ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
PROIECT DIDACTIC
Data:
Clasa: a III-a A
Scoala Nr. 1, Piatra - Neamt
Propunator
Locul de desfasurare al orei: sala de clasa
Aria curriculara: Limba si comunicare
Disciplina: Limba si literatura romana
Unitatea de invatare: Tara
Tipul lectiei: mixta
Obiective cadru O.C.3 - dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris;
2.3. - sa redea prin cuvinte proprii continutul unui fragment dintr-un text citit sau dintr-un mesaj audiat.
Obiective operationale
R E S U R S E
METODOLOGICE
- metode si procedee: conversatia, lectura explicativa, demonstratia, exercitiul,
problematizarea, munca cu manualul, metoda mozaic, metoda ciorchinele;
- modalitati de organizare a activitatii cu elevii: frontal, individual, pe grupe;
- mijloace didactice: portretul domnitorului Stefan cel Mare, textul integral "Stejarul
din Borzesti dupa Eusebiu Camilar, planse cu momentele principale din lectie, planse cu ideile scrise sub forma de enunturi, computer (vizualizare imagini despre Stefan cel Mare), video clip cu sala tronului, fise de lucru, coli pentru munca pe grupe, carioca, plansa, harta fizica a Romaniei, ecusoane, postere ciorchinele.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
MEC / C.N.C. - Programe scolare pentru clasa a III-a, LIMBA SI LITERATURA ROMANA, Aprobat prin ordin al ministrului Nr. 5198/ 01.11.2004
Serdean, Ion -Metodica predarii limbii romane la clasele I-IV, E.D.P., Bucuresti, 1993;
Inlocuieste cuvintele subliniate cu altele cu acelasi inteles:
Tinuturile Moldovei sunt locuri minunate.
Stefanita era un copil istet.
Stejarul urias era gros cat sa fie inconjurat de patru oameni.
La un strigat prelung de bucurie al puiului de razes tatarii au navalit.
Conducatorul tatarilor l-a lovit drept in inima pe Mitrut.
O lupta groaznica s- a incins.
Fisa de expert
1. Citeste cu atentie fragmentul nr. .. de la lectia Stejarul din Borzesti dupa Eusebiu Camilar
2. Selecteaza ideea corespunzatoare fragmentului si scrie-o pe fisa in dreptul numarului tau.
Judecarea si pedepsirea lui Mitrut
dupa Eusebiu Camilar
Asigurarea cadrului si a atmosferei optime desfasurarii lectiei. Pregatirea materialelor necesare pentru ora.
Elevii vor primi cate un ecuson cu un numar pe o fata si un personaj pe cealalta fata
Conversatia
caiete, carti, stilouri
ecusoane
frontal
observare sistematica
II.
Captarea atentiei
Pregatirea aperceptiva
- Cine a fost Stefan cel Mare ?
Se realizeaza o conversatie pe baza unor imagini pe computer cu domnitorul Stefan cel Mare si biserica din Borzesti
Cercul de discutii
Conversatia
Explicatia
imagini pe computer
portretul
frontal
observare sistematica
chestionare orala
III. Anuntarea temei si a obiectivelor
- Astazi vom incerca sa realizam planul de idei al textului "Stejarul din Borzesti" dupa Eusebiu Camilar, pe baza caruia vom putea povesti continutul acestuia.
Explicatia
manual
frontal
observare sistematica
IV. Actualizarea cunostintelor
O3
O1
O5
O2
- Cum se numeste titlul lectiei?
- De ce credeti ca se numeste asa?
- Cine a scris aceasta legenda?
- De ce spunem ca este legenda?
Exersarea cititului prin urmatoarele modalitati: citire in lant si selectiva.
- Citirea lectiei in lant.
- Citire selectiva cu urmatoarele sarcini:
- descrierea lui Stefanita;
- jocul "de-a tatarii" intr- o zi senina;
- judecarea lui Mitrut;
- cuvintele hanului;
- pedepsirea hanului.
Inlocuieste cuvintele subliniate cu altele cu acelasi inteles:
Tinuturile (plaiurile) Moldovei sunt locuri minunate.
Stefanita era un copil istet (ager)
Stejarul urias era gros cat sa fie inconjurat (sa fie cupins) de patru oameni.
La un strigat prelung de bucurie (chiot) al puiului de razes tatarii au navalit.
Conducatorul (hanul) tatarilor l-a lovit (l- a nimerit) drept in inima pe Mitrut.
O lupta groaznica (cumplita) s- a incins.
Conversatia
Explicatia
Exercitiul
Observatia
Lectura explicativa Citirea in lant si selectiva
Exercitiul
manual
fise de activitate
activitate frontalǎ
individual
activitate frontalǎ
individual
observare sistematica
apreciere verbala
apreciere verbala
autoevalu-are
evaluare reciproca
V.
Dirijarea invǎtǎrii
O1
O7
O4
O4
O1
O7
Citirea lectiei pe fragmente logice
Povestirea orala a continutului fiecarui fragment
Realizarea planului de idei al textului.
Metoda Mozaic
2. Selecteaza ideea corespunzatoare fragmentului si scrie-o pe fisa in dreptul numarului tau.
Pedeapsa primita de hanul tatar
Se fac aprecieri generale privind modul in care au activat elevii, apoi individuale (eventual calificative). Tema pentru vacanta - citirea altor lecturi in care apare ca personaj domnitorul Stefan cel Mare
Conversatia
fise de lectura
activitate frontala
apreciere verbala
|