarcã persoanele referitoare la obiectele observate

independent.

Persoana deþinãtoare a obiectului observat oferã informaþii referitoare la urmãtoarele aspecte:

o Ce reprezintã sursa?

o Cine a realizat-o ºi de ce ?

o Care a fost utilitatea sursei ?

o Ce vechime are ?

Învãþãtorul înregistreazã prezentarea pe care o face persoana-resursã folosind un reportofon.

Face fotografii pentru albumul documentar al clasei.

Învãþãtorul dirijeazã "lectura" analiticã ºi activã a sursei istorice, conform unui algoritm de

observare a acesteia:

o Ce tip de informaþie conþine obiectul observat ?

o La ce problemã ne ajutã sã rãspundem ?

o Ce alte date ar mai fi necesare pentru a înþelege mai bine specificul perioadei istorice

cãreia aparþine obiectul observat ?

Elevii completeazã o fiºã de lucru care vizeazã:

o Denumirea obiectului observat;

o Utilitatea acestuia;

o Materialul din care este confecþionat;

o Numele pãrþilor componente;

o Locul unde a fost descoperit;

o Data descoperirii etc.

3. Evaluarea activitãþii

Persoana deþinãtoare a sursei istorice apreciazã interesul manifestat de elevi.

Învãþãtorul face aprecieri privind întreaga activitate.

La întoarcerea în ºcoalã, elevii completeazã o fiºã de autoevaluare:

o Care sunt etapele parcurse în etapa de documentare ?

o Ce ai învãþat din aceastã activitate ?

o Ce ai aflat interesant despre localitatea ta ?

o Cum apreciezi activitatea desfãºuratã de un istoric ? (foarte importantã, importantã,

fãrã importanþã)

4. Asigurarea transferului

Învãþãtorul precizeazã elevilor tema pentru acasã: un desen / un text / un poster / o paginã

de istorie oralã, folosind interviul înregistrat în timpul vizitei ºi materialele din albumul

documentar al clasei.

Aplicaþii /exerciþii /acþiuni

1. Concepeþi un proiect didactic pentru disciplina pe care o predaþi, prin care sã valorificaþi resursele

comunitãþii( sat/comunã) în care se aflã ºcoala dumneavoastrã

2. Realizaþi o lecþie pe baza proiectului didactic conceput

Seria Învãþãmânt Rural

Adaptarea curriculum-ului la contextul rural

2.2. Cursuri opþionale

Repere teoretice

Curriculum la decizia ºcolii

Curriculumul la decizia ºcolii(CDS) este rezultatul aplicãrii specifice, de cãtre fiecare ºcoalã, a planului

cadru de învãþãmânt. ªcolile, în cooperare cu elevii, pãrinþii ºi autoritãþile locale decid asupra unui

segment al Curriculumului naþional. Prin CDS:

se asigurã elevilor trasee particulare de învãþare conform talentelor, intereselor ºi nevoilor;

oferta educaþionalã a ºcolii are posibilitatea sã se adapteze contextului local;

creºte libertatea de acþiune a profesorului în vederea optimizãrii rezultatelor învãþãrii;



ºcoala îºi construieºte o identitate proprie

Curriculumul la decizia ºcolii este de trei tipuri:

a) curriculum aprofundat:

-se aprofundeazã obiectivele de referinþã din curriculumul nucleu prin diversificarea

activitãþilor de învãþare în numãrul maxim de ore prevãzut de plaja orarã a unei discipline;

- se aplicã în cazuri de recuperare, pentru elevii care nu au reuºit atingerea nivelului minim al

obiectivelor prevãzute de programã în anul anterior

b) curriculum extins:

-se extind obiectivele ºi conþinuturile din curriculumul nucleu cu altele noi;

-înseamnã de fapt parcurgerea programei în întregime(inclusiv elementele marcate cu asterix)

c) curriculum elaborat de ºcoalã:

- opþionale

Rolul opþionalelor

Cursurile opþionale, ca ºi segment de curriculum la decizia ºcolii, constituie un element esenþial de

contextualizare a curriculumului favorizând:

adaptarea ofertei de învãþare la specificul local( nevoi ale comunitãþii, multiculturalism, tradiþii

etc.);

centrarea procesului de predare-învãþare pe nevoile ºi interesele elevului ºi trecerea de la "o

ºcoalã pentru toþi" la "o ºcoalã pentru fiecare";

manifestarea creativitãþii la nivelul practicii ºcolare, cadrul didactic aflându-se în situaþia de aºi

concepe obiectivele ºi conþinuturile;

corelarea resurselor ºcolii cu dorinþele copiilor;

crearea unei personalitãþi proprii a ºcolii prin diferenþierea ofertei de educaþie

Seria Învãþãmânt Rural

Adaptarea curriculum-ului la contextul rural

Tipuri de opþional

1. opþional la nivelul disciplinei :

-activitãþi, module, teme care nu fac parte din programele ºcolare propuse de

autoritatea centralã

-disciplina care nu este prevãzutã pentru o anumitã clasaã

2. opþional la nivelul ariei curriculare

-o tema interdisciplinarã care implicã cel puþin douã discipline dintr-o arie

-obiectivele de referinþã sunt formulate din perspectiva temei, pornind de la

obiectivele cadru ale disciplinelor

3. opþional la nivelul mai multor arii curriculare

-o tema proiectatã pornind de la un obiectiv transdisciplinar sau interdisciplinar

-se intersecteazã segmente de discipline aparþinând mai multor arii

Elaborarea programei

Programa de opþional se elaboreazã dupã urmãtoarea structurã:

a) argument

b) obiective de referinþã ºi activitãþi de învãþare

c) lista de conþinuturi

d) modalitãþi de evaluare

Se recomandã, de asemenea ºi includerea unei bibliografii.

