PROIECT DE LECTIE
DATA: 06. 11.
SCOALA: Generala, Nr. 2
CLASA: a V- a
PROPUNATOARE:
ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare
DISCIPLINA: Limba si literatura romana
SUBIECTUL: Praslea cel Voinic si merele de aur
TIPUL LECTIEI: Insusire si asimilare de noi cunostinte
OBIECTIVE CADRU:
1. Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral
2. Dezvoltare capacitatii de exprimare orala
3. Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris
4. Dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa
OBIECTIVE DE REFERINTA:
1.6 sa manifeste curiozitate pentru ascultarea unui mesaj oral.
2.3 sa se exprime clar, coorect si concis.
3..1 sa identifice ideile principale dupa citirea globala a unui text
4.1 sa alcatuiasca rezumatul unui text literar sau non literar
OBIECTIVE OPERATIONALE
La sfarsitul orei, elevii vor fi capabili
Sa relateze un text studiat
Sa utilizeze cuvinte noi invatate
Sa isi exprime oral si scris opiniile
METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: conversatia euristica, problematizarea, , demonstratia, analiza literara, dezbaterea.
MATERIAL DIDACTIC SI BIBLIOGRAFIE: LIMBA ROMANA, Manual pentru clasa a V-a, Victoria Padureanu, Matei Cerkez, Flori Lupu, Ministerul Invatamantului, Editura All, 1997
Etapele lectiei |
Ob |
Activitatea propunatoarei |
Activitati de invatare |
Strategii didactice |
Evaluare |
Evocare 5 min |
|
Asigurarea cadrului necesar pentru inceperea orei. Buna ziua elevi, ma numesc Moldovan Timea , si azi vom tine impreuna ora de literatura . |
Elevii saluta si asculta atenti |
Conversatia |
|
Captarea atentiei 5min |
|
Ce ati avut de pregatit pentru azi? |
Elevii vor raspunde la cateva intrebari din lectia ant. |
|
|
Realizarea sensului 30 min |
|
Basmul Praslea cel Voinic si merele de aur Dezvoltarea ideilor principale -Un imparat avea in gradina palatului sau un mar, care facea mere de aur. -Cineva le fura noaptea, -Paznicii nefiind capabili sa il prinda pe hot, imparatul ii dadu voie fiului cel mic, sa pazeasca marul -Praslea reuseste sa il raneasca pe hot, care scapa -Praslea impreuna cu fratii mai mari pornesc in cautarea hotului. -Fiul cel mic ajunge pe taramul celalalt, unde locuiau zmeii. -Praslea lupta cu zmeii si salveaza furca de aur din marul zmeului -Argintarul trimite la palat furca de aur si closca cu pui Fata mica de imparat il recunoaste pe Praslea ,care se insoara cu ea si traiesc fericiti Ce este basmul ? Definitia basmului Este o naratiune de mare intindere in care se impletesc fapte reale, cu fapte neobisnuite, fantastice, savarsite de pers supranaturale, aflate de partea binelui sau a raului.In confruntarea dintre bine si rau binele iese biruitor. |
Elevii isi noteaza in caiete Elevii isi noteaza lectia |
|
|
Asigurarea Feed –Back -ului si evaluarea finala (10 min) |
|
Elementele proprii basmului Personajele care intruchipeaza binele Personajele care intuchipeaza raul Personaje fantastice Cifre specifice Obiecte cu puteri miraculoase Loc si timp nedeterminate formule de inceput , de mijloc, de incheiere In continuare va voi imparti niste fise de lucru si veti lucra pe grupe. Verificarea exercitiilor si eventuale corectari, Acum sa vedem ce ati retinut din basm. Unde se petrec inamplarile acestei naratiuni? Cum va reusi Praslea sa il raneasca pe hot Va rog sa va notati tema pentru acasa Identificati in scris in 15- 20 randuri trasaturile basmului intr-un alt basm popular cunoscut de voi. |
Elevii vor incerca sa dea exemple din text Praslea Hotul Zgripturoaica 3 exemplu trei feciori, trei incercari Arcul, sagetile Taramul celalalt A fost odata ca niciodata.. Elevii vor forma grupe de patru si vor rezolva fisa de lucru. (Anexa 1) Intamlarile acestei naratiuni se petrec o parte pe pamant si o alta parte pe taramul celalalt Praslea reuseste sa il raneasca pe hot cu autorul arcului si al sagetilor Elevii isi noteaza tema |
Activitate frontala Activitate pe grupe Conversatia euristica |
Conversatia euristica Problematizarea Evaluare scrisa Evaluare orala Evaluare scrisa |
Fisa de lucru
1 Identificati intamplarile fantastice si aratati cum se impletesc cu intamplarile reale? (10-15 randuri)
2 Ce insusiri il definesc pe Praslea? (10-15 randuri)
3 Imaginati va o continuare a basmului. Ce se va intampla cu Praslea ? Ati schimba finalul basmului
Oglinda tablei
Praslea cel voinic si merele de aur.
Dezvoltarea ideilor principale:
-un imparat avea in gradina palatului sau un mar, care facea mere de aur
-cineva le fura noaptea.
-paznicii nefiind capabili sa il prinda pe hot, imparatul ii dadu voie fiului cel mic, sa pazeasca marul.
-Praslea reuseste sa il raneasca pe hot, care scapa.
-Praslea impreuna cu fratii mai mari pornesc in cautarea hotului.
-fiul cel mic ajunge pe taramul celalalt, unde locuiau zmeii.
-Praslea lupta cu zmeii si salveaza furca de aur din marul zmeului.
-argintarul trimite la palat furca de aur si closca cu pui.
-fata mica de imparat il recunoaste pe Praslea ,care se insoara cu ea si traiesc fericiti.
Definitia basmului :
Este o naratiune de mare intindere in care se impletesc fapte reale, cu fapte neobisnuite, fantastice, savarsite de pers supranaturale, aflate de partea binelui sau a raului. In confruntarea dintre bine si rau binele iese biruitor.
Elementele proprii basmului
- personajele care intruchipeaza binele
-personajele care intuchipeaza raul
-personaje fantastice
-cifre specifice
-obiecte cu puteri miraculoase
-loc si timp nedeterminate
-formule de inceput , de mijloc, de incheiere
Tema pentru acasa
|