PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂ
sCOLA GIMNAZIALÂ "MIHAI VITEAZUL" nr.34
DATA: 10 aprilie 2006
CLASA: a V- a B
TEMÃ: Sfârsitul antichitãtii
LECŢIA: Imperiul Roman în secolele III - IV
DISCIPLINA: Istoria Universalã Anticã si începutul Evului Mediu
PROPUNÃTOR: ROsU DANIELA
PROFESOR METODIST: CERNAT FLORIN
OBIECTIV GENERAL:
OBIECTIVE OPERATIONALE:
La sfârsitul lectiei elevii trebuie :
Obiective operationale cognitive:
O1. sã precizeze care au fost cauzele care au declansat starea de crizã în Imperiul Roman;
O2. sã defineascã termenii urmãtori : crizã monetarã, inflatie, ruralizarea economiei, colonat, patronat, anarhie militarã, federati.
O3. sã explice ce influentã a avut barbarizarea armatei asupra capacitãtii de apãrare a imperiului.
O4. sã compare modul de organizare a imperiului în timpul dominatului cu cel din timpul principatului.
Obiective operationale afective:
O5. sã argumenteze motivul pentru care Diocletianus a luat mãsuri pentru scãderea puterii guvernatorilor.
Obiective operationale psihomotrice:
O6. sã localizeze la hartã principalele regiuni istorice.
ANEXA I
IMPERIUL ROMAN ÎN SECOLELE III- IV
c) criza militarã : - pãtrunderea barbarilor în armata romanã a dus
la declansarea anarhiei militare;
STRATEGIA DIDACTICA:
a. Procedurale :
metode si procedee: comparatia, expunerea, explicatia, modelarea.
- forme de organizare: frontalã, individualã.
Mijloace didactice: manualul de istorie pentru clasa a V-a, documente; hãrti / atlase; "Istoria Romei", Eugen Cizek; dictionar explicativ; portrete : Diocletian si Constantin cel Mare; Tacitus, "Despre originea si tara germanilor"
BIBLIOGRAFIE:
1. EUGEN CIZEK, Istoria Romei, Ed. Paideea , Bucuresti 2002.
2. GHEORGHE TANASA, Metoda predãrii - învãtãrii istoriei în scoalã, Ed. Spiru Haret, Iasi 1996;
, Serviciul National de Evaluare si Examinare, Ed.Prognosis, 2001;
VALENTIN BÃLUŢOIU sI CONSTANTIN VLAD, Istorie,
manual pentru clasa a V- a , Ed. All Educational , Bucuresti, 1998.
Momentele lectiei |
Ob Oper |
Continuturile activitãtii instructiv -educative |
Strategia didacticã |
|||
Activitatatea cadrului didactic |
Activitatea elevilor |
Metode |
Forme |
mijloace |
||
Moment organizatoric 2 min. |
|
Salutã elevii, solicitã numele elevilor absenti , asigurã ordinea, linistea si un climat favorabil în clasã; |
Rãspund la salutul profesorului , nominalizeazã absentii si pregãtesc materialele necesare desfãsurãrii lectiei; |
conversatia |
frontalã |
- manualul; -documente; - hãrti / atlase. |
Verificarea cunostintelor 15 min |
|
Profesorul realizeazã evaluarea capitolului "Roma Anticã" - lucrare de control - pe trei numere ( cu subiecte diferite ). |
În timpul acordat acestei activitãti , elevii rezolvã testul. |
Evaluarea Continuã |
Individualã |
Anexa II _ teste |
Comunicarea / însusirea noilor cunostinte 30 min |
O1 O2 |
Prezinta noile cunostinte urmãrind schema lectiei care se noteaza pe tabla si se completeaza ulterior: I. CRIZA IMPERIULUI ROMAN s-a manifestat prin: a) CRIZA ECONOMICÃ : - criza monetarã - lipsã de bani ( dereglare a sistemului financiar ) - datoratã comertului cu India si China; - inflatia - ( cresterea preturilor) datoratã încercãrii de a contracara criza monetarã prin reducerea continutului de metal pretios din monedã, precum si lipsei produselor; |
Elevii îsi însusesc noile cunostinte cu privire la cauzele care au generat criza Imperiului Roman. |
frontalã |
- EUGEN CIZEK, Istoria Romei, Ed. Paideea , Bucuresti 2002. - Istorie, manual pentru clasa a V-a. - Dictionar explicativ. |
Comunicarea / însusirea noilor cunostinte 30 min Comunicarea / însusirea noilor cunostinte 30 min Comunicarea / însusirea noilor cunostinte 30 min Comunicarea / însusirea noilor cunostinte 30 min |
O1 O2 O3 O3 O5 O4 |
