Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload


de activitate integrata



PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA


TEMA DE STUDIU :” Ce am invatat pana acum ? „

Evaluare


TEMA ZILEI :„ E sarbatoare la noi in clasa”


UNITATEA DE INVATǍMANT

NIVELUL:

PROPUNǍTOR

TEMA DE STUDIU: „CE AM INVATAT PANA ACUM?-EVALUARE SEMESTRIALA”



TEMA ZILEI: „ E sarbatoare la noi in clasa”

DURATA: o zi

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata :ADP+ALA+ADE(DOS-educatie pentru societate;DEC-activitate artistico-plastica)

TIPUL ACTIVITǍTII: verificare de cunostinte

FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual



INVENTAR DE ACTIVITATI:


►ACTIVITǍTI DE DEZVOLTARE PERSONALǍ (ADP):

Rutine: primirea copiilor, deprinderi de igiena personala, servirea mesei, Intalnirea de dimineatǎ: Bine ai venit la noi!

Tranzitii: Jocuri – Luati seama bine, Dacǎ vesel se trǎieste, Era odata un orasel;

►ACTIVITǍTI LIBER ALESE (ALA):

1.     Biblioteca: Album pentru mascota noastra(sortare de imagini specifice evenimentului sarbatorit)

Spune ce stii despre aceasta imagine

Joc de rol: Gospodinele pregatesc masa festiva

Constructii: Cadouri de bun venit pentru mascota( cuburi de lemn;piese mari lego)

2.Joc de miscare: Scaunelele muzicale



►ACTIVITǍTI PE DOMENII EXPERIENTIALE (ADE):

Domeniul om si societate(educatie pentru societate) –Evaluarea cunostintelor insusite referitoare la norme de comportare in contexte diferite ( „Sarbatoresc cu prietenii mei”-convorbire)

Domeniul estetic si creativ (activitate artistico-plastica) – compunerea spatiului plastic in mod original si personal folosind tehnici invatate( „Felicitari pentru mascota noastra”)


OBIECTIVE DE REFERINTǍ VIZATE:

►DOS:

▪sa aprecieze in situatii concrete unele comportamente si atitudini in raport cu norme prestabilite si cunoscute;

▪sa traiasca in relatiile cu cei din jur stari afective pozitive,sa manifeste prietenie,toleranta,armonie,concomitent cu invatarea autocontrolului;

▪sa se comporte adecvat in diferite contexte sociale;

►DEC:

▪sa obtina efecte plastice,forme spontane si elaborate prin tehnici specifice picturii;

▪sa compuna in mod original si personal spatiul plastic;


OBIECTIVE OPERATIONALE SI STRATEGII DIDACTICE


ACTIVITǍTI DE DEZVOLTARE PERSONALǍ (ADP):

Intalnirea de dimineatǎ: Bine ai venit la noi!


Obiective operationale:

O1 – Sǎ utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei;

O2 – Sǎ identifice simbolurile adecvate caracteristicilor zilei (vreme, anotimp, pozitia in succesiunea zilelor sǎptǎmanii)

O3- Sa comunice impresii si idei referitoare la tema propusa;


Strategii didactice:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia;

Mijloace si materiale didactice: calendarul naturii,mascota;


ACTIVITǍTI LIBER ALESE (ALA):

1.     Biblioteca Album pentru mascota noastra;

Spune ce stii despre aceasta imagine

Obiective operationale:

▪sa sorteze imaginile care reprezinta sarbatorirea „zilei de nastere” a mascotei pentru a le aseza in album;

▪sa desccrie imaginile puse la dispozitie;


Strategii didactice:

Metode si procedee: explicatia, conversatia, demonstratia, exercitiul;

Mijloace si materiale didactice: album fotografii, diferite imagini;


Joc de rol: Gospodinele pregatesc masa festiva

Obiective operationale:

▪sa se transpuna in joc respectand tema propusa;

▪sa coopereze cu ceilalti colegi in aranjarea mesei festive pentru petrecere;

Strategii didactice:

Metode si procedee: explicatia, conversatia, demonstratia, jocul de rol;

