PROIECT DE LECTIE
DATA: 23.01.
SCOALA: GR.SC. CONSTRUCTII. TGV
CLASA: a X a
NIVELUL:
PROFESOR:
OBIECTUL: ED.MUZICALA
UNITATEA DE INVATARE: ROMANTISMUL
DETALIERE DE CONTINUT: OPERA IN GERMANIA SI RUSIA
TIPUL LECTIEI: MIXTA
PREMISE: elevii trebuie sa deprinda prin audierea anumitor opere le compozitorilor din perioada romantica trasaturile de timbru vocal si instrumental
COMPETENTE SPECIFICE:
- interpretarea individuala si colectiva (vocala si/sau instrumentala), respectand problematica impusa de cantarea artistica a repertoriului accesibil propus;
- exprimarea impresiei asupra unor lucrari audiate, utilizand termeni de specialitate;
- Identificarea in cadrul auditiei a temelor descifrate, in functie de specificul creatiilor muzicale de la sfarsitul sec. XIX si inceputul sec. XX.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O 1- sa solfegieze ritmic si apoi melodic opera Aida (Marsul Gloriei) de Giuseppe Verdi si apoi compozitii muzicale ale compozitorului Richard Wagner (opera Tannhauser) si Mihail Ivanovici Glinka (Ivan Susanin);
O 2 – sa interpreteze individual si in grup aceste opere;
O 3 – sa audieze pentru a distinge deosebirile de timbru, de forma muzicala si de compunerea a muzicii ritmic si melodic specifica fiecarei perioade.
METODE SI PROCEDEE:exercitiul, dialogul, demonstratia, explicatia, auditia
RESURSE:- manual de ed. muzicala,clasa a X a, Ed. Didactica si Pedagogica, p.62 – 63.
- CD-player, CD
FORMA DE ORGANIZARE:frontal-individuala,omogena
STRATEGIA DIDACTICA: inductiv-semialgoritmica
BIBLIOGRAFIE:-,,Manual de ed. muzicala”,clasa a X a,Ed. Didactica si Pedagogica
-,,Didactica Ed.Muzicale”,Gabriela Munteanu, Ed.Fundatiei Romaniei de Maine, Bucuresti, 2005
DESFASURAREA LECTIEI
SECVENTELE ACTIVITATII |
BUG TIMP |
ACTIVITATEA PROFESORULUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
RESURSE |
METODE SI PROCEDEE |
I. Moment organizatoric |
5 min |
-formula de salut si Imnul de Stat al Ro-maniei -pregatirea vocala - anuntarea activitatilor ce se vor desfasura pe parcursul orei |
- elevii se pregatesc pentru lectie - intoneaza in colectiv - exercitii vocale |
-Imnul de Stat al Ro-maniei |
Dialogul |
II. Verificarea elevilor |
10 min |
- Definiti genul muzical numit opera? - In ce perioada muzicala mai intalnim acest gen de muzica? - Ce lucrari muzicale am audiat ora trecuta? - Opera are un subiect intotdeauna dramatic? |
- Opera este un gen muzical dramatic bazat pe un libret, in care solistii – actori interpreteaza pe baza acestuia niste roluri, fiind acompaniati de orchestra simfonica. - In perioada Barocului, Clasicismului, Romantismului etc. Opera „Aida” (Marsul Gloriei) de Verdi si „Carmen” de Georges Bizet. - Nu, aceasta poate avea si un continut comic. |
Manualul de ed. muzicala Casetofonul |
Explicatia |
III. Predare Comunicare-insusirea noilor cunostinte si de-prinderi |
|
- solfegiez ritmic si apoi melodic fragmente din operele „Tannhauser” si „Ivan Susanin”; - ii pun pe elevi sa solfegieze ritmic si melodic cele doua fragmente din opere. |
- elevii urmaresc solfegierea model a profesorului - elevii interpreteaza individual si in grup cantecul |
Casetofonul Chitara |
Exercitiul |
III.1.Intuitie auditiva,vizuala,kinestezica |
|
- sa identifice prin auditie deosebirile de timbru vocal si instrumental dintre operele audiate; - profesorul interpreteaza model cele doua opere. |
- elevii recunosc deosebirile dintre aceste opere atat din punct de vedere al timbrului cat si din punct de vedere al ritmului si al melodiei; - elevii interpreteaza cele doua opere. |
Manualul Casetofonul |
Dialogul Exercitiul |
III.2 Dirijarea invatarii |
|
- le propun spre auditie o opera clasica Nunta lui Figaro de W. A. Mozart si o opera romantica pentru a observa deosebirile dintre acestea. Din punct de vedere estetic, clasicismul se ocupa ca forma si continutul operelor de arta sa aiba un canon armonios si echilibrat ca simetrie, ca rezultat al unui proces de sinteza a particularitatilor regionale. Clasicismul cultiva suprematia principiilor morale si rationale asupra fanteziilor si pasiunilor, datoria fata de patrie, religie, familie sau onoare fiind mai presus de sentimentele personale. Eroul clasic este unul ideal, comportamentul, gandirea, principiile si sentimentele lui se regasesc in orice om. Spre deosebire de baroc, secolul al XVIII-lea este unul antifeudal si antiabsolutist, cultivand, in prima parte a sa, conceptiile despre interesul general, care primeaza asupra celui personal. In ceea ce priveste muzica, clasicii iubesc constructia, forma clara, simetria si repetitia. Se poate spune ca formele de sonata domina in celelalte genuri: simfonia, concertul, cvartetul si chiar si uvertura si liedul. Ca terminologie, notiunea de clasic va capata de-a lungul timpului semnificatii precum exemplar, de prim rang, care este vrednic de luat model, care a atins excelenta din punct de vedere valoric. In privinta temporizarii, clasicul presupune tot ceea ce este vechi, care a rezistat eroziunii timpului, iar in estetica, termenul provine dintr-o doctrina literara aparuta in secolul al XVIII-lea in Franta, initiata de Nicolas Boileau. Romantismul aduce ideea de exprimare a sentimentelor, in dauna actiunii propriu-zise. Reprezentarea muzicala este directionata mai mult spre cuvant si imagine vizuala, fapt care inseamna inceputul epocii de glorie a muzicii cu program, specifica genurilor instrumental si simfonic. Literaturizarea artei muzicale ia forme diferite si naste genuri care urmaresc cu insistenta o linie dramaturgica, un subiect. mentale sau a pieselor simfonice, Richard Wagner, care propune si infaptuieste un sincretism al artelor in drama muzicala. Romantismul este caracterizat prin ruperea echilibrului formelor si vigorii clasice, in favoarea libertatii si fanteziei. Caracteristicile generale ale acestui curent sunt intensitatea emotionala a muzicii, libertatea formei muzicale, imbinarea, deseori, a muzicii cu literatura. -profesorul cere elevilor sa urmareasca fragmentele din manual ; - profesorul pune spre auditie operele „Tannhauser” si Ivan Susanin”; - le prezint elevilor anumite date biografice cu privire la cei doi compozitori ce consta in viata si creatia muzicala a acestora; |
- Elevii audiaza si deosebesc cu ajutorul meu anumite deosebiri de timbru de ritm, tempo, nuante, melodie si de stil. - elevii disting deosebirile dintre muzica clasica si cea romantica si scriu in caiete cateva deosebiri dintre acestea. - elevii noteaza in caiete noutatea pe care perioada romantica o aduce prin creatiile compozitorilor sai; - elevii scriu in caiete contributia compozitorului Richard Wagner la dezvoltarea operei romantice; - elevii recunosc notiunile de tempo de ritm de nuante si metrica care apar pe parcursul operelor; - elevii audiaza cele doua opere; - elevii noteaza in caiete datele biografice ale celor doi compozitori; |
Manual Casetofon Instrument muzical |
Exercitiul Demonstratia |
IV. Asigurarea Feedbackului |
|
- Ce lucrari muzicale am audiat astazi? - Ce fragmente de opere am interpretat astazi? - Ce alte opere a mai compus Richard Wagner? - Ce a mai compus Mihail Ivanovici Glinka? - Care este deosebirile dintre opera clasica si cea romantica? |
- Opera „Tannhauser” de Richard Wagner, „Ivan Susanin de Mihail Ivanovici Glinka, „Nunta lui Figaro” de Mozart. - „Aida” de Verdi si Tannhauser de Wagner - opera „Olandezul zburator”, „Tristan si Isolda”. - basmul poetic „Ruslan si Ludmila” - deosebirea este atat la stil, cat si la tempoul, ritmul, melodie etc. |
Manual Casetofon Instrument muzical |
Observatia Exercitiul |
V. Incheierea |
10 min |
- auditia muzicala |
- dezbateri si impresii personale |
CD-player,CD |
Auditia muzicala |
|