Colegiul Tehnic
Bucuresti, sector 2
PROIECT DE LECŢIE
PROF. TATIANA BUSCĂ
DATA 24 octombrie 2006
CLASA: a X-a I 4 ( profil real )
DISCIPLINA: Literatura româna
SUBIECTUL: Fantasticul- ezitare între explicabil si inexplicabil: Mircea Eliade, La tiganci
TIPUL LECŢIEI: mixta
RESURSE:
capacitatile de învatare ale elevilor;
cunostintele lor anterioare;
timp la dispozitie: o ora ( 50 de minute )
STRATEGII DIDACTICE
Metode si procedee didactice: conversatia euristica, problematizarea, explicatia, jocul de rol
Forme de organizare a activitatii elevilor: activitatea frontala combinata cu activitatea individuala si pe grupe
Mijloace didactice: texte - suport, flipchart, computer si prezentare în powerpoint a unor aspecte generale legate de semnificatiile fantasticului mitic eliadesc, imagini scheme cu aspectele structurale ale textului comentat;
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Alexandrescu, Sorin - Dialectica fantasticului, Studiu introductiv la volumul Mircea Eliade, La tiganci si alte povestiri, Ed. Pentru literatura, Bucuresti, 1969;
Chevalier, Jean - Gheerbrand, Alain - Dictionar de simboluri (vol. II), Ed. Atremis, Bucuresti, 1995;
Mot, Mircea - Dictionar cu termeni literari si aplicatii, Ed. Orator, 1999;
Eliade, Mircea - Lecturile de taina, Ed. Eminescu, Bucuresti, 1996;
Marino, Adrian - Hermeneutica lui Mircea Eliade, Ed. Dacia, Cluj-Napoca, 1980;
Eliade, Mircea, Culianu, P. Ioan - Dictionar al religiilor, Ed. Humanitas, Bucuresti, 1996;
Handoca, Mircea - Mircea Eliade, Ed. Recif, Bucuresti, 1991;
Simion Eugen - Scriitori români de azi (vol. II), Ed. Cartea româneasca, Bucuresti, 1976;
Eliade, Mircea - Sacrul si profanul, Ed. Humanitas, Bucuresti, 2000;
Lazarescu, Gh. - Dictionar de mitologie, Casa Editoriala Odeon, Bucuresti, 1992.
Etapele lectiei Timp |
Obiective operatio-nale |
Continut stiintific adecvat |
Strategii didactice |
Evaluare |
Organizarea activitatii ( 1') Actualizarea cunostintelor anterior dobândite ( 3' ) Captarea atentiei ( 3' ) Anuntarea temei si a obiectivelor ( 1' ) Dirijarea învatarii ( 30' ) Evaluarea formativa Asigurarea retentiei si a transferului Tema pentru acasa |
O 1 O 3 O 1 O 4 O 6 O 5 O 2 |
SPAŢIUL PROFAN - desemneaza o lume reala, o existenta obiectiva, materiala, la care omul se raporteaza prin actiuni, evenimente, repere fixe. SPAŢIUL SACRU - lume atemporala si aspatiala, teritoriu mitic în interiorul caruia omul traieste întâmplari ciudate, într-un "continuu paradox temporal" (Eugen Simion); spatiu al exceptiei. MITUL povesteste o istorie sacra, relateaza un eveniment care a avut loc într-un timp primordial, timp fabulos al începuturilor. HIEROFANIA - forma de manifestare a sacrului în profan "Fantasticul
se caracterizeaza print-o interpunere NUVELA FANTASTICĂ - FANTASTICUL DE TIP MITIC lactiunea graviteaza între natural si supranatural; lfaptele au caracter insolit, straniu; ldimensiunea temporala si cea spatiala au alte coordonate decât cele normale; lmister, suspans, incertitudine; lpersonajele au valente simbolice sau mitice; lfinal ambiguu; lcontine teme si motive specifice (calatoria în timp, pactul cu diavolul, dublul, identitatea incerta, visul; llimbaj ambiguu, neclar; lmesajul filosofic. Fantasticul- ezitare între explicabil si inexplicabil: Mircea Eliade, La tiganci Fazele prozei lui Mircea Eliade 1. faza indica - Isabel si apele diavolului; Maitreyi; 2. faza existentialista - Întoarcerea din rai; Huliganii; 3. faza fantasticului de tip erudit continând simboluri de tip : a. folcloric - Domnisoara Cristina; sarpele b. indic - Secretul doctorului Honigberger; Noaptea de sânziene. 