Paºi în stabilirea cursurilor opþionale al nivelul ºcoli:

1. evaluarea cursurilor opþionale din anul ºcolar trecut prin chestionare aplicate elevilor ºi

pãrinþilor ºi/sau alte forme de evaluare

2. evaluarea intereselor ºi opþiunilor elevilor ºi pãrinþilor ºi analiza nevoilor comunitãþii locale

3. pregãtirea ofertelor de cursuri opþionale de cãtre profesorii doritori

4. analiza ºi aprobarea ofertelor în cadrul Consiliului profesoral al ºcolii

5. prezentarea ofertelor de curs de cãtre profesori în faþa elevilor ºi pãrinþilor

6. completarea de cãtre elev ºi pãrinte a fiºei de opþiune

7. negocierea între elevi, pãrinþi, cadru didactic, conducerea ºcolii pentru definitivarea opþiunilor

8. includerea opþionalelor în schemele orare ale claselor ºi în orarul claselor/ºcolii

9. elaborarea programelor de opþional

10. avizarea programelor de opþional de cãtre inspectorii de specialitate din ISJ

11. derularea cursurilor -asigurarea resurselor necesare de spaþiu, material didactic, echipamente

etc.

Seria Învãþãmânt Rural

Adaptarea curriculum-ului la contextul rural

Teme de reflecþie

a) Analizaþi împreunã cu un grup restrâns de colegi exemplul de programã de opþional intitulat "Micii

meºteºugari" folosind lista de control de mai jos

Argumentul

motiveazã cursul propus menþionând nevoile elevilor ºi ale comunitãþii locale?

Este redactat pe ½ -1 paginã?

Obiectivele de referinþã sunt:

Mãsurabile, specifice?

În numãr corespunzãtor, de 5-6?

Corelate cu tema opþionalului?

Adecvate nivelului de cunoºtinþe ºi vârstei elevului?

Unice (sau se repetã sub diferite forme)?

Altele decât în programa de trunchi comun?

Conþinuturile sunt:

Corelate cu obiectivele de referinþã?

Altele decât în programa de trunchi comun?

O resursa cuprinzãtoare pentru obiectivele de referinþã?

Organizate articulat, sistematic?

Organizate astfel încât sã se cumuleze ºi sã permitã progresul?

Entitãþi esenþiale, fãrã contradicþii?

Posibil de învãþat, adaptate la experienþele elevului?

Adecvate intereselor, nevoilor prezente ºi viitoare ale elevului?

Activitãþile de învãþare:

Duc la dezvoltarea capacitãþilor propuse?

Presupun activitatea nemijlocitã a elevului?

Permit învãþarea prin cooperare?

PROGRAMA DE OPÞIONAL

"MICII MEªTEªUGARI"

Clasa a IV-a

Durata 1 an

Tipul :opþional la nivelul mai multor arii curriculare

ARGUMENT

Cursul opþional "Micii meºteºugari" ce se organizeazã cu elevii claselor a IV-a rãspunde înclinaþiilor

copiilor care manifestã multã manualitate ºi specificului comunitãþii de a învãþa prin imitare.

Ocupaþiile de bazã ale locuitorilor sunt legate de prelucrarea lutului.

Activitãþile propuse valorificã experienþa copiilor dobânditã în familie ºi o continuã la un nivel

superior, folosind persoanele-resurse ale localitãþii.

conform CNC

Seria Învãþãmânt Rural

Adaptarea curriculum-ului la contextul rural

Totodatã activitatea propusã vizeazã socializarea ºi comunicarea elevilor în relaþia cu colegii, îºi

propune formarea de deprinderi pentru pãstrarea ordinii ºi disciplinei la locul de muncã ºi

formarea de atitudini pentru pãstrarea unui mediu sãnãtos.

OBIECTIVE DE REFERINÞÃ ACTIVITÃÞI DE ÎNVÃÞARE

1.Sã descopere elemente specifice culturii

materiale ºi spirituale a comunitãþii locale

(obiecte vestimentare, casnice, unele

produse realizate pe plan local);

- organizarea unor întâlniri cu o persoanã din

comunitate care cunoaºte foarte bine specificul

local;

- colectarea unor obiecte tradiþionale;

- organizarea unei expoziþii la nivelul clasei cu

obiecte vestimentare, casnice ºi alte produse

realizate pe plan local;

2. Sã recunoascã materiale de lucru,

instrumente ºi unelte necesare pentru

prelucrarea lor;

- drumeþie în comunitate pentru identificarea

lutului corespunzãtor confecþionãrii cãrãmizii;

- observarea dirijatã ºi recunoaºterea principalelor

însuºiri ale materialelor de lucru : lemn, lut, nuiele

pentru împletituri ;

3. Sã utilizeze tehnici simple folosite în arta

popularã în scopul realizãrii unor produse;

- activitãþi practice de confecþionare a unor produse

pentru evenimente cum ar fi : Crãciunul, Anul Nou,

1 Martie, 8 Martie, Paºtele etc.

4. Sã pregãteascã ºi sã prelucreze lutul

pentru obþinerea unor produse simple inspirate

din viaþa cotidianã, prin activitãþi de lucru

individual sau de lucru în grup

- activitate practicã pentru pregãtirea lutului :

mãrunþire, amestec cu apã, frãmântare;

- exerciþiu-joc de modelare a lutului în forme

simple: bastonaºe, sfere etc.

- asamblarea elementelor simple în forme

complexe : cifre, litere, legume etc.

- decorarea obiectelor de lut.

5. Sã realizeze lucrãri din nuiele, utilizând

tehnica împletiturilor

- activitãþi de pregãtire a nuielelor pentru

împletituri;

- activitãþi practice de realizare a împletiturilor

6. Sã valorifice lucrãrile proprii ºi ale echipei în

cadrul unor activitãþi organizate cu diverse

ocazii (aniversãri, concursuri, diverse sãrbãtori)

- organizarea unor tombole pentru strângerea de

fonduri, cu participarea comunitãþii locale;

- oferirea de daruri unor persoane din ºcoalã ºi din

comunitate (copii, cadre didactice, pãrinþi, membri

ai comunitãþii)

7. Sã-ºi evalueze lucrãrile proprii sau ale

colegilor / grupului, pe baza criteriilor de

evaluare stabilite.

- organizarea unor expoziþii;

- completarea unui jurnal de reflecþie.

