PROIECT DE LECTIE
DATA: 05.02.
CLASA.: I E
INVATATOR:
ARIA CURRICULARA: Arta
OBIECTUL: Educatie plastica
TEMA PLASTICA: Cunoasterea culorilor si clasificarea lor
SUBIECTUL: Panou decorativ „Imparatia Zanei culorilor” compozitie comuna.
Obiectiv de referinta: aprofundarea cunostintelor referitoare la culori
si clasificarea lor prin intermediul unor tehnici plastice: sgrafitto, pictura pe
gris, decolorare, imprimare cu ajutorul unor stampile, ruperea libera a
hartiei, dactilopictura, desen in ceracolor.
Obiective operationale:
La sfarsitul activitatii elevii vor fi capabili:
O1 sa identifice culorile si sa le clasifice in culori calde-reci, vecine, complementare, primare-binare;
O2 – sa aplice o serie diversa de tehnici de lucru specifice artelor plastice;
O3 – sa organizeze o compozitie in comun, pastrand armonia suportului;
O4 – sa manuiasca corect instrumentele de lucru ;
Tipul de invatare: formarea de priceperi si deprinderi.
Metode si procedee: conversatia, explicatia, povestirea, algoritmii de
lucru, munca independenta, observatia.
Organizarea invatarii frontal, pe grupe si individual.
Mijloace de invatamant – planse teoretice, povestea „Zana culorilor”
panou decorativ, vas cu apa, pensoane, tempera, guase, acuarele, paleta
pentru amestecul de culori, forme decupate din hartie alba, aracet, gris, clor,
scobitori, lopatele, stampile din cartof, creioane cerate caseta si casetofon.
Bibliografie: Dascalu, Aurel-educatia plastica in ciclul primar, Ghid
metodic, Editura Polirom, Iasi, 1998.
Rotaru, Maria, Dumbrava, Maria-Educatia plastica in invatamatul primar,
Sugestii metodice pentru invatatori, Editura „Gheorghe Cartu Alexandru,”
Craiova, 1996
Susala, Ion, Barbulescu, Ovidiu-Dictionar de arta- termen de atelier, editura
Sigma, Bucuresti, 1993.
Nr. crt |
Momentele LECTIEI |
Obiectiv |
Continutul invatarii |
Organizarea Invatarii |
Metode si procedee |
Mijloace de invatamant |
|
Activitatea invatatorului |
Activitatea elevilor |
||||||
1 |
Moment organizatoric |
|
Pregatesc materialele didactice: plansele teoretice, compozitia-panou, povestea, paleta de culori, caseta si casetofonul. |
Isi pregatesc materialele de lucru: vas cu apa, pensoane, culori, formele decupate. |
Colectiv |
Conversatia |
|
2 |
Verificarea cunostintelor |
O1 |
Se poarta o discutie de verificare a cunostintelor privind culorile: - Care sunt culorile din steaua culorilor ? - Care sunt culorile calde-reci, vecine, complementare, primare-binare. |
Raspund la intrebari si arata culorile la planse. |
Individual |
|
Planse teoretice |
3 |
Captarea atentiei |
O6 |
Citesc povestea „ Zana culorilor”. In urma ascultarii textului povestii solicit elevii sa raspunda la cateva intrebari de continut: - Cum era parul zanei ? - Cine a furat culorile ? |
Asculta povestea. Raspund la intrebarile referitoare la continutul povestii |
Colectiv Individual |
Povestirea |
Povestea |
4 |
Anuntarea temei si a obiectivelor |
|
Descopar panoul decorativ. Propun elevilor sa completeze tabloul (din care duhul cel rau a furat culorile) si sa puna in suvitele zanei din nou culorile curcubeului. |
Observa tabloul. Recepteaza tema si sunt de acord sa lucreze in comun. |
Colectiv |
Observatia |
Panou decorativ |
5 |
Etapa de creatie si formare a priceperilor si deprinderilor |
|
Solicit elevii sa numeasca ce forme au decupat la ora de activitati practice. Azi le vor picta si le vor aseza pe panoul-decorativ. Precizez ca sunt asezati pe grupe, pentru a lucra intr-o anumita tehnica si anumite elemente din tablou. Dupa finalizarea unei figurine, o vor aseza in compozitia comuna si vor colora o suvita din parul zanei ca in culorile curcubeului. Explic in parte fiecarei grupe tehnica de lucru: 1. Pictura pe gris (casute, soare) Pe forma decupata se asaza un strat gros de aracet, se presara gris, apoi se picteaza cu guase sau tempera. 2. Zgarierea pe aracet (apa) formele colorate anterior pe benzi, le vor unge cu un strat gros de aracet, coloreaza in culoarea potrivita cu tempera sau guase, apoi zgarie valuri, pestisori, plante de apa. Formele vor fi fixate in tablou ca intr-un joc de puzzle. 3. Decolorarea cu clor (cerul si muntii) Formele acoperite anterior cu tus sau cerneala le decoloreaza inmuind pensoane subtiri sau scobitori. Vor imagina nori pe cer, brazi pe munti. De asemenea formele vor fi fixate in tablou ca intr-un joc de puzzle. |
Numesc formele decupate. Receptioneaza explicatiile. Receptioneaza explicatiile. Receptioneaza etapele de lucru si incep pictura pe gris. Recetioneaza etapele de lucru si incep zgarierea pe aracet. Receptioneaza etapele de lucru si incep decolorarea. |
Colectiv Colectiv Pe grupe individual Pe grupe individual Pe grupe individual |
Explicatia Explicatia Algoritmi de lucru Munca independenta |
Forme decupate Gris, aracet Aracet, scobitori Clor |
|
|
|
4. Imprimare cu stampila din carton sau cartofi (flori, fluturi, ciupercute) Pe stampilele confectionate anterior aplica culoare si imprima pe fata de hartie. Dupa uscare vor rupe cu atentie pe conturul stampilei. 5. Dactilopictura (copaci) Cu degetul sau cu lopatele vor picta coroana copacilor. Cer sa foloseasca nuante de verde. 6. Desen cu ceracolor (copii) Formele decupate le vor colora cu batoane colorate de ceara in culori calde. Dupa colorare vor freca cu vata, pentru a-i da luciu. Dupa prezentarea tehnicilor plastice, se trece pe grupe la lucru, pe fond muzical „ Cele patru anotimpuri” de Vivaldi. |
receptioneaza etapele de lucru si incep imprimarea. Receptioneaza etapele de lucru . Receptioneaza etapele de lucru. |
Pe grupe individual Pe grupe individual Pe grupe individual |
|
Stampile din carton sau cartofi Lopatele Creioane colorate Casetofon, caseta |
6 |
Intensificarea retentiei |
|
Pe masura ce elevii termina cateva forme, vor veni la panou si vor colora o suvita din parul zanei intr-o culoare pe care a folosit-o. Cand formele vor fi gata pictate solicit elevii sa numeasca culorile folosite si ce fel de culori sunt. |
Asaza formele pictate in compozitie, pastrand armonia tabloului. Coloreaza in parul zanei o suvita folosind culoarea preferata. Numesc culorile in care au lucrat. |
Individual |
Munca independenta Conversatia |
|
7 |
Evaluarea si valorificarea creatiilor. |
|
Se va discuta alegerea locului decupajului pictat, precum si modul de realizare a lucrarii. Se va evidentia: respectarea tehnicii de lucru, originalitatea. |
Apreciaza modul de lucru al colegilor si intreaga compozitie comuna. |
Colectiv |
Conversatia |
Compozitia comuna |
|