ALTE DOCUMENTE
|
|||||||||
PROIECT DE LECŢIE
SUBIECTUL: Legenda ghiocelului
PROPUNĂTOR: Ghencea Veronica
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Sa citeasca în mod constient, corect, fluent si expresiv textul din manual;
Sa alcatuiasca enunturi cu cuvintele: plapând, a se mânia, a cuteza, duios;
Sa raspunda la întrebari, dovedind astfel întelegerea mesajului textului scris;
Sa sublinieze adjectivele din propozi 13413d36n 355;iile date;
Sa rezolve exercitiile din fisa de evaluare;
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: plansa cu anotimpul primavara, fise de lucru, un ghiocel cu radacina (o planta), manualul.
MOMENTELELECŢIEI |
ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTORULUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
MOMENT ORGANIZA-TORIC |
Elevii îsi scot pe mese manualele si caietele de limba româna. Se asigura linistea necesara bunei desfasurari a lectiei. |
Scot pe mese cartile si caietele. |
CAPTAREA ATENŢIEI |
Le voi spune ghicitoarea : Clopotel, mititel Scoate capul din zapada Primavara sa o vada. Le prezint planta, cu scuzele de rigoare ca am fost nevoita sa o smulg. Le supun atentiei fiecare parte a plantei. |
Elevii raspund: ghiocelul. Raspund la întrebarea mea si observa cu atentie. Descriu cu amanunte fiecare parte a plantei. |
ANUNŢAREA TEMEI sI A OBIECTIVE- LOR |
Vom învata astazi lucruri noi despre aceasta gingasa floare si de unde îi vine numele de ,, vestitor al primaverii". Vom citi lectia cu intonatie si ne vom juca putin ,,de-a actorii" |
Elevii asculta cu atentie |
DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII |
Voi face citirea model a lectie, pentru o mai buna întelegere a mesajului textului.Se va purta o conversatie pentru a verifica întelegerea mesajului textului: ,,cum era ghiocelul? , cine vrea sa-l distruga? , cine I-a venit în ajutor? , când se petrece întâmplarea? ,de ce se considera ghiocelul neînsemnat? , care este semnificatia acestei flori? Apoi se va citi textul din manual , astfel încât toti elevii sa citeasca. Cititi fragmentul în care este descris ghiocelul; cititi fragmentul în care se mânie baba Iarna; cititi fragmentul în care soarele îi vine în ajutor. Se explica cuvintele: plapând, a se mânia, a cuteza, a se piti, duios.Sa alcatuim propozitii. Se prezinta un mic rebus în care va reiesi pe verticala cuvântul ,,primavara, iar pe orizontala cuvintele:iarna, ghiocel, plapând, soare, clopotel, vestitor, omat, curajos, învingator. |
Elevii asculta cu emotie ,,Legenda ghiocelului" Elevii raspund la întregari. Elevii citesc textul în lant, numiti de învatatoare. Elevii dau cât mai multe exemple de propozitii cu aceste cuvinte. Elevii ies la tabla pentru completarea rebusului. |
5.Obtinerea feed-back-ului |
Le împart copiilor fise de lucru în care vor avea de completat un text cu cuvinte lacunare, cuvintele fiind tocmai cele explicate în timpul lectiei si de alcatuit doua propozitii despre ghiocel si despre vânt. |
Elevii lucreaza pe fisele de lucru. |
6.Asigurarea retentiei si a transferului |
Voi pune un elev , care are o expresivitate deosebita, sa citeasca textul.Apoi se va citi pe roluri în fata clasei. Tema pentru acasa: de raspuns la întrebarile din manual. |
Un elev citeste lectia cu intonatie. Se interpreteaza, cu ajutorul indicatiilor regizorale ale învatatoarei, textul. |
|