ruralizarea economiei - economie naturalã ( bazatã pe troc, adicã pe schimbul de produs contra produs, exculzând folosirea banilor ); b) CRIZA SOCIALÃ : - sãrãcirea populatiei - datoratã cresterii impozitelor ; - dezvoltarea colonatului - datoratã productivitãtii scãzute a sclavilor ; Precizare: - colonii erau sclavi eliberati sau tãrani ruinati care primeau în arendã un lot de pãmânt de la stãpânii de latifundii , în schimbul cãruia dãdeau o parte din productie; - colonatul formã de organizare socialã caracterizat prin legarea tot mai strânsã a colonilor de pãmântul pe care îl lucrau si pentru care plãteau dijmã. - latifundiu domeniu foarte mare obtinut de cãtre romanii bogati prin acapararea pãmânturilor în urma neplãtii datoriilor de cãtre micii proprietari. - rãspândirea patronatului - datoritã cresterii impozitelor , unii locuitorii ai imperiului nu aveau posibilitatea sã le plãteascã , astfel cã existau oameni liberi care se puneau sub protectia unor mari proprietari. c) CRIZA MILITARÂ : - s-a datorat pãtrunderii în armata romanã a unor ostasi si comandanti de origine barbarã; - ca urmare a acestui fapt, disciplina acestora a scãzut considerabil; - se declanseazã anarhia militarã - manifestatã prin luptele pentru tron între generalii armatei romane ( 235 - 284 d.Hr. ); - drept urmare , pãrãsesc provinciile : Dacia ( 217 d.Hr.), Gallia, Spania, Britannia, Africa ( sec. V d.Hr.). II. BARBARII sI ROMA: imperiul este atacat de popoarele barbare: huni, germani - federatii - aliati ai imperiulu germanii: - trãiau în sudul Scandinaviei si pe teritoriul cuprins între Rin si Elba; - erau organizati în triburi - goti, alamani, vandali, franci etc. sec. III î.Hr. germanii pãtrund în imperiul Roman; - 376 î.Hr. vizigotii au înfrânt armata romanã la Adrianopol; - 410 î.Hr. cuceresc Roma. Istoria Romei, Ed. Paideea , Bucuresti 2002. - Istorie, manual pentru clasa a V-a. - Dictionar explicativ - Dictionar explicativ; - Istorie, manual pentru clasa a V-a. - EUGEN CIZEK, Istoria Romei, Ed. Paideea , Bucuresti 2002. - Istorie, manual pentru clasa a V-a. Harta - Tacitus, "Despre originea si tara germanilor - EUGEN CIZEK, Istoria Romei, Ed. Paideea , Bucuresti 2002. - Istorie, manual pentru clasa a V-a. Harta - Harta - imperiul în timpul lui Diocletian; - portretul lui Diocletian; EUGEN CIZEK, Istoria Romei, Ed. Paideea , Bucuresti 2002. - Istorie, manual pentru clasa a V-a. - portretul lui Constantin cel Mare; Harta - Dictionar explicativ; EUGEN CIZEK, Istoria Romei, Ed. Paideea , Bucuresti 2002. - Istorie, manual pentru clasa a V-a. Harta - |
|||
Sistematizarea si fixarea cunostintelor 5 min Temã pentru acasã / aprecierea activitãtii elevilor 3 min. |
|
Cere elevilor sã rãspundã la urmãtoarele întrebãri : - precizati cauzele care au declansat starea de crizã în Imperiul Roman; - definiti termenii urmãtori : crizã monetarã, inflatie, ruralizarea economiei, colonat, patronat, anarhie militarã, federati. - explicati ce influentã a avut barbarizarea armatei asupra capacitãtii de apãrare a imperiului. - comparati modul de organizare a imperiului în timpul dominatului cu cel din timpul principatului. argumentati motivul pentru care Diocletianus a luat mãsuri pentru scãderea puterii guvernatorilor. localizati la hartã principalele regiuni istorice.
"Imperiul Roman în secolele III - IV" TACITUS , " Despre originea si tara germanilor" " tara lor . este numai pãdure plinã de groazã , ori numai baltã urâtã la vedere . Regi, îsi pun dintre cei de neam, cãpetenii dintre cei viteji. Puterea regilor, nu - i fãrã margini ori lãsatã la voia lor, iar cãpeteniile conduc mai mult cu fapta decât cu vorbacu porunca .Pricinile cele mici le hotãrãsc cãpeteniile , cele mari toti". Universitatea "Dunãrea de Jos" Galati Facultatea de Istorie si Filosofie Proiect de activitate educativã Studentã :Daniela Rosu Specializare : Istorie - Filosofie III Anul universitar Document InfoAccesari: 4836 Apreciat: ![]() Comenteaza documentul:Nu esti inregistratTrebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta Creaza cont nou A fost util?Daca documentul a fost util si crezi ca meritasa adaugi un link catre el la tine in site in pagina web a site-ului tau.
Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2025 ) |