4. noua vârsta a fantasticului eliadesc - La tiganci; Pe strada Mântuleasa;În curte la Dionis; Tinerete fara tinerete. Mituri fundamentale & Timpul sacru (timp ireversibil); & Erosul ca act de cunoastere; & Logosul semnificant, având ca functie universala de a numi si ordona semnificatiile lumii; & Moartea ca trecere spre o renastere cosmica. Fantasticul în literatura româna: 1. în literatura populara - basme, povestiri despre strigoi, vampiri, descântece, vraji; 2. literatura culta - la Mihai Eminescu, I.L.Caragiale, Ion Creanga, Mihail Sadoveanu, Vasile Voiculescu, Mircea Eliade. Cronotopul nuvelei La tiganci: a. TIMPUL timp profan- durata temporala obisnuita; iesirea din el coincide cu amnezia; timp sacru - timpul reversibil, timpul mitic, primordial readus în prezent; intrarea în el presupune anamneza. b. SPAŢIUL"miscat" sugereaza mobilitatea spirituala a eroului si plasarea între lumi: -tramvaiul - puncteaza trecerile; - orasul Bucuresti - "centru al unei mitologii inepuizabile" (Mircea Eliade) ; - drumul - sugereaza deplasarile spirituale si existenta eroului într-o realitate iluzorie; - bordeiul tigancilor - spatiul sacru al initierii, care ofera sansa eliberarii din profan. EPISOADELE NUVELEI I. Discutia citadina din tramvai într-o zi caniculara; II - III. Patrunderea eroului în spatiul fantastic al gradinii tigancilor; cele trei femei; IV.Dubla cautare labirintica a lui Gavrilescu, în interior si în exterior; visul; V.Reîntoarcerea eroului în timpul si spatiul profan; în tramvai; la Voitinovici; VI. Acasa; VII. Pe drum, în birja; VIII. Revenirea în timpul sacru si în spatiul mitic al gradinii tigancilor. Tramvaiul - Gradina tigancilor - Ţiganca - Birja Evaluarea receptivitatii literare a elevilor, a unor priceperi si deprinderi, se face prin antrenarea lor în rezolvarea, acasa, dupa preferinte, a unei teme dintre urmatoarele: Demonstrati cu argumente din text ce-ar fi însemnat pentru erou împlinirea initierii; Prezentati imaginea labirintului în nuvela, urmarind "trecerile" lui Gavrilescu din sacru în profan. |
- se stabileste ordinea în clasa; - asigurarea celor necesare desfasurarii lectiei; - notarea absentelor; - împartirea elevilor pe grupe si pe culori. - conversatia; - controlul caietului de teme ( cu observatii si cu aprecieri ); - CIORCHINELE - exercitiu de dezghet; - fise cu definitiile termenilor mentionati; - expunerea; -activitatea frontala; -conversatia; - conversatia; - activitate frontala; Activitatea pe grupe / frontala Turul galeriei Imagini, coli de flipchart, culori Activitatea pe grupe / frontala Ca forma discursiva de rezolvare a acestor itemi, elevii pot folosi disertatia (succinta prezentare orala) sau compozitia scrisa. Evaluarea acestei probe de retentie si transfer are loc în urmatoarea ora de literatura româna, în cadrul Momentului I al lectiei consacrate definirii personalitatii eroului. |
Evaluarea temei pentru acasa prin aprecieri verbale Întarirea raspunsurilor prin aprecieri verbale Întarirea raspunsurilor prin aprecieri verbale Întarirea raspunsurilor prin aprecieri verbale Evaluare formativa |
|