Mijloace si materiale didactice: sortulete, fete de masa festive,pahare,farfurii,servetele;


Constructii: Cadouri de bun venit pentru mascota( cuburi de lemn;piese mari lego)

Obiective operationale:

▪sa redea prin constructie modele din realitatea inconjuratoare;

▪sa interactioneze cu ceilalti copii in cadrul jocului pentru a realiza tema propusa;

Strategii didactice:

Metode si procedee: explicatia, conversatia, demonstratia, exercitiul;

Mijloace si materiale didactice:cuburi de constructie din lemn,piese lego mari;


2.     Joc de miscare: Scaunelele muzicale

Obiective operationale:

▪sa respecte regulile jocului;

▪sǎ execute pasii pe ritmul muzicii;

▪sǎ-si satisfacǎ nevoia de miscare.

Strategii didactice:

Metode si procedee: explicatia, conversatia, demonstratia, exercitiul;

Mijloace si materiale didactice: scaunele,casetofon.


ACTIVITǍTI PE DOMENII EXPERIENTIALE (ADE):

►Domeniul om si societate: „Sarbatoresc cu prietenii mei”-convorbire

Obiective operationale:

▪sa enumere norme de comportare in gradinita cu ocazia sarbatoririi unei zile de nastere ;

▪sa manifeste o atitudine corespunzatoare fata de evenimentul sarbatorit;

▪sa exprime verbal si nonverbal idei,opinii,sentimente legate de tema propusa.

Strategii didactice:

Metode si procedee: explicatia, conversatia, demonstratia, exercitiul,Tehnica blazonului;

Mijloace si materiale didactice: jetoane,blazon in forma de tort aniversar.


►Domeniul estetic si creativ: „Felicitari pentru mascota”

Obiective operationale:

▪sa aplice culoare pe o suprafata data folosind pensula sau punctul(dactilopictura);

▪sa redea prin pictura si dactilopictura tema propusa (felicitarea);

▪sa foloseasca corespunzator instrumentele de lucru.

Strategii didactice:

Metode si procedee: explicatia, conversatia, demonstratia, exercitiul;

Mijloace si materiale didactice: felicitari,pensule,paharele cu apa,acuarele.



BIBLIOGRAFIE 

1. Grama, Filofteia si colaboratorii ,Curriculum pentru invatamantul prescolar, Ed.DPH, Bucuresti, 2008;

2. Preda, V., Pletea M., Grama F., Activitatea didactica din gradinita, DPH, Bucuresti,2008;

3. Berbeceanu, Gabriela si colaboratorii, Ghid orientativ pentru aplicarea curriculumului in invatamant prescolar 3/6-7 ani, Ed. Astra, Bucuresti, 2008;

4. Georgeta, Toma si colaboratorii, Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru invatamantul prsscolar nivel 3-5 ani, Ed. Delta, Bucuresti, 2009;

Ghid metodic: Metode interactive de grup, Ed. Arves,

Ghid pentru proiecte tematice- abordarea in maniera integrata a activitatilor din gradinita, Ed. Humanitas Educational, Bucuresti, 2005;



SCENARIUL ZILEI

►Intalnirea de dimineata:

1.Salutul: „Buna dimineata,dragii mei prieteni! Ma bucur ca sunteti aici! (se vor saluta pe rand copiii)

2.Impartasirea cu ceilalti: Azi este marti, 25 ianuarie 2011 si suntem in anotimpul iarna. Va rog sa priviti pe fereastra si sa-mi spuneti cum este vremea? Se va completa calendarul naturii impreuna cu copiii.

3.Noutatea zilei:Se va prezenta mascota-un catelus de plus care isi va gasi locul la noi in clasa si care va face parte din colectivul nostru.Pentru ca azi a sosit la noi in clasa ii vom sarbatori astazi ziua de nastere.Voi prezenta activitatile ce urmeaza a fi desfasurate pe tot parcursul zilei.

4.Activitatea de grup: incercarea de a-i stabili un nume mascotei noastre.

