PROIECT DE LECŢIE
Data:
Clasa: a III a
Institutor: Iuliana Mindrescu
Disciplina: Educatie plastica
Unitatea de învatare: Compozitia echilibrata a suprafetei decorative si a
spatiilor plastice
Tema plastica: Rolul decorativ al liniei si punctului
Subiectul lectiei: "Costum popular"
Tipul lectiei: consolidare
Scopul lectiei: dezvoltarea cunostintelor despre elementele de limbaj plastic; consolidarea priceperilor si deprinderilor în redarea elementelor de limbaj plastic;
Obiective operationale:
Pe parcursul lectiei elevii vor fi capabili sa:
O1 - sa descrie un costum popular;
O2 - sa specifice elementele de limbaj plastic folosite (linii, puncte);
O3 - sa realizeze o compozitie decorativa în care sa 131f54b foloseasca în mod constient ritmurile liniare si anumite grupari de puncte, respectând principiile decorative;
O4 - sa aprecieze din punct de vedere artistic lucrarile;
Strategia didactica: euristica
Metode si procedee: conversatia euristica, exercitiul, explicatia,
observatia, problematizarea;
Forme de organizare a activitatii: frontal, individual;
Mijloace de învatamânt: costume populare, materiale si instrumente de lucru, caseta audio;
DESFAsURAREA LECŢIEI
Nr. crt. |
Secventele lectiei |
Obiec-tive |
Continut |
Strategii didactice |
Evaluare |
|
Situatii de învatare |
Metode- forme de organizare |
|||||
|
Moment organizatoric |
|
Se pregatesc materialele necesare pentru des-fasurarea activitatii Se pregateste colectivul de elevi, se asigura linistea; |
|
|
|
|
Prezentarea datelor de limbaj si tehnologice |
O1 |
Se va purta o discutie care sa-i apropie pe elevi de specificul activitatii: Se vor prezenta invitatii speciali (doi copii îm-bracati în costume populare). "- Aceste costume sunt costume populare din zona noastra (N Moldovei), însa portul popular românesc cunoaste mai multe variante, bine definite pe zone etnografice." Se cere elevilor sa indice elementele com-ponente ale costumelor cu care sunt îmbracati co-piii invitati. Se va observa si analiza fiecare piesa separat. Se analizeaza forma elementelor cu care au fost decorate. Se va anunta subiectul lectiei: decorarea cos-tumului popular cu elementele: linii si puncte. Elevii vor pregati fisele cu exercitii de grupare a liniilor si punctelor, realizata în ora anterioara. |
- observarea costumelor si enume-rarea piese-lor compo-nente - analiza fiecarei pie-se si exem-plificarea formei ele-mentelor cu care au fost decorate |
- conversa-tia euristica - observatia - observatia - conversa-tia euristica |
Evaluare frontala I1 - des-criu un costum popular |
|
Orientarea activitatii practice |
O2 |
Se vor împarti sabloane elevilor care reprezinta forma costumelor populare. Acestia le vor aranja pe suport si le vor contura forma. - conturarea formei pe suport |
-exercitiul - explicatia - problema-tizarea |
I2 - contu-reaza for-ma dupa sablon I3 - specifi-ca elemen-tele de limbaj plastic fo-losite (li-nii, punc-te); |
|
|
Activitatea practica propriu-zisa |
O2 O3 |
Folosindu-se de fisele cu exercitii, ei vor decora costumele conturate cu ritmuri liniare si grupari de puncte. Se vor trasa linii paralele, oblice, verticale, orizontale în diferite parti ale costumului; pe care vor realiza grupari de puncte sau grupari de semne grafice. Dupa decorarea costumului vor desena chipul, mâinile si picioarele personajului. Vor picta fondul compozitiei cu acuarele în culoarea dorita. În timp ce vor lucra copiii vor asculta o caseta audio Suita "Impresii din copilarie" de George Enescu |
- decorarea costumelor prin trasare de linii pa-ralele, gru-pari de puncte, semne grafi-ce - desenarea chipului, mâinilor si picioarelor personajului - pictarea fondului compozitiei |
-exercitiul - problema-tizarea -exercitiul -exercitiul |
I4 - reali-zeaza o compozi-tie deco-rativa în care sa 131f54b fo-loseasca în mod con-stient rit-murile li-niare si a-numite grupari de puncte; |
|
Analiza si aprecierea lucrarilor |
O4 |
Lucrarile copiilor vor fi expuse în fata clasei. Se vor analiza si discuta dupa urmatoarele criterii: liniile si punctele au fost combinate co-respunzator pentru a crea modele in-teresante s-au grupat semnele grafice sau punctele respectând principiile decorative (alter-nanta, repetitia, ordonarea) s-au realizat armonii liniare liniile separa sau sutin doua elemente de-corative s-a creat un spatiu plastic conform subiectului propus. |
- analiza lu-crarilor du-pa criteriile stabilite |
- conversa-tia - aprecierea verbala |
I5 - anali-zeaza du-pa crite-riile de apreciere |
|