CONÞINUTURILE ÎNVÃÞÃRII:

Lucrãri din lut: mãrunþire, amestec cu apã, frãmântare, modelare, decorare;

Împletituri din nuiele

Tehnica realizãrii unei expoziþii

MODALITÃÞI DE EVALUARE:

Probe practice

Portofoliul

Fiºa de autoevaluare

Observare sistematicã

Seria Învãþãmânt Rural

Adaptarea curriculum-ului la contextul rural

Aplicaþii /exerciþii /acþiuni

a) În vederea eficientizãrii procesului de realizare a ofertei curriculare a ºcolii, aplicaþi la clasã/ în

ºcoalã urmãtoarele instrumente:

A. CHESTIONAR ELEVI REFERITOR LA CURSURILE OPÞIONALE

B. FIªA DE OPÞIUNE

NUME ELEV:

CLASA:

AN ªCOLAR:

Scrie în ordinea opþiunii cursurile la care doreºti sã te înscrii :






SEMNATURA ELEV:

SEMNATURA PÃRINTE:

DATA:

CLASA.........

Te rugãm sã rãspunzi cu sinceritate la urmãtoarele întrebãri ºi te asigurãm cã rãspunsurile tale ne

vor fi foarte utile pentru a stabili oferta de cursuri opþionale pentru anul scolar viitor.

1. Care curs opþional þi-a plãcut mai mult si de ce?

2. Care curs nu þi-a plãcut si de ce?

3. Numeºte 2 activitãþi /lecþii desfãºurate în cadrul unui curs opþional care þi-au plãcut cel mai

mult

4. Numeºte 2 activitãþi /lecþii desfãºurate în cadrul unui curs opþional care nu þi-au placut

deloc.

5. Ce cursuri opþionale ai dori sa frecventezi în anul ºcolar viitor?

Multumim!

Seria Învãþãmânt Rural

Adaptarea curriculum-ului la contextul rural

C.OFERTA DE CURS OPÞIONAL PENTRU APROBARE

TITLUL CURSULUI:

PROFESOR/ÎNVÃÞÃTOR:

DURATA:

CLASA:

LOC DE DESFAªURARE:

TIPUL OPÞIONALULUI:

MOTIVAÞIA OPORTUNITÃÞII:

REZULTATE AªTEPTATE:

TIPURI DE ACTIVITÃÞI DE ÎNVÃÞARE:

TEME DE CONÞINUT:

MODALITÃÞI DE EVALUARE:

ALTE ASPECTE:

Seria Învãþãmânt Rural

Adaptarea curriculum-ului la contextul rural

2.3. Învãþarea prin servicii în folosul comunitãþii

Repere teoretice

Voluntariatul ºi implicarea pentru rezolvarea unor probleme din comunitate sunt condiþii necesare

pentru dezvoltarea societãþii civile ºi a democraþiei. Este nevoie ca ºcoala sã dezvolte aceste forme de

participare printr-o politicã ºcolarã specificã care sã asigure continuitatea ºi coerenþa demersului ºi

impactul asupra dezvoltãrii personale a elevilor.

Ce este?

Învãþarea prin servicii în folosul comunitãþii este o metodã prin intermediul cãreia elevii îºi

dezvoltã abilitãþi ºi atitudini participând activ la organizarea ºi desfãºurarea unor activitãþi în beneficiul

comunitãþii din care fac parte.

Activitãþile respective:

se adreseazã unei nevoi reale din comunitate

sunt coordonate în colaborare de cãtre ºcoalã ºi comunitate

sunt integrate în curriculumul ºcolar

ajutã la dezvoltarea individualã a elevilor

accentueazã ceea ce se predã în ºcoalã extinzând învãþarea elevilor dincolo de aceasta

Serviciile în folosul comunitãþii pot fi:

de caritate -îngrijirea persoanelor vârstnice, sprijin acordat persoanelor cu nevoi speciale,

bolnavi, orfani etc.;

ecologice - de curãþare a unor zone, reciclarea deºeurilor, acþiuni de restaurare a unor

monumente etc.;

de voluntariat /experienþã de muncã la diferite instituþii din comunitate - Biblioteca, Spitalul,

Poliþia, organizaþii nonguvernamentale sau agenþi economici locali.

Programele de învãþare prin servicii în folosul comunitãþii se deosebesc de acþiunile de voluntariat

pentru comunitate sau de cele prin care se organizeazã simple servicii în folosul comunitãþii deoarece:

activitatea de sprijin pentru comunitate este integratã în curriculumul academic este bine

planificatã ºi evaluatã

elevii reflecteazã asupra experienþei de prestare a serviciilor ºi aplicã ce au învãþat în activitãþi

concrete

Tipuri de servicii

Directe (elevii vin în contact direct/lucreazã cu diferite grupuri de persoane) :

Tutori pentru colegi mai mici

Sprijin acordat unor colegi de aceeaºi vârstã

Vizitarea unor persoane în vârstã

Timp petrecut cu orfani/ copii bolnavi din instituþiile de profil locale etc.

Seria Învãþãmânt Rural

Adaptarea curriculum-ului la contextul rural

Indirecte (elevii ajutã prin strângerea de produse/ bunuri necesare rezolvãrii unei probleme) :


Organizarea de evenimente sportive pentru o cauzã nobilã

Crearea de pliante/fluturaºi pentru un eveniment

Strângere de fonduri pentru biblioteca localã etc.

De lobby

Se trimite o scrisoare autoritãþilor locale

Se organizeazã un eveniment de sensibilizare a opiniei publice în legaturã cu o problemã a

comunitãþii etc.

Etapele unui program educaþional în beneficiul comunitãþii

pregãtirea-profesorii ºi elevii lucreazã împreunã pentru:



identificarea unei nevoi a comunitãþii

colaborarea cu parteneri din comunitate

dezvoltarea unui plan al activitãþii

includerea conþinuturilor curriculare în proiect

cãutarea de informaþii noi

acþiunea-elevii lucreazã sub îndrumarea profesorilor ºi:

se performeazã serviciul în beneficiul comunitãþii

se aplicã cunoºtinþele ºi abilitãþile dobândite anterior

se extinde învãþarea ºi se învaþã din greºeli

reflecþia -elevii lucreazã sub îndrumarea profesorilor prin joc de rol, jurnale, desene, discuþii:

se înregistreazã gânduri, idei, sentimente

se adreseazã întrebãri colegilor ºi se dau rãspunsuri

se descriu evenimente din timpul activitãþii

se comenteazã eventualele puncte de vedere diferite ale partenerilor comunitari

se comenteazã/descrie impactul proiectului

se plaseazã experienþa într-un context mai larg de învãþare

demonstrarea /celebrarea-elevii îºi demonstreazã noile abilitãþi/cunoºtinþe /perspective

