PROIECT DE LECŢIE
DATA:
NUMELE ÎNVĂŢĂTOAREI: AMÁLIA
CLASA: I-a
OBIECTUL: Limba româna
TEMA OREI: Recapitulare-evaluare
TIPUL OREI: recapitulare- consolidare
SCOPUL OREI: - formarea deprinderilor în limba româna;
activizarea vocabularului însusit;
îmbogatirea continua a vocabularului elevilor cu cuvinte si structuri noi si utilizarea acestora în vorbire;
stimularea capacitatii de a formula clar si precis întrebari si raspunsuri la întrebari prin respectarea tuturor regulilor ortoepice;
formarea deprinderilor de a purta o conversatie pe diferite teme;
însusirea unor cunostinte gramaticale de baza pe cale practic-aplicativa.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
sa consolideze toate cunostintele acumulate despre
iarna;
sa recunoasca toate elementele legate de iarna;
sa raspunda corect la întrebari;
sa-si aminteasca poezii si cântece despre iarna
sa deseneze în culori specifice de iarna un peisaj reprezentând acest anotimp;
sa participe activ, cu interes la ora de limba româna
METODE sI PROCEDEE: conversatia, exercitiul, munca independenta, ciorchinele, cubul
MATERIALE DIDACTICE: fotografii, cub, foaie de lucru, caiet de exercitii
PROIECT DE LECŢIE
DATA:
NUMELE ÎNVĂŢĂTOAREI: TAMÁS ANDREA AMÁLIA
CLASA: a II-a
OBIECTUL: Limba româna
TEMA OREI: Sunetul si literele d, D
TIPUL OREI: transmitere de noi cunostinte
SCOPUL OREI: -dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral;
dezvoltarea capacitatii de exprimare orala;
dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris;
dezvoltarea capacitatii de exprimare orala;
stimularea capacitatii de a formula clar si precis întrebari si raspunsuri la întrebari prin respectarea tuturor regulilor ortoepice;
formarea deprinderilor de a purta o conversatie pe diferite teme;
însusirea unor cunostinte gramaticale de baza pe cale practic-aplicativa.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
- sa citeasca coerent si cursiv un text la prima vedere;
sa înteleaga semnificatia globala a mesajului oral si scris;
sa manifeste curiozitate pentru mesajul ascultat;
sa pronunte clar si corect sunetele si cuvintele;
sa completeze propozitii cu cuvinte potrivite;
sa copleteze cu litere potrivite cuvinte date;
sa scrie un text corect, lizibil si îngrijit;
sa alcatuiasca propozitii corecte din punct de vedere gramatical;
METODE sI PROCEDEE: conversatia, exercitiul, munca independenta, ciorchinele, cubul
MATERIALE DIDACTICE:, cub, foaie de lucru, caiet de exercitii
ACTIVITATEA CLASEI I. |
ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTOAREI |
ACTIVITATEA CLASEI A II-A |
||||||||||||||||||||||||
Elevii îsi pregatesc materialele pentru ora de limba româna. |
Organizarea orei
|
Elevii îsi pregatesc materialele pentru ora de limba româna. |
||||||||||||||||||||||||
Elevii demonstreaza ca si-au facut tema bine atât cantitativ, cât calitativ.
Activitate directa
|
Verificarea temelor de casa calitativ si cantitativ Verific efectuarea temelor cantitativ si calitativ. Verificarea cunostintelor anterioare
Explic clase a II-a cerintele fisei de lucru. Cu clasa I vom efectua un joc didactic folosind metoda cubului. Fiecare copil va arunca cubul si cu cuvântul de pe cub va alcatui propozitii. Dupa alcatuirea propozitiilor va trebui sa-mi raspunda la întrebarea: Ce au în comun aceste cuvinte Cubul va contine urmatoarele cuvinte: frig, alb, palton, cizme, fular, caciula. Dupa alcatuirea propozitiilor vor deduce ca lucrul comun în aceste cuvinte este iarna. |
Elevii solicitati citesc tema, iar ceilalti urmaresc daca si-au facut bine tema. Activitate indirecta Elevii clase a II-a vor primi o fisa de lucru, care contine doua exercitii: va trebui sa citeasca textul de pe fisa si sa alcatuiasca propozitii cu cuvintele subliniate. |
||||||||||||||||||||||||
Fiecare elev va pune câte un cartonas pe care sunt desenate diferite lucruri si care apartine unor anotimpuri. Adaugând cartonase la fiecare anotimp, ei vor alcatui cercul anotimpurilor. |
Captarea atentiei Voi introduce tema prin cercul anotimpurilor, care va fi pus pe tabla, desenat pe un carton mare. Pe masa vor fi asezate cartonase cu diferite lucruri. Elevii va trebui sa puna cartonasele la anotimpul de care apartin.
|
|
||||||||||||||||||||||||
Elevii sunt atenti si iau în considerare tema orei. |
Anuntarea temeiVoi anunta tema acestei ore: Recapitularea lucrurilor învatate despre anotimpul iarna. |
|
||||||||||||||||||||||||
Un copil arata anotimpul iarna din cercul anotimpurilor. -Iarna este frig, ninge. -Ne dam cu sania, schiem, ne dam cu patinele, facem om de zapada, ne bulgarim. Aleg câte un cartonas si-l deseneaza în caiete. |
Prelucrarea temei -Ce anotimp este acum - Sa-mi arate cineva anotimpul iarna din cercul anotimpurilor. - Ce stim despre iarna Cum este timpul iarna - Cum va jucati voi iarna - Alegeti-va câte un cartonas si desenati în caietul maculator. |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Sa alcatuim cuvinte cu ajutorul silabei-sa, -ta.
- Ce ati observat Care este litera pe care înca nu l-am învatat |
Alcatuiesc cuvinte cu ajutorul silabelor: -sa, -ta. ma-
ca- la- roa- ta-
da- dreap- - Sunetul si litera d |
||||||||||||||||||||||||
|
Anuntarea temei
|
Sunt atenti la anuntarea temei. |
||||||||||||||||||||||||
|
Citirea model de catre învatatoare.Subliniati cuvintele necunoscute . Citirea copiilor. Scrierea cuvintelor necunoscute pe tabla si în vocabulare cu ajutorul unor cartonase pe care le lipim pe tabla. Citind înca o data lectia traducem textul. Eu pun întrebari legate de text, iar copiii raspund. |
Subliniaza cuvintele necunoscute. Citesc lectia. Scriu cuvintele necunoscute în vocabulare. Raspund la întrebari. |
||||||||||||||||||||||||
Sa mimam! Mimeaza si ghiceste.Jocul trebuie sa aiba legatura cu anotimpul iarna. |
Feed-back
Ne jucam putin: eu mimez ceva, iar voi trebuie sa-mi spuneti ce am mimat.Dupa ce ati spus despre ce este vorba, voi veti mima si colegii vor ghici. |
Activitate indirecta Rezolvarea unor exercitii din carte. |
||||||||||||||||||||||||
Elevii îsi noteaza tema de casa în caiete.Notez tema de casa pe tabla pentru ambele clase. |
Elevii îsi noteaza tema de casa în caiete. |
|||||||||||||||||||||||||
Asculta evaluarea învatatoarei. |
Elevii care au fost activi sunt evidentiati: a rezolvat bine exercitiile, a raspuns bine la întrebari. |
Asculta evaluarea învatatoarei. |
||||||||||||||||||||||||
Elevii îsi pun rechizitele în geanta si ies în pauza. |
-Închideti cartile, caietele, puneti-le în geanta. Puteti pleca în pauza. |
Elevii îsi pun rechizitele în geanta si ies în pauza. |
|