Data: 23.09.2008
Clasa: I A
scoala:Scoala cu clasele I-VIII,Bosanci
Profesor itinerant: BALAN STEFANITA
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA
Aria curriculara:MATEMATICA sI sTIINTE ALE NATURII
Disciplina:MATEMATICA
Unitatea de invatare:NUMERELE NATURALE 0-10 (a)
Subiectul lectiei :Numarul 10
Tipul lectiei :mixt
Obiectiv general :
-dobândirea de cunostinte privind formarea numarului 10 ca simbol al multimii cu 10 elemente, scrierea si citirea acestui numar, pentru întelegerea conceptului de numar natural,
Obiective operationale :
a)cognitive
OC1-sa formeze numarul 10 pe baza corespondentei între multimi finite de elemente,
OC2-sa prezinte rigleta numarului 10, indicând culoarea si numarul de unitati,
OC3-sa citeasca numarul 10 în contexte diferite( în calendar, încaiet, pagina cartii, cadranul ceasului etc.)
OC4- sa scrie numarul 10 pe liniatura caietului respectând forma cifrelor, încadrarea în spatiul grafic, înclinarea si distanta,
OC5-sa stabileasca locul lui 10 în tirul numeric învatat,
OC6-sa compare numarul 10 cu celelate numere ânvatate folosind rigletele si semnele ,,< ''si ..> ''
OC7-sa descompuna(compuna) numarul 10 în mai multe variante de descompunere(compunere) a numerelor naturale însusite
b)motrice
OM1-sa-si coordoneze activitatea oculomotorie pentru citirea imaginilor si a simbolurilor grafice
OM2-sa-si coordoneze miscarile pentru a utiliza eficient jetoanele, betisoarele, rigletele, stiloul în scriere si manualul
c)afective:Elevii
-OA1-vor manifesta interes pentru operarea cu numere
Resurse:
-Metodologice:
a) strategie didactica: dirijata, inductiva
b)metode, procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, demonstratia,problematizarea, observarea dirijata, munca cu manualul
c)mijloace, materiale: cartonase si jetoane cu cifre si figuri geometrice, figurine,betisoare, riglete, ,,Jocul numerelor'' , manual matematica, plansa didactica (predarea numarului 10 ), fise de lucru, tabla, creta
d)forme de organizare a lectiei: frontala, individuala, în perechi
-Bibliografice:
-Dumitra Radu,Celina Iordache, Matematica. Manual pentru clasa I, Bucuresti, Ed. Aramis, 2005;
Mihaela Neagu, Mioara Mocanu, Metodica predarii matematicii în ciclul primar, Craiova, Ed. Polirom, 2007
-Temporale :45 minute
Moment lectie |
Du-rata |
Continuturi |
Ob. |
Metode. Procedee |
MijloaceMateriale |
Forme de realizare |
Evaluare |
Moment organizatoric Reactualizarea cunostintelor Captarea atentiei Anuntatea titlului si a obiectivelor lectiei Dirijarea învatarii Fixarea cunostintelor Evaluarea cunostintelor Tema pentru acasa Aprecieri finale |
|
Se asigura conditiile organizatorice si psihologice necesare pentru desfasurarea eficienta a lectiei. a)Joc didactic ,,Jocul numerelor Le voi cere elevilor: -sa caute cartonase imprimate cu anumite cifre si sa le asocieze cartonase cu multimi cu tot atâtea elemente, -sa cauta cartonasele pe care sunt imprimate cifrele învatate si sa le aseze în ordine crescatoare si descrescatoare, -Care sunt vecinii numarului..... ? (un elev din clasa ridica un cartonas-paleta cu una din cifrele învatate si numeste un coleg sa-i raspunda la întrebare). b)-Numara din 2 in 2 de la 0 la 9. -Numara din 3 in 3 de la 0 la 9. -Care numere sunt mai mici decât 5 ? -Care este vecinul mai mare al lui 7 ? Dar al lui 4 ? Pe tabla magnetica sunt asezate frunze galbene de toamna si copacii.Elevii vor forma prin încercuire multimea frunzelor si multimea copacilor. Se compara cele doua multimi si se observa ca multimea care are 9 elemente si înca un element se spune ca are 10 elemente.Deci, numarul 10 corespunde multimilor care au 9 elemente si înca un element. Elevii formeaza pe baza numararii grupe de câte 10 betisoare de diferite culori. Se solicita elevii sa dea exemple de 10 elemente. La rigleta numarului 9 se adauga rigleta numarului 1.Apoi se cauta rigleta numarului 10.Se va stabili numarul de unitati de pe rigleta si se compara rigleta lui 10 cu multimea frunzelor, de la tabla magnetica.Se constata ca rigleta are tot atâtea unitati câte elemente are multimea. Voi explica elevilor ca oricarui numar îi corespunde o cifra. Le arat elevilor cartonasul-paleta cu numarul 10 si se va observa ca s-au folosit doua cifre pentru a scrie 10. Se gasesc asemanarile dintre 10 si obiectele din mediul înconjurator. Se memoreaza versurile: ,,10 va trimite vestea Ca s-a încheiat povestea si-a semnat precum îmi pare Un bat c-un covrig în spinare.'' Se cauta 10 pe fila unui calendar, se deschide cartea la pagina 10, se indica numarul 10 pe cadranul ceasului. Se prezinta plansa cu 10. Explic si demonstrez scrierea corecta a lui 10. Se realizeaza exercitii de încalzirea articulatiilor mâinilor si degetelor elevilor. Dirijez scrierea corecta. Urmaresc si corectez pozitia corecta a caietului si a corpului în timpul scrierii. Urmaresc si apreciez elevii care scriu corect. Cer elevilor sa lucreze, în perechi exercitii din carte: -formare de multimi de 10 obiecte, - completarea casetelor cu cifra ce corespunde numarului de elemente; - scrierea in casete a numerelor ce lipsesc; Distribui fise individuale de lucru si explic elevilor sarcina ce trebuie rezolvata. Se da tema din caietul cu fise, de la pagina cu numarul 10. Apreciez modul de desfasurare a lectiei, evidentiez elevii care au raspuns foarte bine si îi încurajez pe ceilalti. |
O.M1 O.M2 OC1 OM2 OC2 OC3 OM1 OM2 OC4 OC5 OC6 OC7 OM1 OM2 |
Conver-satie conversa-tie, explicati-e, demonstratie, jocul Conver- satie Explica-tie Problematizare Conver-satie Explica-tie Conver-satie Conver-satie Observa-tie Explica-tie demon-stratie Exerci-tiul, munca cu manualul conver-satie conversatie |
Jocul numerelor Tabla magnetica betisoare riglete Paleta cu 10 de tipar Versuri poezie Plansa cu 10 riglete manual fise caietul de fise |
Frontal, realizeazasarcina individual frontal Frontal frontal In perechi Individual frontal |
frontala, evaluare de catre colegi, formativa frontala frontala frontala Formativa, scrisa Formativa, în perechi Individuala frontala |
|