dobândite ºi sãrbãtoresc noua experienþã de învãþare astfel:

se raporteazã ºi se împãrtãºeºte experienþa cu colegi, profesori, persoane din

comunitate

se scriu scrisori/ se organizeazã expoziþii în cazul unor probleme de interes major

pentru comunitate

se planificã un eveniment prin care sã se sãrbãtoreascã beneficiul adus

Caracteristicile unui program de calitate de învãþare prin servicii în folosul comunitãþii

a. Învãþarea este integrata:

proiectul are la bazã cunoºtinþe, abilitãþi ºi valori care sunt rezultatul unor obiective

educaþionale ale întregii ºcoli

serviciul performant îmbunãtãþeºte conþinutul academic ºi invers

deprinderile dobândite prin proiect sunt integrate în demersurile de învãþare din clasã

b. "Vocea elevilor" este importantã elevii au un cuvânt de spus ºi participã activ la:

alegerea tipului de serviciu ºi planificarea acestuia

Stanford University, Service learning 2000 Center

Seria Învãþãmânt Rural

Adaptarea curriculum-ului la contextul rural

planificarea ºi realizarea sesiunilor de reflecþie, evaluare ºi celebrare

atribuirea de roluri ºi responsabilitãþi în cadrul activitãþilor

c. Serviciul prestat este de calitate:

acþiunea rãspunde unei nevoi a comunitãþii

serviciul corespunde vârstei elevilor

serviciul este astfel gândit încât sã aducã beneficii atât elevilor, cât ºi comunitãþii

d. Existã colaborare:

între cât mai mulþi parteneri posibili-elevi, pãrinþi, profesori, personal din organizaþii ale

comunitãþii ºi cei care beneficiazã de serviciul elevilor

e. Reflecþia:

se realizeazã legãturi între experienþa programului ºi curriculumul academic

se realizeazã înainte, în timpul ºi dupã performarea serviciului

f. Evaluarea :

este o etapa în care sunt implicaþi toþi partenerii, dar în special elevii

mãsoarã atingerea obiectivelor de învãþare ºi a celor ce au vizat acþiunea concretã

Principii ºi idei cheie

participarea în programul de învãþare prin servicii în folosul comunitãþii trebuie sã

îmbunãtãþeascã performanþele academice ale elevilor, sã le dezvolte atitudinea civicã ºi sã

contribuie la dezvoltarea lor personalã

elevii ºi comunitatea beneficiazã în mod egal de programul derulat existând un echilibru între

obiectivele de învãþare si serviciile performate.

De exemplu:

Locul derulãrii serviciului Obiective educaþionale

(pentru elev)

Tipul de serviciu

(pentru comunitate)

Vecinãtatea ºcolii Dezvoltarea abilitãþilor de lucru

în echipa

Amenajarea unui parc de joacã

Beneficii pentru elevi ºi comunitate

Organizarea unor programe de învãþare prin servicii în folosul comunitãþii are nenumãrate avantaje,

atât pentru elevii implicaþi, cât ºi pentru comunitatea localã în care se aflã ºcoala:

elevii constatã cã ceea ce învaþã la clasã poate fi aplicat în cadrul unor acþiuni concrete

acþiunile dezvoltã la elevi responsabilitatea ºi sensibilitatea faþã de semeni

se stimuleazã gândirea criticã

se educã percepþia multiculturalitãþii

se dezvoltã stima de sine ºi devotamentul pentru ideile civice

se formeazã ºi se dezvoltã abilitãþi specifice unor profesii etc.

tinerii sunt percepuþi ca una dintre resursele cele mai valoroase ale comunitãþii

ºcoala si comunitatea creeazã legãturi care vor persista ºi în viitor

Teme de reflecþie

a) Sfaturi pentru cadrele didactice

Când dezvoltaþi programe de educaþie prin activitãþi de servicii în folosul comunitãþii, este bine sã nu

vã lansaþi din start în acþiuni de mare amploare ºi sã colaboraþi cu toþi factorii care pot contribui la

succesul programului. Luaþi în considerare urmãtoarele sugestii:

Seria Învãþãmânt Rural

Adaptarea curriculum-ului la contextul rural

b). Exemple

Analizaþi cu colegii de cancelarie urmãtoarele exemple de activitãþi de învãþare prin servicii în folosul

comunitãþii ºi decideþi în ce mãsurã ele pot fi aplicate ºi în ºcoala voastrã ; identificaþi care ar putea fi

posibilele oportunitãþi ºi eventualele obstacole :

ajutor pentru grãdiniþã : realizarea unor jucãrii, cãrþi cu poze, material didactic etc.

organizarea unei ºcoli de week-end pentru categorii defavorizate de copii

strângere de fonduri pentru o familie sãracã din comunã

organizarea unui grup de ecologie care sã acþioneze în comunã

amenajarea unui parc de joacã

ajutorarea bãtrânilor din comunã

realizarea unui Buletin informativ sau a unei reviste a comunitãþii

Ziua /sãptãmâna culorii verzi

Nevoia identificatã locuitorii comunitãþii manifestã un interes foarte scãzut faþã de zonele verzi din

localitate ºi curãþenia comunei, iar activitãþile în acest domeniu sunt foarte puþine sau chiar inexistente

Obiectiv educaþional: dezvoltarea atitudinilor ºi abilitãþilor elevilor privind pãstrarea ºi îngrijirea

mediului ºi a abilitãþilor de organizare ºi participare la viaþa comunitãþii

preluat cu acordul ªcolii 4 "Elena Donici Cantacuzino" din Pucioasa, Dâmboviþa unde acest program se desfãºoarã cu succes

de 7 ani

Proiectaþi

acþiunile în

strânsã

legãturã cu

curriculumul

Solicitaþi

ajutorul

colegilor

Apreciaþi

permanent

realizãrile din

cadrul

acþiunii

Interesaþivã

de

programe

similare

Acordaþi

suficient

timp

reflecþiei

Implicaþi

elevii,

pãrinþii ºi

membrii ai

comunitãþii

Începeþi

simplu

Sfaturi

pentru

cadrele

didactice

Seria Învãþãmânt Rural

Adaptarea curriculum-ului la contextul rural

Tip de serviciu pentru comunitate: acþiuni de sensibilizare a locuitorilor faþã de problemele de