►Tranzitie: „Daca vesel se traieste”

Rutina: servirea micului dejun

Tranzitie: „Era odata un orasel”

►Activitati liber alese 1.: Copiii isi vor alege centrele de interes la care vor sa lucreze si le voi preciza ca se pot roti pana vor trece pe la toate sectoarele deschise : Biblioteca: „ Album pentru mascota noastra”, „Spune ce stii despre aceasta imagine”

Joc de rol: „Gospodinele pregatesc masa festiva”

Constructii: „Cadouri pentru mascota”

►Tranzitia catre activitatile pe domenii experientiale se va realiza prin intermediul jocului muzical „Luati seama bine-partea I”

►Activitati pe domenii experientiale:

▪DOS: „Sarbatoresc cu prietenii mei”-convorbire

Copiii vor fi asezati frontal,in semicerc.Li se va prezenta blazonul si li se vor da explicatiile necesare desfasurarii activitatii.Vom realiza astfel blazonul in forma unui tort aniversar pe care il vom aseza in clasa si il vom pastra ca amintire

In tot acest timp mascota noastra ne va supraveghea si va face aprecieri asupra modului in care raspundem.

►Tranzitie: „Luati seama bine-partea a II a”

▪DEC: „Felicitari pentru mascota”-pictura,dactilopictura

Copiii se vor aseza la masute in careu.Li se vor prezenta mai multe modele de felicitari aniversare.Vom vorbi pe scurt despre ceea ce reprezinta si le voi propune sa realizam si noi pentru mascota in semn de prietenie.Le voi prezenta modelul realizat de mine.Ne vom aminti ce tehnici cunoastem si vom intui materialele primite.Vom incalzi muschii fini ai mainii si vom realiza felicitarile.Le vom darui catelusului dupa care le propun sa facem si petrecerea propriu zisa.

►Tranzitie: „Era odata un orasel”

►Activitati liber alese 2 : Joc de miscare: „Scaunelele muzicale”

Le voi prezenta regulile jocului : copiii vor dansa in jurul scaunelelor asezate in cerc ( cu unul mai putin decat numarul copiilor).La semnalul educatoarei (oprirea muzicii) copii isi vor ocupa cat mai prompt cate un loc pe scaunel.Cel care ramane fara scaunel va iesi din joc si ii va sustine pe ceilalti de pe margine.O data cu copilul iesit din joc se va scoate si cate un scaunel astfel incat numarul scaunelelor sa ramana cu unul mai putin decat numarul copiilor.Castiga copilul care ramane pana la final cu scaunel.

►Incheierea activitatii: Voi face aprecieri verbale asupra modului cum au lucrat si ii pofti la masa festiva pentru a-l sarbatori pe catelus cum se cuvine,servind suc si prajiturele oferite de acesta.




Evenimentul

didactic

Continut stiintific

Strategii didactice

Evaluare


Metode

Mijloace

1.Moment

organizatoric


Se creeaza conditiile psiho-pedagogice necesare desfasurarii activitatii in bune conditii:

- aerisirea salii de grupa;

- aranjarea scaunelelor in semicerc, a panoului in fata clasei;

- introducerea copiilor in sala de grupa.




2. Captarea atentiei

Se va realiza in cadrul Intalnirii de dimineata:

Salutul: „Buna dimineata,dragii mei prieteni! Ma bucur ca sunteti aici! (se vor saluta pe rand copiii si vor fi incurajati sa foloseasca apelative ce demonstreaza prietenia dintre ei.

Impartasirea cu ceilalti: Azi este marti, 25 ianuarie 2011 si suntem in anotimpul iarna. Va rog sa priviti pe fereastra si sa-mi spuneti cum este vremea? Se va completa calendarul naturii impreuna cu copiii.

.Noutatea zilei:La usa va bate cineva.Voi ruga un copil sa mearga sa deschida.O d-na educatoare ne va aduce un catelus de plus care s-a ratacit prin gradinita.Se va prezenta mascota si vom decide sa o pastram .Aceasta isi va gasi locul la noi in clasa si va face parte din colectivul nostru.




Conversatia

Explicatia




Calendarul naturii

Mascota



3.Anuntarea temei si a obiectivelor

-Pentru ca azi a sosit la noi in clasa ii vom sarbatori astazi ziua de nastere.

