PROIECT DE ACTIVITATE
CLASA:a V-a C PROFESOR
DISCIPLINA:Limba si literatura româna
PROPUNĂTOR:Kis Csilla
SUBIECTUL:ATRIBUTUL
TIPUL OREI:Recapitularea,sistematizarea si consolidarea cunostintelor
OBIECTIVE CADRU:
02.Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala
04.Dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
2.2.Sa construiasca propozitii si fraze corecte din punct de vedere gramatical
2.3.Sa se exprime clar,corect si concis
4.3.Sa scrie propozitii si fraze corecte din punct de vedere gramatical,folosind corect semnele ortografice si de punctuatie
METODE sI PROCEDEE:Exercitii de identificare,analiza;activitati pe grupe,învatarea prin descoperire;metode inductive si deductive,definirea.
FORME DE ORGANIZARE:Frontala,individuala.
RESURSE:Manualul,convorbiri,fise cu exercitii
BIBLIOGRAFIE:Manual de limba si literatura româna pentru clasa a V-a,Editura All,Bucuresti,2002
Dumitru Irimia:Gramatica Limbii Române,Editura Polirom,Iasi,2004
Etapele lectiei |
Secvente de continut |
Activitati de învatare |
Strategii didactice |
Evaluare 222h719c |
1.Evocare 15 min. 2.Reactualizarea sensului 25 min. 3.Reflectia asupra activitatii 10.min |
Asigurarea cadrului necesar pentru începerea orei :aerisirea salii,pregatirea materialului didactic necesar. Întreb elevul de servici,daca lipseste cineva. Verific tema:numesc un elev,care sa citeasca tema. Închideti cartile si caietele! Reactualizarea cunostintelor precedente. Puteti sa-mi enumerati câte parti de propozitie sunt? Câte parti de propozitie ati învatat pâna acum? Cum sunt împartite partile de propozitie? Astazi vom învata o parte de propozitie secundara,adica:Atributul. Scriu pe tabla titlul lectiei. Scriu pe tabla definitia atributului. Atributul este partea secundara de propozitie care determina un substantiv sau alta parte de vorbire(pronume,numeral) cu valoare de substantiv,indiferent de functia sintactica a determinatului. Raspunde la întrebarile:care?,ce fel de?,al(a,ai,ale)cui?. Ca sa întelegeti mai bine aceasta definitie voi da câteva exemple. Trebuie sa subliniati atributele si sa indicati substantivele determinate de aceste atribute. Atributul poate determina si un înlocuitor al substantivului.
Atributul se identifica,asadar,numai dupa natura termenului determinat. Atributele cunosc mai multe clasificari din diverse puncte de vedere:
Simple Multiple
Adjectivale Substantivale Pronominale Verbale Adverbiale si Interjectionale. Vom învata despre atributul adjectival si atributul substantival. Atributul exprimat printr-un adjectiv propriu-zis sau printr-un adjectiv provenit din verb la participu se numeste atribut adjectival. Raspunde la întrebarile:care?,ce fel de?. OBSERVAŢII: Acelasi substantiv poate avea doua sau mai multe atribute adjectivale: Atributul adjectival se acorda în gen,numar si caz cu substantivul determinat: Atributul adjectival sta de obicei dupa substantiv,dar poate fi asezat si înaintea lui Vom face câteva exercitii. 1.Identificati atributele adjectivale din textele de mai jos,indicând prin sageata,si substantivele determinate: 2. Faceti acordul atributelor adjectivale din paranteza cu substantivele pe care le determina: Vom trece la atributul substantival si vom da o definitie: Atributul exprimat printr-un substantiv se numeste atribut substantival. Raspunde la întrebarile: al (a,ai,ale) cui? ,care?,ce fel de?. De retinut urmatoarele: 1.Acelasi substantiv poate avea doua sau mai multe atribute substantivale: 2.Atributul substantival genitival poate fi precedat de articolul