mediu ºi de ecologizare a unor zone

Descriere: pe parcursul unei zile/sãptãmâni, de obicei primãvara când totul este verde, se

organizeazã activitãþi de conºtientizare a importanþei naturii în viaþa oamenilor ºi protejãrii zonelor cu

verdeaþã; activitãþile se desfãºoarã atât la nivelul ºcolii, cât ºi în comunitate ºi pot consta în: plantare

de flori /arbori în grãdina ºcolii sau în ghivece ºi jardiniere, amenajarea în clase / pe holurile ºcolii a

unui colþ verde, defilare pe strãzile comunei în þinutã verde ºi cu pancarte cu texte de profil, curãþarea

unor zone verzi din localitate, strângerea gunoaielor din jurul ºcolii/ zone din comunã, vizionãri de

casete video despre naturã în cadrul lecþiilor, publicarea de articole în presa ºcolii /localã, întâlniri cu

specialiºti în mediu/ecologie sau autoritãþi responsabile, organizarea unui concurs de postere pe teme

de protecþia mediului, redactarea unei scrisori de protest cãtre factorii de poluare din zonã etc. La

activitãþi sunt invitaþi ca participanþi elevi ºi profesori de la alte ºcoli din comunã, pãrinþi, bunici etc.

Discipline implicate: ºtiinþe/ biologie( selectarea florilor, plantare etc.), limba românã (redactare de

articole, scrisori), educaþie plasticã (postere), tehnologii (confecþionare de banere, pancarde), muzicã

(imnul acþiunii), matematicã (mãsurãtori ºi calcule)

Grãdina de lângã ºcoalã

Nevoia identificatã: spaþiul din curtea ºcolii/de lângã ºcoalã este neamenajat

Obiectiv educaþional: dezvoltarea abilitãþilor de schimbare a ambientului în vederea creºterii calitãþii

vieþii.

Tip de serviciu pentru comunitate: amenajarea unei grãdini

Descriere: se proiecteazã, se realizeazã ºi se întreþine o gradinã / un parc de lângã ºcoalã- elevii, în

colaborare cu profesorii ºi specialiºti /responsabili din comunitate, realizeazã proiectul grãdinii,

cerceteazã ce soiuri de plante pot creºte în zonã, amenajeazã grãdina, fac observaþii zilnice asupra

creºterii plantelor etc. Activitãþile din proiect pot fi incluse în curricula diferitelor discipline (biologie,

educaþie plasticã, tehnologii, matematicã etc.)

Ajutor pentru bãtrâni

Nevoia identificatã: bãtrânii din aziluri se simt singuri ºi pãrãsiþi

Obiectiv educaþional: dezvoltarea la elevi a atitudinilor de sprijin pentru cei în suferinþã

Tip de serviciu pentru comunitate: activitãþi organizate pentru bãtrânii din azil

Descriere : elevii 'adoptã' câte un bãtrân de la casa de bãtrâni/ azilul din zonã ºi devin prieteni de

corespondenþã, le fac mici cadouri, organizeazã mici expoziþii cu desene, spectacole etc.

Pliantul comunitãþii

Nevoia identificatã: localitatea nu are un pliant de prezentare

Obiectiv educaþional: cunoaºterea comunitãþii de cãtre elevi ºi dezvoltarea sentimentului de

apartenenþã la un spaþiu ºi la o culturã specifice

Tip de serviciu pentru comunitate: realizarea ºi distribuirea unui pliant al comunitãþii

Descriere: elevii cerceteazã localitatea, învaþã despre istoria localã, stau de vorba cu locuitori ai

comunitãþii, aflã date despre diferite instituþii comunitare etc. ºi în final realizeazã un pliant al comunei

ce poate fi util atât celor din comunitate , cât ºi vizitatorilor.

Discipline implicate: istoria ( elementele istorice ale localitãþii), civicã( instituþii ºi autoritãþi), limba

românã (redactare texte ), tehnologia informaþiei (tehnoredactare) etc.

Deºeurile din zonã

Nevoia identificatã: în zonã existã cantitãþi mari de deºeuri care nu sunt colectate ºi

reciclate

Seria Învãþãmânt Rural

Adaptarea curriculum-ului la contextul rural

Obiectiv educaþional: educaþia pentru mediu

Tip de serviciu pentru comunitate: rezolvarea problemei deºeurilor

Descriere: realizarea de rapoarte ºi statistici privind deºeurile din zonã care sã fie prezentate

autoritãþilor locale, organizarea de campanii pentru a se lua mãsuri de colectare ºi reciclare,

organizarea unor expoziþii din deºeuri etc.

Citeºte eticheta

Nevoia identificatã: lipsa de informare privind drepturile consumatorului în rândul elevilor ºi al

comunitãþii

Obiectivul educaþional: educaþia pentru viaþa privatã

Tip de serviciu pentru comunitate: informarea locuitorilor despre drepturile consumatorilor

Descriere: se realizeazã fluturaºi, pliante, afiºe de informare (tehnoredactare, editare, distribuire);

materialele sunt afiºate la avizierul Primãriei; se realizeazã o broºura cu informaþii utile ºi recomandãri

pentru consumatori, avizierul consumatorului în curtea ºcolii(aºa da..aºa nu);acþiunea se continuã prin

marcarea unei "zile a consumatorului "în fiecare semestru/an ºcolar.

"ªi noi avem drepturi!"-spectacole de teatru pentru promovarea drepturilor omului

Nevoia identificatã: necunoaºterea drepturilor omului/copilului de cãtre membrii comunitãþii

Obiectiv educaþional: educaþie pentru democraþie ºi drepturile omului prin teatru

Tip de serviciu pentru comunitate: performarea de spectacole de teatru pentru locuitori

Descriere: Alegerea piesei; selectarea echipei de teatru; distribuirea rolurilor, repetiþii

realizarea costumelor ºi a decorurilor ;impresarierea programului (afiºe si invitaþii) în comunitate;

susþinerea spectacolului în ºcoalã ºi în comunitate, discuþii, celebrare, cronici, impresii, turnee în alte

ºcoli/comunitãþi.

Discipline implicate: educaþie/culturã civicã (drepturi ºi responsabilitãþi), limba românã( realizarea de

afiºe/anunþuri ºi invitaþii), arte (punerea în scenã a pieselor de teatru, coregrafie etc.), tehnologii

(realizarea decorurilor).

Muzeul folclorului local

Nevoia identificatã: pierderea interesului tinerilor pentru folclorul românesc în general ºi pentru

tradiþiile locale în particular

Obiectiv educaþional: pãstrarea echilibrului între tradiþie ºi modernitate, între schimbare ºi

continuitate în demersul educaþional

Tipul de serviciu pentru comunitate: realizarea ºi întreþinerea unui muzeu local

Descriere : înfiinþarea unui mic muzeu de folclor local în incinta ºcolii /alt spaþiu din comunitate

Emisiuni TV/radio despre ºcoalã ºi comunitate

Nevoia identificatã: un nivel scãzut al informaþiei pe plan local

Obiectiv educaþional: dezvoltarea la elevi a sentimentului de "apartenenþã" la o comunitate

educaþionalã prin dezvoltarea de activitãþi ce conduc la creºterea prestigiului ºcolii în comunitate

Tip de serviciu pentru comunitate: realizarea de emisiuni TV /radio locale

Descriere : popularizarea acþiunii în ºcoalã (afiºe, fluturaºi, întâlniri), organizarea grupului de lucru -

interviu, întâlnire de lucru (alegerea temei ºi formatului emisiunii), culegerea, selectarea ºi prelucrarea

informaþiilor legate de tema propusã, pregãtirea emisiunii - exerciþii de simulare a emisiunii TV/radio,

"ªcoala în comunitate"; prezentarea emisiunii la postul local de radio /televiziune

Seria Învãþãmânt Rural

Adaptarea curriculum-ului la contextul rural

Elevii în serviciile publice locale

Nevoia identificatã: pe perioada ºcolarizãrii în gimnaziu, elevii nu vin în contact cu mediul muncii în

vederea formãrii deprinderilor necesare ºi a unei bune orientãri profesionale

Obiectiv educaþional: pregãtirea elevilor pentru piaþa muncii

Tip deserviciu pentru comunitate: ajutor pentru instituþiile publice locale

Descriere: elevii petrec un numãr de ore stabilit de ºcoalã pe semestru /an ºcolar la diferite instituþii



din comunitate-poºtã, dispensar, primãrie etc. pentru a vedea cum funcþioneazã respectivele instituþii

ºi care sunt cerinþele unor locuri de muncã specifice; ei pot ajuta în acest interval de timp la buna

desfãºurare a activitãþii din instituþia respectivã; ºcoala încheie cu instituþiile acorduri de parteneriat în

care se specificã termenii colaborãrii; pe parcursul activitãþii ºi dupã ce aceasta se încheie, elevii au

sarcini de lucru prin care reflecteazã asupra experienþei de voluntariat (de exemplu, jurnale zilnice)

Teme de reflecþie

c) Fiºa de reflecþie

Elaboraþi împreunã cu un grup restrâns de colegi o fiºã de reflecþie pentru elevi, în care

aceºtia sã menþioneze:

-ce au învãþat din activitatea derulatã

-ce probleme au apãrut

-ce soluþii au fost gãsite

-impactul avut în viaþa personalã

-ce ar schimba pe viitor etc.

Aplicaþii /exerciþii /acþiuni

a). Aplicaþi la clasã metoda jurnalului cu dublã intrare pentru a dezvolta la elevi capacitatea de

reflecþie asupra unei activitãþi.

Prezentarea metodei:

Jurnalul cu dublã intrare:

Pentru a realiza un asemenea jurnal, elevii trebuie sã împartã paginile unui caiet în

douã, trãgând pe mijloc o linie verticalã.

Pe parcursul desfãºurãrii serviciului, elevii noteazã în partea stângã un aspect legat

de desfãºurarea activitãþilor, o întâmplare, un nume, o reacþie a unei persoane care ia

impresionat în mod deosebit pentru cã le-a amintit de o experienþã personalã,

pentru cã i-a surprins, pentru cã nu sunt de acord etc.

În partea dreaptã li se va cere sã comenteze însemnarea fãcutã: de ce au ales sã

noteze aspectul respectiv? La ce i-a fãcut sã se gândeascã? Ce întrebare au în

legãturã cu ce au scris? Ce i-a fãcut sã-l noteze? La ce i-a fãcut sã se gândeascã? De

ce i-a intrigat? Etc.

În cadrul discuþiilor organizate pe parcursul desfãºurãrii activitãþilor pentru a reflecta

asupra a ce s-a realizat, elevii citesc din însemnãrile fãcute în jurnal

Seria Învãþãmânt Rural

Adaptarea curriculum-ului la contextul rural

b). Planificaþi ºi derulaþi un program de învãþare prin servicii în folosul comunitãþii cu clasa pe care o

coordonaþi ca diriginte, dupã urmãtorul model:

PROBLEMA IDENTIFICATÃ-------- ----- ------ -------- ----- ------ ----- ----- ----- ----- -----

TITLUL -------- ----- ------ -------- ----- ------ -------- ----- ------ ----- ----- -----

LOCUL -------- ----- ------ -------- ----- ------ -------- ----- ------ ----- ----- ------

DURATA-------- ----- ------ -------- ----- ------ -------- ----- ------ ----- ----- -----

OBIECTIVE ( ce vor învãþa elevii)-------- ----- ------ -------- ----- ------ ----- ----- --------

TIPUL DE SERVICIU ( ce se realizeazã pentru comunitate)-------- ----- ------ ----- ----- ----------

ACÞIUNI RESPONSABILI TERMENE

DISCIPLINELE DE STUDIU IMPLICATE-------- ----- ------ -------- ----- ------ ------------

RESURSE-------- ----- ------ -------- ----- ------ -------- ----- ------ ----- ----- ----

PARTENERI-------- ----- ------ -------- ----- ------ -------- ----- ------ -----------

EVALUARE-------- ----- ------ -------- ----- ------ -------- ----- ------ ------------

REFLECÞIE-------- ----- ------ -------- ----- ------ -------- ----- ------ ------------

CELEBRARE-------- ----- ------ -------- ----- ------ -------- ----- ------ -----------

CONTINUITATE-------- ----- ------ -------- ----- ------ -------- ----- ------ ------

Seria Învãþãmânt Rural

Adaptarea curriculum-ului la contextul rural

2.4. Istorie oralã

Repere teoretice

Cercetarea comunitãþilor locale în general ºi a celor rurale în particular, poate fi un demers provocator

ºi motivant pentru elevi. Viaþa unei comunitãþi adunã laolaltã istorii mari ºi mici, eroi ºi oameni

obiºnuiþi, bucurii ºi eºecuri, armonie ºi zbatere, trecut ºi prezent - prin urmare o imensã resursã de

învãþare la îndemâna elevilor ºi profesorilor.