Voi prezenta activitatile ce urmeaza a fi desfasurate pe tot parcursul zilei si le voi preciza copiilor ca acestea le vom desfasura in cinstea acestei mascote: vom pregati un album cu imagini sugestive acestei sarbatori, vom pregati masa festiva pentru a-l sarbatori cum se cuvine pe catelus ,vom construi cadouri pentru el, vom discuta mai multe despre cum ne comportam in astfel de cazuri,vom face si felicitari pentru mascota iar in final ne vom distra la petrecerea organizata in cinstea lui.

Activitatea de grup: le voi propune copiilor sa ii gasim un nume mascotei noastre si ii vom ura bun venit la noi in clasa.




Conversatia

Explicatia



4.Dirijarea invatarii

Trecerea la centrele de interes se va realiza printr-un joc cu text si cant: „Daca vesel se traieste”

Le voi prezenta in detaliu copiilor sarcinile pe care le au in cadrul activitatilor pe centre de interes: Biblioteca-sortarea imaginilor in functie de tema dezbatuta si descrierea acestora; Joc de rol:- aranjarea mesei festive corespunzator si respectarea normelor de igiena; Constructii- construirea unor cadouri pentru catelus pe care i le vom oferi la petrecere.

Copiii isi vor alege centrele la care vor participa si se vor roti atat cat considera ei necesar.

Dupa ce sarcinile vor fi indeplinite vom face cateva scurte aprecieri asupra modului cum au lucrat si vom enumera roadele muncii lor.


Conversatia

Explicatia

Demonstratia

Jocul



Imagini

Album foto

Fete de masa

Pahare

Farfurii

Cuburi lemn

Lego



Ev orala

Individuala

Frontala









5.Obtinerea performantei




















































































6..Evaluarea performantei si asigurarea retentiei

Printr-un moment de tranzitie concretizat in jocul de miscare :”Luati seama bine-partea I ne vom indrepta catre scaunelele asezate in semicerc pentru activitate.

Le voi prezenta blazonul in forma de tort si voi incepe discutiile pe aceasta tema folosindu-ma de  intrebarile: „Ce este acesta?”, „De ce credeti ca l-am pregatit?” „Ce reprezinta?”.

Dupa aceasta scurta discutie introductiva le voi propune sa „completam” acest blazon cu imagini sugestive temei, cu ganduri frumoase pentru catelus, cu urari de bine si mai ales sa luam aminte de normele de comportare la un astfel de eveniment( cum vorbim,cum ne purtam cu invitatii etc) iar la sfarsitul zilei il vom darui catelusului sa ii ramana amintire.

Setul de intrebari ajutatoare va contine:

„Care este prima urare pe care i-o facem unei persoane cand ii sarbatorim ziua de nastre?”

„Ce alte urari ii mai putem face?”

„Cum ne comportam cand mergem in calitate de invitati la petrecere?”

„Care din aceste imagini sunt sugestive evenimentului de astazi?”

„Cum alegem cadoul?”

„Voi ce cadou i-ati face mascotei noastre?”

„Cum ii oferim cadoul?”, „Ce ii spunem in acel moment?”

Dupa ce blazonul va fi completat vom face un scurt rezumat pe baza blazonului asupra a ceea ce am discutat

Dupa convorbirea ,le voi propune copiilor sa ii pregatim catelusului si cate o felicitare despre care am vorbit mai devreme in cadrul discutiilor (in acest sens voi avea grija sa le sugerez ca raspuns la intrebarea „Ce ii putem oferi cadou mascotei?” –„O felicitare” ).

Trecerea la cea de-a doua activitate o vom realiza miscandu-ne pe versurile jocului „Luati seama bine-partea II a „

Scaunelele vor fi asezate in careu astfel incat sa fie vizibilitate catre panoul expus de mine pe care se vor regasi diferite felicitari dar si felicitarea realizata de mine ca model.

Le voi cere copiilor sa intuiasca materialele.

Ne vom aduce aminte impreuna ce tehnici am folosit: pictura cu pensula dar si cu degetelul.

