Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




PLAN DE LECTIE MATEMATICA - : lectie de recapitulare si sistematizare

profesor scoala


ALTE DOCUMENTE

Planificare anuala
Invatarea activa prin cooperare
PLANIFICAREA ANUALĂ A ORELOR DE LIMBĂ sI LITERATURĂ ROMÂNĂ ( CLASA A VII-A, an scolar 2005 - 2006 - 36 SĂPTĂMÂ
FISA DE ORIENTARE SCOLARA SI PROFESIONALA
CAMPUL LEXICAL SI CAMPUL SEMANTIC
American Literature: Posthumous Works By Ellison, Hemingway Published
Teza cu subiect unic pe semestrul I - Limba si literatura romana - Clasa a VII-a
INSTRUCTIUNI Bilingv, 3-4 ore, 1-2 ore si Minoritati /L3
Cunostintele obtinute prin studiu
ETODOLOGIA de organizare si desfasurare a examenului de bacalaureat - 2008

PLAN DE LECŢIE


Discipilna: Matematica-algebra



Titlul lectiei:Ecuatia de gradul al II-lea

Tipul: lectie de recapitulare si sistematizare

Obiective operationale: La sfârsitul orei elevul va fi capabil :

Sa cunoasca formele unei ecuatii de gradul al II-lea completa si incompleta;

Sa reproduca si sa aplice formula discriminantului si formula de rezolvare a ecuatiei ax2+bx+c= 0 ,a

Sa anticipeze numarul de solutii reale ale ecuatiei ax2+bx+c= 0 ,a

Sa rezolve ecuatii reductibile la forma ax2+bx+c= 0 ,a

Sa aplice metodele cele mai potrivite în scopul eficientizarii rezolvarilor

Sa manifeste perseverenta si interes pentru rezolvarea ecuatiei de gradul al II-lea

Obiective specifice lectiei

a)cognitive:-sa-si însuseasca formula 19319e420t discriminantului si formula de rezolvare a   

ecuatiei de gradul al II-lea ax2+bx+c= 0 ,a

b)formative:-sa poata determina daca o ecuatie de gradul al II-lea are sau nu

solutii si în caz afirmativ sa stie sa le determine folosind formula de

rezolvare;

-sa prezinte într-o maniera clara, corecta si concisa, oral sau scris

succesiunea pasilor de rezolvare a ecuatiei de gradul al II-lea

folosind terminologia si notiunile adecvate;

c)afective:-dezvoltarea dorintei de a cunoaste cât mai bine ecuatia de

gradul al II-lea

Metode si procedee: conversatia euristica, explicatia, demonstratia, exercitiul,

observatia, munca individuala, expunerea;

Resurse: a)materiale: -manual alternativ clasa a VIII,culegere Mate 2000

(AntonNegrila),metodica predarii matematicii in gimnaziu;

-creta alba, colorata, caiete de notite,planse,fise de lucru;

fisa de evaluare;

b)umane: -clasa omogena cu cunostinte ce necesita consolidare;

-activitati frontale,individuale;

c)timp: 1 h;

Scenariu didactic


Secventele

lectiei

Ob. de ref.

Activitati ale lectiei

Resurse


Timp


Metode


Evaluare

1.Moment organizatoric


-verificarea prezentei elevilor si notarea absentelor in catalog;

-verificarea tinutei elevilor si celor necesare defasurarii orei

-asigurarea unei atmosfere adecvate pentru buna desfasurare a orei





2.Capterea atentiei


-verificarea temei elevilor prin sondaj folosind dialogul profesor -elev, elev-elev,prin confruntarea rezultatelor. In cazul in care apar diferente mari la rezultat se rezolva exercitiile la tabla;



Activitate comuna

Analiza raspunsurilor

3.Informarea elevilor asupra lectiei


In cadrul orei de astazi vom recapitula si sistematiza cunostintele referitoare la ecuatia de gradul al II-lea iar la sfârsâsitul orei toti elevii vor trebui sa stie sa rezolve o ecuatie de gradul al II-lea


explicatia

Observare sistematica a atentiei

4.Verificarea cunostintelor







Se propune elevilor o activitate interactiva frontala în care elevii vor scrie la tabla si în caietele de notite forma ecuatiei de gradul al II-lea, formula discriminantului si formula de rezolvare a ecuatiei si numarul de solutii a ecuatiei din conditiile discriminantului







Activitate

frontala





Aprecieri verbale




5.Consolidarea cunostintelor si asigurarea feed-back-ului









Se propune elevilor o fisa de lucru ce contine:

-aplicatii ce conduc la obtinerea formulei de rezolvare a ecuatiei de gradul al II-lea

-identificarea conditiilor ca o ecuatie sa aiba solutii reale sau nu;

-exercitii de validare a conditiilor impuse discriminantului pentru ca o ecuatie sa aiba sau nu solutii reale;

-gasirea unor metode alternative de rezolvare a ecuatiei de gradul al II-lea


colaborare in grup

exercitiul



activitate pe grupe




Analiza raspunsurilor





Investigatia

6.Retentia si transferul


Profesorul propune elevilor o fisa de evaluare în care fiecare elev va avea de rezolvat o ecuatie de gradul al II-lea,activitate individuala

-profesorul va accentua astfel importanta asimilarii de catre elevi a acestor cunostinte referitoare la ecuatia de gradul al II-lea cunostinte necesare in capitolul urmator Simplificarea expresiilor








Exercitiul







Proba scrisa




8.Tema pentru acasa


-manual pagina 76 problemele 1,2,3 +problemele ramase din fisa

-indicatii la tema;


Conversatia


9.Aprecieri


-se noteaza elevii ce s-au evidentiat in timpul orei



Aprecieri verbale

note


ECUATIA DE GRADUL AL II-LEA

Clasa a VIIIa -A

Profesor:Simona-Maria Doncila



FIsĂ DE LUCRU


1.Completeaza tabelul:

ecuatia

a

b

c

D

nr. de solutii

x2+3x-10






2-x + x2












9x2-7x=0







2.Rezolva ecuatiile:

A. a)(x-1)2-(x+3)3=x2-28 B. a) x2-2x-1=0

a) x1 = -5; x2 = 3 c) x1 =; x2= ;


b) x1 = ; x2 = -2 d) x1 = 2 ; x2 = 5

4. Calculeaza lungimea laturilor unui triunghi dreptunghic cu catetele de

x+1 si x si ipotenuza de 2x.





Document Info


Accesari: 27338
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )