ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
sCOALA CU CLASELE I - IV
FURNICOsI - MIHĂEsTI
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ
ISTORIE
CLASA A IV-A
Data: 16 octombrie 2007
Clasa: a IV-a
Disciplina: Istorie
Aria curriculara: Om si societate
Unitatea de īnvatare: Popoare din trecut
Subiectul lectiei: Dacii si romanii, stramosii nostri
Tipul lectiei: īnsusire de noi cunostinte
Obiective operationale:
Pe parcursul lectiei elevii vor fi capabili sa:
O1 - sa localizeze pe harta lumii unde locuiau dacii si romanii;
O2 - sa precizeze cine au fost geto - dacii si romanii;
O3 - sa compare modul de viata al dacilor cu cel al romanilor;
O4 - sa precizeze sensul termenilor istorici: trib, zeu, dava;
O5 - sa recunoasca īn imagini pe Decebal si pe Traian.
STRATEGIA DIDACTICĂ
Metode si procedee: conversatia, explicatia, lectura explicativa, observatia.
Mijloace de īnvatamānt: Istorie, manual pentru clasa a IV-a, Editura CD PRESS,
Dumitru Almas - "Povestiri istorice", Istoria romānilor -
clasa a IV-a, Editura Carminis, Culegere de termeni si
notiuni istorice, fise de munca independenta, portretele lui
Decebal si Traian.
Forme de organizare a activitatii: frontal, individual.
DEMERSUL DIDACTIC
Etapele lectiei |
Ob. oper. |
Activitatea īnvatatorului |
Activitatea elevilor |
Metode si procedee |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1. Momentul organizatoric |
|
- Asigura climatul afectiv necesar unei bune desfasurari a lectiei. - Cere elevilor sa-si pregateasca cele necesare lectiei. |
Se pregatesc pentru lectie. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2. Evaluarea predictiva (Captarea atentiei) |
|
Scrie pe tabla un rebus. Pentru a-l completa, cere elevilor sa extraga dintr-un bol biletele pe care a scris urmatoarele enunturi: 1. Unitate de timp care cuprinde 1.000 de ani; 2. Unitate de timp care cuprinde 100 de ani; 3. Daca apartine tatalui spunem ca este ...; 4. Marturie scrisa sau nescrisa din trecut; 5. Studiu asupra unui subiect tratat īn detaliu; 6. Tatal tatalui meu este pentru mine...; 7. Care apartine mamei. A
B |
Citesc enunturile si completeaza rebusul. Descopera pe verticala cuvāntul istorie |
Conversatia Explicatia Exercitiul |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3. Anuntarea temei si a obiectivelor |
|
- Īi anunta pe elevi ca īn cadrul acestei lectii vor afla informatii despre daci si romani, despre stramosii nostri. - Scrie pe tabla titlul: "Dacii si romanii, stramosii nostri". |
Asculta. Scriu titlul īn caiete. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4. Dirijarea īnvatarii |
O1 O2 O5 |
Localizeaza pe harta lumii unde au locuit dacii si romanii. - Explica elevilor cine au fost daco - getii, romanii. - Face apel la cunostintele elevilor pe care le-au capatat la lectiile de limba romāna, precum si īn timpul excursiilor |
Sunt atenti la explicatii. |
Observatia Explicatia |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Etapele lectiei |
Ob. oper. |
Activitatea īnvatatorului |
Activitatea elevilor |
Metode si procedee |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4. Dirijarea īnvatarii |
O5 O3 O4 O2 O3 O4 O2 O3 |
