PROIECT DE LECTIE
UNITATEA DE INVATAMANT:SCOALA NR.5,
DATA:12.11.2010
CLASA:a III- a
ARIA CURRICULARA: Matematica si Stiinte
DISCIPLINA:Matematica
TEMA:Exercitii si probleme
TIPUL LECTIEI:Consolidare si sistematizarea cunostintelor
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1: sa efectueze corect operatiile matematice,aplicand algoritmii de calcul invatati;
O2: sa resolve corect problemele cu mai multe operatii, abordand diverse metode de rezolvare;
O3: sa completeze corect factorii care lipsesc,dupa modelul dat;
O4: sa compare termenii dati,corect,dupa modelul dat;
O5: sa efectueze oral minim cinci exercitii cu operatiile matematice studiate;
O6: sa exprime clar si concis,utilizand limbajul specific matematic pe baza cunostintelor proprii.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee didactice: conversatia,exercitiul,explicatia
Mijloace de invatamant: planse, fise de lucru
Forme de organizare:frontal si individual
Forme de evaluare:oral si scris
DEMERS DIDACTIC
EVENIMENTELE LECTIEI |
OB. OP. |
CONTINUTUL LECTIEI |
STRATEGII DIDACTICE (METODE+MIJLOACE+ FORME DE ORGANIZARE) |
FORME DE EVALUARE |
1.MOMENT ORGANIZATORIC |
|
Se pregatesc conditiile optime desfasurarii lectiei:pregatirea materialului didactic,aerisirea salii de clasa… |
|
oral |
CAPTAREA ATENTIEI |
|
Se prezinta elevilor o plansa continand un joc matematic. |
conversatia plansa Frontal |
oral |
REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR |
|
Se verifica cantitativ si calitativ tema avuta acasa,apoi se fac exercitii oral sub forma de joc. |
Conversatia exercitiul frontal |
oral |
ANUNTAREA TEMEI SI A OBICTIVELOR |
|
Se prezinta elevilor tema si obiectivele urmarite. Se scriu pe tabla data si titlul lectiei. |
Conversatia frontal |
oral |
5.DIRIJAREA INVATARII |
O5; O6; O2 |
Calcul mintal: Dublul lui 3, Impatritul lui 20, Triplul lui 9, Cate roti au 4 masini Afla numerele de 4 ori mai mari decat:6,7,8,9.si cu 4 ori mai mari decat 8,9,10,11. Se va cere elevilor sa efectueze urmatoarele exercitii,folosind algoritmii invatati: 2x4x…=32, 3x3x…=18, 2x…x3=24 …x2x5=30. Explic elevilor modul corect de rezolvare a exercitiilor,respectand ordinea operatiilor: Adunare si scaderea sunt operatii de ordinul I,iar Inmultirea si impartirea sunt operatii de ordinul al II-lea,verificand egalitatile: 8x4=50-16, 30-18=3x 4, 9x4=27-14. |
Conversatia Exercitiul Explicatia |
Oral; scris |
6.OBTINEREA PERFORMAN-TEI |
O2; O6 |
Se cere elevilor sa rezolve urmatoarele probleme,abordand diverse metode de rezolvare. 1.Ce numar trebuie adaugat la 7 pentru a obtine un numar de 3 ori mai mare decat 7? 2.Intr-o livada s-au plantat 3 randuri avand cate 9 meri fiecare.Stiind ca livada mai avea 16 meri si 20 peri.Cati meri si peri numara acum livada? 3.Compuneti o probleme dupa urmatoarea schema: |
Execitiul Conversatia Individual |
Oral Scris |
7.REALIZAREA FEED-BACK-ULUI |
O1; |
Se vor imparti fisele de lucru si se va cere elevilor sa o completeze. |
Exercitiul Fisa de lucru Individual |
Scris |
8.RETENTIE SI TRANSFER |
|
Se fac aprecieri verbale asupra lectiei,se noteaza si explica tema pentru acasa: Exercitiile si 6 de la pagina 37. |
Conversatia Frontal |
Oral Scris |
|