PROIECT DE LECTIE
Unitatea de invatamant: Scoala cu clasele I-VIII “Avram Iancu”
Data:
Obiectul: Biologie cl. a VII-a
Subiectul: Sistemul nervos la om
Categoria de lectie: de recapitulare si sistematizare a cunostintelor
Obiectivul fundamental: recapitularea si sistematizarea cunostintelor
Metode si procedee didactice: dezbaterea, explicatia, munca cu manualul, observatia dirijata, conversatia euristica, problematizarea, activitate pe grupe/perechi imbinata cu activitatea frontala si individuala
Mijloace didactice: manuale, fise de lucru, atlase, mulaje, planse, videoproiector, calculator, CD, fise de evaluare
Obiective operationale:
Bibliografie:
DESFASURAREA LECTIEI
Momentele activitatii |
Ob. op. |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Metode si procedee didactice |
1. Moment organizatoric |
|
Profesorul saluta. Face prezenta si se intereseaza de motivul absentelor. |
Elevii raspund la salut |
|
Anuntarea subiectului lectiei. Comunicarea obiectivelor. |
|
Astazi vom recapitula capitolul “Sistemul nervos la om”. Pe parcursul acestei lectii veti recunoaste rolul sistemului nervos in adaptarea organismului uman la mediul sau de viata, veti clasifica sistemul nervos dupa localizare si functie, veti identifica componentele neuronului si proprietatile acestuia, veti explica rolul sinapselor in transmiterea influxurilor nervoase, veti recunoaste localizarea organelor sistemului nervos central si periferic, veti compara alcatuirea externa si interna a maduvei spinarii si encefalului, veti analiza functiile maduvei spinarii, cerebelului, trunchiului cerebral si emisferelor cerebrale, veti defini notiunile de nerv si ganglion nervos si veti compara reflexele neconditionate cu cele conditionate. |
Elevii asculta cu atentie. |
Expunerea |
3. Recapitularea si sistematizarea cunostintelor |
O1 O2 O3 O4 O5 |
Profesorul imparte elevilor fise de lucru, fiecare pereche de elevi avand ca sarcina sa raspunda la intrebarile din fisa de lucru cu ajutorul manualului si a altor materiale (atlase, mulaje, planse) puse la dispozitie de catre profesor. Perechea I: Organizarea si structura sistemului nervos la om Perechea II: Neuronul Perechea III: Sinapsa Perechea IV: Maduva spinarii Perechea V: Trunchiul cerebral |
Elevii se consulta intre ei si executa sarcina primita. |
Explicatia Activitate pe grupe/ in perechi Munca cu manualul |
Momentele activitatii |
Ob. op. |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Metode si procedee didactice |
|
O6 O7 O8 O9 O10 |
Perechea VI: Cerebelul Perechea VII: Creierul mare Perechea VIII: Nervii si ganglionii nervosi Perechea IX: Reflexul - reactie de raspuns a organismului la stimuli Timp de lucru 5 minute. Dupa executarea sarcinii, profesorul le solicita elevilor (fiecare pereche) comunicarea intregii clase a raspunsurilor date pe fisele de lucru. Profesorul prezinta imagini sugestive ale subiectelor din fisele de lucru cu ajutorul videoproiectorului, completand raspunsurile date de elevi. De asemenea, restul elevilor completeaza si corecteaza raspunsurile date de colegii lor. Schema recapitulativa este prezentata cu ajutorul videoproiectorului in format Power-Point. |
Discuta rezultatele obtinute. Fiecare pereche comunica raspunsurile sarcinilor de pe fisele de lucru. Urmaresc cu atentie. Completeaza si corecteaza raspunsurile colegilor. Urmaresc schema recapitulativa. |
Observatia dirijata Conversatia euristica Problematizarea |
Fixarea si consolidarea cunostintelor |
O1 O10 |
Pe parcurs, cu ajutorul videoproiectorului si a fiselor de lucru. |
|
|
5. Evaluarea cunostintelor |
O1 O10 |
Se realizeaza cu ajutorul unei fise de evaluare. Timp de lucru 8-10 minute. |
Rezolva fisa de evaluare. |
|
6. Incheierea activitatii de predare-invatare |
|
Profesorul noteaza elevii care au dat raspunsuri foarte bune in timpul activitatii la clasa. Le multumeste pentru activitate. Saluta. |
Elevii ii raspund la salut. |
|
|