(la Salina de Slanic Prahova au vazut busturile lui Decebal si al lui Traian sculptate īn sare). - Completeaza aceste cunostinte cu alte informatii privind modul de viata al dacilor, al romanilor, importanta religiei. - Cere elevilor sa observe cāteva imagini cu diferite vase din lut si unelte dacice, steagul dacilor, Lupoaica - simbolul Romei. Explica elevilor urmatorii termeni: ¤ trib = forma de organizare sociala, compusa din familii īnrudite; membrii ei vorbesc aceeasi limba, au credinte comune si se supun unui sef ales; ¤ zeu = divinitate; este o fiinta fantastica īn care cred unii oameni; ¤ dava = cetate īntarita cu ziduri groase din piatra, la daci. - Scrie pe tabla urmatoarea schema: Dacii: ¤ Pe teritoriul de astazi al Romāniei au trait triburile geto - dacilor. Ei faceau parte din familia tracilor. Ocupatii: - agricultura - cresterea animalelor - prelucrarea metalelor - mestesuguri - olarit - fabricarea uneltelor si a armelor - schimburi de produse ¤ Cei bogati traiau īn cetati īntarite = dave. ¤ Religie politeista - zei - Zamolxis. ¤ Portul dacilor era asemanator cu cel al oamenilor de la sate. ¤ Burebista (82 - 44 ī.Hr.) a faurit un regat puternic. ¤ Decebal (87 - 106 d.Hr.) - conducator de seama al dacilor. ¤ Dacia a fost cucerita de romani. Romanii: ¤ Centrul puterii se afla īn Cetatea |
Descriu ce au vazut la salina. Sunt atenti la informatii. Observa imaginile. Īsi noteaza īn caiete explicatiile. Scriu īn caiete schema lectiei. |
Conversatia Explicatia Observatia Explicatia |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Etapele lectiei |
Ob. oper. |
Activitatea īnvatatorului |
Activitatea elevilor |
Metode si procedee |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4. Dirijarea īnvatarii |
O5 |
Romei, īn prezent capitala Italiei. ¤ S-au dovedit a fi foarte buni soldati. ¤ Oamenii bogati traiau īn vile, purtau haine elegante, bijuterii. ¤ Limba vorbita īn Imperiul Roman a fost latina. ¤ Traian - īmparat al Imperiului Roman (97 - 117 d.Hr.). - Le arata elevilor portretul lui Decebal si al lui Traian. - Citeste elevilor fragmente din legenda "Strabunul strabunilor - Burebista", de Dumitru Almas. |
Scriu īn caiete schema lectiei. Asculta legenda. |
Lectura explicativa |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5. Evaluare formativa |
O2 O4 O3 |
ANEXA 1 FIsĂ DE MUNCĂ INDEPENDENTĂ a) Geto - dacii faceau parte din marea familie a ........... . b) La daci, cetatile īntarite purtau numele de ...... . c) Cel mai important zeu la daci era .......... . d) Primul mare rege al Daciei a fost ......... . e) Limba vorbita īn Imperiul Roman a fost ....... . FIsĂ DE MUNCĂ INDEPENDENTĂ Completeaza enunturile lacunare: a)Geto - dacii faceau parte din marea familie a ........... . b)La daci, cetatile īntarite purtau numele de ...... . c)Cel mai important zeu la daci era .......... . d)Primul mare rege al Daciei a fost ......... . e)Limba vorbita īn Imperiul Roman a fost ....... . FIsĂ DE MUNCĂ INDEPENDENTĂ Completeaza enunturile lacunare: a)Geto - dacii faceau parte din marea familie a ........... . b)La daci, cetatile īntarite purtau numele de ...... . c)Cel mai important zeu la daci era .......... . d)Primul mare rege al Daciei a fost ......... . e)Limba vorbita īn Imperiul Roman a fost ....... . FIsĂ DE MUNCĂ INDEPENDENTĂ Completeaza enunturile lacunare: a)Geto - dacii faceau parte din marea familie a ........... . b)La daci, cetatile īntarite purtau numele de ...... . c)Cel mai important zeu la daci era .......... . d)Primul mare rege al Daciei a fost ......... . e)Limba vorbita īn Imperiul Roman a fost ....... . Document InfoAccesari: 16659 Apreciat: Comenteaza documentul:Nu esti inregistratTrebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta Creaza cont nou A fost util?Daca documentul a fost util si crezi ca meritasa adaugi un link catre el la tine in site in pagina web a site-ului tau.
Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 ) |