genitival (posesiv) al,a,ai,ale,care se acorda în gen si numar cu substantivul determinat de atribut: 3. Între articolul genitival (posesiv) si atributul substantival genitival poate fi asezat un alt atribut: 4. Ca si atributul adjectival,atributul substantival genitival poate sta (în special în poezie) si înaintea substantivului determinat: Punctuatia: Atributul nu se desparte, în general,de termenul regent prin virgula, cu exceptia atributelor izolate. Haideti sa recapitulam tot ce am învatat pâna acum! Despre ce parte de propozitie am învatat astazi? Tema: exercitiul 1si 2 de la pagina 227. Notez tema pe tabla. |
Elevii se pregatesc pentru ora(scot caietele de Limba si literatura româna pe banca). Numesc un elev,care citeste tema cu voce tare,iar ceilalti elevi îsi corecteaza cu rosu exercitiile facute acasa. Raspund doi,trei elevi. Partile de propozitie sunt urmatoarele cinci:subiectul,predicatul,elementul predicativ suplimentar,atributul si complementul. Partile de propozitie sunt împartite în parti principale:subiectul si predicatul, si parti secundare:atributul,complementul si elementul predicativ suplimentar. Elevii noteaza în caiete titlul lectiei si detinitia atributului. -A!Sunt problemele complicate despre care mi-ai vorbit nu de mult? Bravo,Mircea!Mi-ai facut o mare bucurie. Vorba mamei o pretuiesc. Cartea studentului e aici. Noi,elevii,ne pregatim pentru lucrarile scrise. Ai casei au plecat. Amândoi ai casei au plecat. Doi dintre ei participa la concursul sportiv. Parintii studentului sunt niste fericiti. Elevul bun învata zilnic. Elevul bun si responsabil învata zilnic. Era un cartier cu locuinte luxoase. Carte frumoasa.(adjectiv propriu-zis) Carte pierduta. (verb la participiu) Era odata un împarat puternic si mare. Elevul bun si responsabil învata zilnic. Echipa de volei a scolii a avut un joc tehnic,frumos si interesant. ...rezolvarea problemelor grele din culegerea recomandata Mi-ai facut o mare bucurie! "Un vânt usor si somnoros adie si-n codru prinde frunza sa se miste... Mierloiul sprinten suiera o clipa; Un sturz strengar îngâna-o turturica". ,,Dar deodata,la o cotitura,rasari ca din pamant o baba(maruntel) maruntica si (mohorât) mohorâta,cu ochii (mititel) mititei si cu nasul (coroiat) coroiat. (Mihail Sadoveanu-Dumbrava minunata). Cartea studentului e aici. Parerile prietenilor sunt întotdeauna de luat în consideratie. Lupta contra coruptiei nu a înregistrat mari progrese.(G). Compunerile lui Mihai si ale Mihaelei sunt foarte interesante. Zilele frumoase ale vacantei au trecut prea repede.(feminin plurar). Am admirat,din avion, privelistea încantatoare a vechiului oras. "În al umbrei întuneric Te asaman unui print Ce se uit-adânc în apele Cu ochi negri si cuminti." (Mihai Eminescu-O,ramâi) Frumoasa, avea o mie de admiratori. Am învatat despre o parte de propozitie secundara: atributul. |
Conversatia de verificare. Recapitularea prin discutii a cunostintelor dobândite în clasa a V-a si în anii anteriori. Conversatia,activitate individuala. Explicatia Explicatia Aplicatii pe exemplele date. Explicatia,conversatia euristica si rezolvarea exercitiilor împreuna cu elevii Încurajarea activitatii elevilor. Reactualizarea si fixarea cunostintelor. |
Verificarea temei este o buna metoda de evaluare a activitatii elevilor. Însusirea regulilor si a definitiei gramaticale de catre elevi. Pe parcursul orei raspunsurile elevilor vor fi monotorizate pe tabla,sa le vada toti elevii. Însusirea regulilor si a definitiilor gramaticale de catre elevi. |
|