Metodele de cercetare ºi investigare a comunitãþii conferã curriculumului unei ºcoli autenticitate,

varietate ºi specificitate. Istoriile orale constituie în acest sens modalitãþi generoase de adaptare a

curriculumului la realitãþile vieþii cotidiene a elevilor. Scopul lor este de a face cunoscutã acea parte a

experienþei umane care nu apare în cãrþile de istorie dar care face cu adevãrat istoria ºi de cele mai

multe ori nu este scoasã la luminã ºi valorificatã.

Pentru elevi, implicarea în proiecte de istorie oralã poate contribui în primul rând la mai buna

cunoaºtere a propriilor familii( ºtiut fiind faptul cã cea mai mare parte a experienþei noastre ca familie

dispare odatã cu trecerea timpului) ºi apoi la descoperirea unor aspecte inedite ºi necunoscute ºi de

multe ori pline de farmec ale locului în care trãiesc.

Definiþie

Istoria oralã

este o metodã complexã de învãþare, bazatã pe pregãtirea ºi realizarea de cãtre elevi a unor

interviuri ºi valorificarea acestora la clasã în scopuri de instruire.

este o povestire /rememorare a unor evenimente istorice, fãcutã de o singurã persoanã; se

pot realiza totuºi mai multe istorii orale despre o aceeaºi temã.

În cadrul demersului:

elevul cerceteazã un subiect, intervieveazã persoane, creeazã produse( fotografii, texte,

portofolii etc.), analizeazã ºi discutã produsele create

informaþiile sunt culese prin interviuri înregistrate ºi apoi transcrise

persoana care a realizat interviul îl analizeazã ºi scrie apoi o poveste

Etape de realizare

1. Pregãtirea

alegerea subiectului /temei:evenimente istorice, dezastre naturale, arhitectura, mâncare,

ocupaþii locale, tradiþii ºi meºteºuguri, povestiri referitoare la ºcoalã, povestiri de familie etc.

stabilirea obiectivelor proiectului ºi a rezultatelor aºteptate

stabilirea ariilor curriculare/disciplinelor implicate

a se vedea "Istorie oralã-spunem poveºti ºi scriem despre viaþã", Bird Stasz ºi Louis Ulrich, Centrul Educaþia 2000+, Editura

Corint, 2000

Seria Învãþãmânt Rural

Adaptarea curriculum-ului la contextul rural

cercetarea de dinainte de interviu -asigurã cantitatea necesarã de informaþii despre tema

abordatã ºi formularea unor întrebãri potrivite în cadrul interviului; surse pentru cercetare pot

fi articole, cãrþi, ziare, documente, obiecte, fotografii etc.

exersarea tehnicilor de observare ºi de intervievare

pregãtirea echipamentului -reportofon, casete audio, aparat de fotografiat etc.

identificarea persoanei candidat pentru interviu ºi contactarea acesteia(membri ai

familiei, persoane din comunã)

2. Interviul

realizarea interviului -formularea unor întrebãri adecvate, de obicei deschise ºi ascultarea

cu atenþie a interlocutorului

transcrierea textului interviului -integralã sau a anumitor fragmente

organizarea ºi analiza materialului-identificarea ideii centrale ºi a informaþiilor utile

pentru redactare

3. Realizarea produsului

redactarea istoriei orale-scrierea unui articol, eseu, povestire etc.în care sã fie incluse

informaþii/ fragmente din interviu

realizarea unui produs al proiectului -culegere, carte, film, articol de presã, spectacol,

raport de cercetare, portofoliu de istorie oralã, expoziþie etc.

prezentarea produsului- în faþa colegilor de clasã /ºcoalã, pãrinþilor, reprezentanþilor

comunitãþii etc.

asigurarea pãstrãrii produsului -în colecþii, muzeu, biblioteca ºcolii/comunei etc.

Competenþe dezvoltate la elevi:

gândire criticã

analizã, sintezã ºi evaluare

redactare de texte

formulare de întrebãri

comunicare

ascultare activã

observare

utilizarea tehnicii de înregistrare

organizare ºi lucru în echipã

de realizare a unei prezentãri

de scris ºi citit

Evaluarea elevilor

În cadrul unor proiecte de istorie oralã, elevii sunt evaluaþi având în vedere :

produsele activitãþilor -texte, fotografii, portofolii etc.

procesele care au loc -selecþie, documentare, transcriere, observare, cercetare etc.

competenþele vizate

Proiectele de istorie oralã se realizeazã în cadrul mai multor arii curriculare ºi necesitã un efort de

echipã la nivelul ºcolii. S-au dezvoltat cu mare succes în comunitãþile rurale multiculturale.

Seria Învãþãmânt Rural

Adaptarea curriculum-ului la contextul rural

Teme de reflecþie

a)Planificaþi împreunã cu colegii din alte arii curriculare un proiect de istorie oralã parcurgând

urmãtoarele etape:

1. stabilirea obiectivelor ºi rezultatelor aºteptate

2. determinarea ariilor curriculare în care se încadreazã proiectul

3. stabilirea etapelor

-alegerea subiectului

-pregãtirea (cercetare preliminarã, exersarea tehnicilor de observaþie ºi interviu)

-realizarea interviului

-realizarea ºi prezentarea produselor

4. stabilirea resurselor umane ºi materiale necesare

5. descrierea activitãþilor

6. stabilirea modalitãþilor de evaluare a elevilor

b). Folosind observaþiile referitoare la interviu ºi exemplul dat, construiþi un ghid de interviu pentru

subiectul ales.

Cea mai importantã parte a proiectului de istorie oralã este interviul.Elevul care intervieveazã trebuie

sã încurajeze persoana sã îºi spunã povestea cât mai detaliat cu putinþã. Întrebãrile pe care le

utilizeazã intervievatorul trebuie sã fie bine pregãtite si sã ofere posibilitatea obþinerii informaþiilor

necesare.Ele se pot structura într-un ghid de interviu.Pentru ca interviul sã se desfãºoare în condiþii

bune, este nevoie sã se exerseze tehnica interviului cu grupul de elevi ce participã la proiect.

Exemplu de ghid de interviu pentru tema "Comunitatea ºi povestirile de familie"

Aºezarea

Cine au fost primii oameni care au locuit în aceastã comunitate?

De unde au venit aceºti oameni?

Cât de veche este cea mai veche clãdire, cine si de ce a construit-o?

Ce povestire ºtiþi despre aceastã localitate?

Îmi puteþi spune o legendã despre sat/comunã?

Oraºul/ comuna /satul

Cum a primit localitatea numele pe care îl are astãzi?

Ce i-a adus pe oameni în acest loc?

Acum 50 de ani erau mai mulþi oameni aici decât acum?

Prin ce diferã ºi prin ce se aseamãnã aceastã localitate cu alte locuri din apropiere?

Comunitatea

A. Oamenii

Aþi crescut aici?

idem

Seria Învãþãmânt Rural

Adaptarea curriculum-ului la contextul rural

Care au fost prietenii dumneavoastrã cei mai apropiaþi?

Ce aþi fãcut?

Sunt oameni care s-au mutat în sau din comunitate ?

Sunt oameni celebri care au trãit aici ºi cine sunt aceºtia?

ªtiþi sã fi existat vreun povestitor foarte bun? Dacã da, povestiþi-mi despre el / ea.

Au fost oameni neobiºnuiþi care au locuit aici? Cine au fost ei?

B. Munca

Ce se lucra aici? (Care erau ocupaþiile oamenilor?)

Dumneavoastrã ce fãceaþi?

Cum era?

Care a fost cel mai bun / prost / amuzant / înfricoºãtor lucru pe care l-aþi fãcut?

Îmi puteþi spune cum aþi ajuns sã...

C. Relaþii sociale ºi de familie

Cât de departe în timp cunoaºteþi originile familiei dumneavoastrã?

Existã o parte a familiei dvs care pare sã fie dominantã?

Ce poveºti au ajuns la dumneavoastrã de la bunici ºi pãrinþi?

Existã persoane notorii în trecutul familiei dvs.?

Cum s-au întâlnit pãrinþii sau bunicii dvs.?

Sunt povesti de dragoste în familia dvs.?

Care sunt evenimentele istorice care v-au afectat familia ºi ce s-a întâmplat?

Cum sãrbãtoreºte familia dvs. evenimentele speciale ºi sãrbãtorile tradiþionale?

Unde locuiesc cei mai mulþi membri ai familiei?

D. Nume

Ce ºtiþi despre numele dumneavoastrã de familie? Originile? Înþelesul?

Existã nume tradiþionale de botez în familia dvs? Dacã da, care sunt acestea ºi care e

povestea lor?

Dacã aveþi o tradiþie a punerii numelor în familia dvs., care este?

Care sunt poreclele obiºnuite în familia dvs.? Aveþi nume speciale pentru pãrinþii ºi bunicii

dvs.?

Aplicaþii /exerciþii /acþiuni

a) aplicaþi cu clasa urmãtoarele activitãþi de pregãtire a proiectului de istorie oralã ce sunt utile

elevilor pentru dezvoltarea competenþelor de analizã, selecþie, evaluare, observare.

Exerciþiu pentru selectarea subiectului de istorie oralã

1.profesorul realizeazã un tabel "ºtiu/vreau sã ºtiu/am învãþat":

Seria Învãþãmânt Rural

Adaptarea curriculum-ului la contextul rural

ªtiu Vreau sã ºtiu Am învãþat

2. brainstorming: elevii rãspund la întrebarea "Ce ºtiþi despre satul/comuna în care trãiþi?"ºi se

completeazã prima coloana a tabelului

3. brainstorming: se rãspunde la întrebarea "Ce vrem sa ºtim?"ºi se completeazã coloana a doua

4. se grupeazã rãspunsurile pe categorii /domeniu, de exemplu: poveºti de familie, tradiþii, meserii,

arhitectutã, istorie, educaþie, jocuri, mâncare etc.

5. se discutã rãspunsurile, se analizeazã subiectul din punct de vedere al atractivitãþii, izvoarelor

relevante accesibile, delimitãrii în spaþiu ºi timp etc. ªi se alege domeniul pentru care existã cel mai

mare interes

6. dupã terminarea proiectului, elevii completeazã, individual, ultima coloanã;profesorul poate acorda

o notã pentru respectivele observaþii/ comentarii etc.

Folosirea imaginilor/fotografiilor

Imaginile/fotografiile sunt un excelent material de a dezvolta competente de observare, gândire

criticã, creativitate etc.Utilizaþi la clasã cele douã modalitãþi prezentate mai jos:

Adresarea de întrebãri:

-ce reprezintã fotografia?

-ce vârstã /ocupaþii/ preocupãri credeþi cã au persoanele din fotografie? de ce credeþi

astfel?

-ce detalii interesante remarcaþi?etc.

Scrierea unei povestiri dupã o imagine/fotografie:

- prin brainstorming se stabilesc caracteristicile unei povestiri bune(structurã, personaje, acþiune,

detalii relevante, atmosferã, registru specific etc.);

-se formeazã grupuri mici ºi fiecare grup primeºte o imagine/fotografie diferitã;

-fiecare grup elaboreazã o povestire pe baza imaginii /fotografiei primite;

-se citesc povestirile în faþa clasei;

-elevii îºi interevalueazã povestirile raportându-se la standardele/criteriile stabilite anterior

b) Folosind materialele dezvoltate în etapa de reflecþie, iniþiaþi ºi derulaþi un proiect de istorie oralã cu

un grup de elevi cu care lucraþi ºi în echipã cu colegii de alte discipline.Proiectul poate fi desfãºurat:

-ca si curs opþional

-ca activitate extraclasã

-în cadrul orelor de curs ale disciplinelor implicate

Seria Învãþãmânt Rural





Document Info


Accesari: 25917
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2025 )