PLAN DE LECTIE
Data: 13.01.2011
Clasa a VI-a A
Profesor:
Obiectul: fizica
Titlul lectiei: Determinarea densitatii unui corp
Tipul lectiei: lectie de laborator
Competente specifice:
- definirea si explicarea fenomenelor studiate folosind termeni specifici;
- stabilirea unor legaturi intre fizica si alte discipline de studiu pentru explicarea utilitatii cunoasterii densitatii unui corp;
- utilizarea metodelor de lucru elementare pentru determi 313d39d narea masei si a volumului folosind balanta si cilindrul gradat;
- observarea realizarii experimentelor si a etapelor efectuarii acestora;
- observarea fenomenelor, culegerea si inregistrarea observatiilor;
- utilizarea unor metode elementare de inregistrare a datelor experimentale;
- organizarea, utilizarea si interpretarea datelor experimentale culese;
- formularea observatiilor proprii asupra fenomenelor studiate;
- rezolvarea unor probleme cu caracter aplicativ;
- aplicarea normelor elementare de protectie individuala in cursul utilizarii aparaturii de laborator.
Metode folosite: conversatia, explicatia, problematizarea, experimentul pe grupe.
Materiale didactice folosite:
corpuri confectionate din fier care au volume diferite;
corpuri confectionate din: fier, cupru, aluminiu, staniu si aliaj (cupru – zinc) care au acelasi volum;
balante;
cilindri gradati;
apa;
fisa de lucru;
prezentare Power Point – Utilitatea cunoasterii densitatii unui corp;
manualul de fizica (Editura Teora)
DESFASURAREA LECTIEI
I. Moment organizatoric.
- se noteaza absentele;
- se repartizeaza elevii in grupe de cate 3;
- elevii sunt rugati sa foloseasca aparatura de laborator doar atunci cand efecueaza experimentele;
- se prezinta instructiunile de protectie a muncii specifice acestei lucrari.
II. Reactualizarea cunostintelor.
Se realizeaza prin intrebari.
Ce reprezinta densitatea?
Care sunt marimile fizice pe care trebuie sa le cunoasteti pentru a determina densitatea unui corp?
Cum determinati densitatea unui corp?
Cum determinati masa corpurilor?
Care sunt etepale unei cantariri?
Cum determinati volumul unui corp?
III. Anuntarea temei si organizarea activitatii.
Se anunta titlul lectiei, dupa care se scrie pe tabla: Determinarea densitatii unui corp.
Sunt prezentate competentele specifice pe care le vor dobandi elevii in timpul lectiei.
Elevii primesc fise de lucru experimentale in care sunt prezentate experimentele pe care le vor efectua..
Experimentele efectuate de elevi sunt:
1. Determinarea densitatii corpurilor din fier care au volume diferite.
2. Determinarea densitatii corpurilor confectionate din: aluminiu, fier, cupru, staniu, aliaj (cupru – zinc) care au acelasi volum.
Profesorul:
- are grija ca pe parcursul lectiei toti elevii sa lucreze efectiv, indicand sarcina de lucru si elevii care o vor realiza;
- verifica valorile obtinute de catre elevi in urma masurarii masei si a volumului;
- verifica completarea fisei de lucru de catre elevi.
Elevii:
- vor studia fisa de lucru;
- vor determina masa si volumul corpurilor;
vor completa fisa de lucru sub indrumarea profesorului.
Profesorul va prezenta – Utilitatea cunoasterii densitatii unui corp.
Profesorul va nota elevii in functie de:
- modul cum lucreaza;
- modul cum explica si expun fenomenele observate;
- corectitudinea calculelor efectuate.
IV. Tema pentru acasa.
- din manual problema 39 de la pagina 45.
DETERMINAREA DENSITATII CORPURILOR – Lucrare de laborator.
Determinarea densitatii corpurilor din fier care au volume diferite. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Nr. |
Materiale necesare |
Modul de lucru |
Observatii |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
- masoara masa fiecarui corp, folosind balanta; - masoara volumul fiecarui corp, folosind cilindrul gradat; - completeaza tabelul cu datele experimentale si efectueaza calculele pentru obtinerea valorilor densitatii. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
m – masa; Vi – volumul initial; Vf - volumul final; V – volumul corpului, ρ – densitatea. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Determinarea densitatii corpurilor confectionate din: aluminiu, fier, cupru, staniu, aliaj (cupru – zinc) care au acelasi volum. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Nr. |
Materiale necesare |
Modul de lucru |
Observatii |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
- masoara masa fiecarui corp folosind balanta; - masoara volumul fiecarui corp folosind cilindrul gradat; - completeaza tabelul cu datele experimentale si efectueaza calculele pentru obtinerea valorilor densitatii. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|