PROIECT DE LECTIE
Scoala cu clasele I-VIII,comuna Stefan cel Mare
Propunator :profesor
Data:
CLASA : a V – a
Aria curriculara: Matematica si stiinte
Disciplina: Matematica
Unitatea de invatare:Unitati de masura pentru suprafata
SUBIECTUL LECTIEI: Aria unei figuri neregulate, aria patratului si a dreptunghiului.
Scopul lectiei: Calculul ariei unei figuri neregulate , a 141h78b patratului , a dreptunghiului si aria podelei camerei in care ne aflam
OBIECTIVE:
a) cognitive:Pe parcursul activitatii fiecare elev va fi capabil:
b) socio-afective:
O1. Sa participe cu placere si interes la activitate
O2. Sa manifeste creativitate, incredere de sine si sa colaboreze cu colegii
c) psiho-motrice
O1. Sa deseneze corect figurile geometrice
STRATEGII:
Metode utilizate: conversatia euristica, invatarea prin descoperire, desenul, brainstormingul, metoda mozaicului, eseul de 5 minute, turul galeriei
Mijloace: instrumente geometrice ,plansa cu ariile figurilor studiate, fise de lucru , creta alba si colorata, tabla, poster ,markere
Resurse umane elevii clasei a V-a , organizare- frontala , individuala, pe grupe
Resurse oficiale :-programa scolara
-planificarea calendaristica- matematica –clasa a V-a –semestrul al II-lea
- proiectul unitatii de invatare : Unitati de masura pentru suprafata
- temporale: 50 minute
- bibliografie:manual –matematica clasa aV-a –editura Teora editura Radical, culegere de matematica ,clasa a V-a , editura Meteor Press
Tinte : -Predarea interactiva centrata pe elev
-adaptarea curriculum-ului la specificul mediului rural
Nr.crt. |
Evenimentele lectiei |
Ob.op. |
Timp |
Continut instructiv educativ |
Metode si procedee |
Mijl.de invatare |
Evaluare |
|
Act.prof. |
Act.elev |
|||||||
|
Moment organizatoric |
|
1 min. |
-noteaza absentii -organizeaza clasa in vederea desfasurarii activitatii |
|
Activitate frontala |
-tabla -caiet -creta -instr. geometr. |
-frontala -orala |
|
Verificarea cunostintelor insusite |
|
10 min. |
verifica frontal tema pentru acasa - distribuie elevilor fise de lucru cu cerintele:1) Transformati : 51 km=? m; 130m=? km; 35dam=? cm; 2300cm=?dm 2) Transformati in metri patrati: 0,57dam ; 1750dm;57200mm ; 0,258 km ; 3) Calculati: 4,5dam +370dm = … m 1200 cm + 3,5 m + 0,25 hm = …dam 4) Desenati in caiete un patrat cu latura de 3 cm si un dreptunghi cu lungimea de 6cm si latimea de 1,5 cm. |
Citeste din caiet tema pentru acasa. - rezolva cerintele din fisa de lucru |
Activitate frontala - Activitate individu- ala scrisa |
-caiet -creion -instr. geometr. |
-scrisa |
|
Pregatirea elevilor pentru receptarea noilor cunostinte |
|
2 min. |
Se imparte clasa in grupe de cate 4 elevi; se numara de la 1 la 4. Fiecare membru primeste o fisa de invatare si o placa de faianta sau de parchet.Toti cei cu nr. 1 vor rezolva p.1 , toti cei cu nr.2 vor rezolva pb.2 etc . |
Elevii formeaza grupele prin ocuparea unui alt loc in clasa |
|
|
|
|
Anuntarea subiectului si a obiectivelor lectiei |
|
1 min. |
Aria unei figuri neregulate, a patratului , a dreptunghiului. |
Noteaza titlul |
|
|
Scrisa |
|
Comunicare / insusirea continutului |
O1 O2 O3 O4 O5 |
20 min. |
Fisa de invatare este formata din: 1) a)–desenati pe hartia milimetrica o frunza b) -numarati toate patratele intregi cu aria de 1 milimetru patrat, apoi toate jumatatile c) –cati milimetri patrati are suprafata frunzei desenate? 2) a)– masurati in cm latura patratului din faianta b) scrieti in caiete rezultatul obtinute c) desenati patratul in caiete d)- calculati suprafata placii de faianta e) –daca vrem sa pardosim podeaua cu placi de faianta de cate astfel de placi avem nevoie? 3)a)– masurati in cm laturile dreptunghiului din faianta b) scrieti in caiete rezultatele obtinute c) desenati dreptunghiul in caiete d)- calculati suprafata placii de faianta e) daca vrem sa pardosim podeaua cu placi de faianta de cate astfel de placi avem nevoie? 4) – Consideram ca vreti sa pardositi podeaua clasei cu placi de parchet . Cum veti proceda? Realizati practic acest lucru.(Elevii vor primi o placa de parchet).Profesorul va urmari si dirija activitatea elevilor , ii va indruma in masurarile efectuate si ii va sprijini in realizarea posterelor. |
-comunica intre ei pentru rezolvarea cerintei din fisa de invatare in grupele de experti si insusirea cunost.necesare sa explice colegilor rezolvarea pb. |
Conversa-tia euristica, invatarea prin descope-rire, desenul, brainstor-mingul, metoda mozaicu-lui, |
Fisa de lucru Markere Postere Instrumente |
Scrisa |
|
Fixarea si sistematizarea |
|
10min. |
Cere elevilor sa realizeze un poster cu rezolvarea problemei fiecarei grupe Profesorul va urmari si dirija activitatea de prezentare a posterelor elevilor . |
-realizeaza un poster cu solutia problemei -se intorc in grupele initiale si predau colegilor rezolvarea problemei -posterul este prezentat de un lider al grupei colegilor |
Conversa-tia euristica, invatarea prin descope-rire, desenul, brainstor-mingul, metoda mozaicu-lui, |
|
-orala |
|
Aprecierea activitatii elevilor |
|
2min. |
Profesorul aprecieaza activitatea echipelor, dar si pe cea a fiecarui elev in parte subliniind , aspectele pozitive si incurajand elevii care si-au adus intr-o masura mai mica aportul la desfasurarea lectiei. |
Elevii se vor aprecia intre ei scriind pe un postit PT. si PS.celorlalte grupe. |
turul galeriei |
|
|
|
Precizarea si explicarea temei pentru acasa |
|
1min. |
Elevilor li se va indica tema pentru acasa -fisa- si vor fi date explicatii privind modul de rezolvare |
Noteaza tema si indicatiile |
|
|
|
|
Incheierea activitatii |
|
3 min. |
In finalul orei se va cere elevilor sa raspunda la urmatoarele intrebari : 1. Cum apreciati activitatea voastra in aceasta ora,pe o scara de la 1 la 10? 2.Ce anume v-a placut ,in mod deosebit? |
|
eseul de 5 minute, |
|
Individual Chestionar |
a)–desenati pe hartia milimetrica o frunza
b) -numarati toate patratele intregi cu aria de 1 milimetru patrat, apoi toate jumatatile
c) –cati milimetri patrati are suprafata frunzei desenate?
a)– masurati in cm latura patratului din faianta
b)- scrieti in caiete rezultatul obtinute
c) desenati patratul in caiete
d)- calculati suprafata placii de faianta
e) –daca vrem sa pardosim podeaua cu placi de faianta de cate astfel de placi avem nevoie?
a)– masurati in cm laturile dreptunghiului din faianta
b) -scrieti in caiete rezultatele obtinute
c) -desenati dreptunghiul in caiete
d)- calculati suprafata placii de faianta
e) -daca vrem sa pardosim podeaua cu placi de faianta de cate astfel de placi avem nevoie?
– Consideram ca vreti sa pardositi podeaua clasei cu placi de parchet . Cum veti proceda? Realizati practic acest lucru.(Elevii vor primi o placa de parchet).Profesorul va urmari si dirija activitatea elevilor , ii va indruma in masuratorile efectuate si ii va sprijini in realizarea posterelor.
|