PROIECT DE LECTIE
CLASA a IV-a
OBIECTUL:LIMBA ROMANA
TEMA CONTINUTURI:Adjectivul. Rolul adjectivului in comunicare.
Text suport- „Lupta de la Podul Inalt”
TIPUL: Consolidare.
SCOPUL: - Valorificarea valentelor educative, estetice oferite de subiectul
lectiei;
- Imbogatirea vocabularului si implicit a lectiei;
b) Metode, tehnici si procedee:
a) Dezvoltarea la elevi a unor capacitati intelectuale sa le permita integrarea eficienta in clasele mari, gimnaziu:
b) Stimularea si dezvoltarea inteligentei lingvistice:
- Prin expunerea informatiilor cerute de cuvinte proprii si
c) Stimularea si dezvoltarea inteligentei logico-matematice:
- Prin faptul ca elevii descopera mai multe solutii corecte la o
Deprinderi de gandire si invatare insusite anterior (analiza, sinteza, problematizarea, invatarea prin cooperare);
Cunostintele anterioare despre subiectul lectiei „Lupta de la Podul Inalt” si despre adjectiv.
EVALUARE
Ce dovezi exista ca elevii si-au insusit cunostintele de durata?
a) De continut – raspunsurile la intrebarile invatatorului;
realizarea sarcinilor de pe fise.
b) De utilizare a proceselor gandirii prin :
I. EVOCAREA
1. Conexiuni cu cunostintele anterioare:
- se impart fisele pe care elevii le rezolva independent (fisa nr. 1);
- se verifica vizual teme de casa ;
- se realizeaza controlul calitativ al temei;
- se analizeaza fisele de munca independenta;
- se vor adresa intrebari frontale legate de adjectiv.
IMAGINATI, GANDITI, COMUNICATI
II. REALIZAREA SENSULUI
III. REFLECTIA
Liderii grupelor aduna parerile coechipierilor despre:
Ce v-a placut?
Ce nu v-a placut? De ce?
Ce a-ti dori sa lucrati?
EVALUARE
Se impart fise de evaluare (fisa nr. 3);
Se corecteaza fisele dupa terminarea orei.
TEMA PENTRU ACASA
Concluziile invatatorului asupra desfasurarii lectiei.
FISA NR.1
Ce poate fi?
_____ _______ ______ _______ intunecat
_____ _______ ______ _______ senin
Uneste fiecare substantiv cu adjective potrivit:
Lupta de la Podul Inalt a avut loc intr-o dimineata _______________.
Cuvantul cu sens opus adjectivului fals.
Cu toti deopotriva ____________ /Stropit-ati cu-a sangelui rana.
Cuv’ntul cu inteles opus adjectivului trista.
Adjectivul este parte de _____________.
A
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
B
|