Astfel, le voi propune sa punem in practica aceste doua tehnici si sa realizam felicitarile pentru catelus.

(In tot acest timp catelusul va fi langa noi si ne va supraveghea).

Le voi prezenta copiilor modelel de felicitari si vom face o scurta analiza a acestora: cum arata,ce culori se folosesc, ce se deseneaza de obicei pe felicitari etc.

Dupa ce ne vom fi incalzit muschii fini ai mainii le voi demonstra cum putem sa realizam si noi o felicitare: vom folosi atat punctul cat si pensula si voi verbaliza acest lucru,culorile folosite vor fi unele „vesele” si voi face precizarea ca, trebuie sa avem grija sa nu murdarim sau sa rupem hartia.

Le voi ura spor la lucru si vor incepe sa decoreze felicitarea.In tot timpul cat vor lucra, catelusul impreuna cu mine vom da indicatii si vom ajuta acolo unde este cazul copiii care intampina probleme.

Dupa ce vor fi terminat lucrarile, le vom expune pe panou si vom face cateva aprecieri verbale individuale si generale asupra modului cum s-a lucrat.catelusul isi va spune propria parere, prin intermediul meu, asupra culorilor folosite,tehnicilor aplicate etc.

Ii vom felicita pe „prietenii” nostri si le voi propune,ca dupa atata munca depusa pentru noul nostru coleg ,sa ne si distram cum se cuvine.


-Moment de tranzitie: „Era odata un orasel”

Le voi prezenta copiilor sarcinile de joc sub forma unor „reguli” pe care trebuie sa le respectam in cadrul jocului: copiii vor dansa in jurul scaunelelor asezate in cerc ( cu unul mai putin decat numarul copiilor).La semnalul educatoarei (oprirea muzicii) copii isi vor ocupa cat mai prompt cate un loc pe scaunel.Cel care ramane fara scaunel va iesi din joc si ii va sustine pe ceilalti de pe margine.O data cu copilul iesit din joc se va scoate si cate un scaunel astfel incat numarul scaunelelor sa ramana cu unul mai putin decat numarul copiilor.Castiga copilul care ramane pana la final cu scaunel.

Totodata voi urmari ca ei sa verbalizeze si regulile de comportare si de bun simt despre care am vorbit pe parcursul zilei si pe care trebuie sa le respectam atunci cand sarbatorim pe cineva: sa nu suparam niciun prieten, cu atat mai mult pe sarbatorit, sa ne distram fara sa ne certam sau sa ne purtam grosolan,sa ne exprimam de cate ori simtim sentimentele pentru persoanele dragi noua etc etc.

Vom desfasura jocul propriu zis.


Conversatia

Explicatia






Conversatia

Explicatia





Tehnica blazonului

















Conversatia

Explicatia








Demonstratia







Explicatia




Conversatia





Conversatia

Explicati

Demonstratia



Blazonul








Imagini sugestive

Blazonul

mascota



















Panou cu felicitari model

Pensuli

Acuarele

Pahare cu apa

Servetele umede

Felicitarile nedecorate
















Scaunelele aranjate

CD-player




























Ev orala

Individuala

Frontala







Aprecieri


















Ev. oral

individuala

frontala

Observarea comportamen

tului copiilor








Aprecieri












Ev. oral

individuala

frontala

Observarea comportamen

tului copiilor



7.Incheierea activitatii.

Dupa incheierea jocului, ii vom darui mascotei felicitarile, cadourile construite,albumul cu imagini, blazonul nostru in forma de tort iar acesta ne va pofti la masa festiva aranjata de dimineata pentru a servi din bunatatile pregatite de acesta. Vom enumera si cateva din regulile de igiena pe care trebuie sa le respectam si la masa iar eu impreuna cu mascota vom face aprecieri generale cu referire la toate activitatile desfasurate pe tot parcursul zilei.

Pe un fond muzical adecvat, copiii impreuna cu mascota vor servi masa si vom icheia astfel ziua noastra de sarbatoare.

Conversatia



Masa festiva

Suc

dulciuri










Document Info


Accesari: 1293
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )