PROIECT DE LECTIE
Data
Propunator inst.
Scoala cu clasele I - VIII Rosia
Clasa : a III-a
Aria curriculara Limba si comunicare
Disciplina Literatura pentru copii - optional
Subiectul : ,,Puiul" de Alexandru Bratescu-Voinesti
Tipul lectiei : Consolidare de priceperi si deprinderi
Scopul lectiei : - Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris ;
Obiective operationale
cognitive
OC1 - sa citeasca corect, cursiv si expresiv un text;
OC2 - sa redea povestirea textului ajutandu-se si de imagini;
OC3 - sa motiveze de ce i-a placut sau nu un fragment;
OC4 - sa dea exemple de urmari ale neascultarii de parinti;
OC5 - sa recunoasca titlul si autorul unor povestiri pe baza unui fragment;
OC6 - sa ordoneze corect cuvintele date alcatuind un proverb;
OC7 - sa reconstruiasca o imagine din piesele unui puzzle;
OC8 sa manifeste interes pentru lectura ;
afective
OA1 - vor patrunde afectiv in atmosfera intamplarii;
OA2 - vor participa cu interes in rezolvarea sarcinilor propuse;
psihomotrice
OM1 - sa manuiasca corect manualul, caietul sau foile de lucru in conditii optime de igiena;
OM2 - sa pastreze pozitia corecta in banca pe durata desfasurarii lectiei;
OM3 - sa scrie corect si caligrafic;
Strategia didactica semidirijata, deductiva
Metode si procedee m1 - explicatia;
m2 - conversatia;
m3 - exercitiul;
m4 - jurnalul cu dubla intrare;
m5 - expunerea;
m6 - problematizarea;
m7 - jocul
m8 - ciorchinele;
Mijloace didactice M1 - textul literar;
M2 - caiete;
M3 - 6 puzzle reprezentand personajele povestirii;
M4 - fise de lucru;
M5 - imagini poveste;
M6 - foi cerculet pentru ciorchine;
Forme de organizare F1 - frontala;
F2 - individuala;
F3 - lucru in perechi;
Evaluare : predictiva, formativa;
Resurse bibliografice
Resurse temporale
Desfasurarea activitatii:
Etapele lectiei |
D U R A T A |
ELEMENTE ESENTIALE DE CONTINUT |
OB. |
STRATEGII DIDACTICE |
TIPURI DE INVATARE |
MODALI-TATI DE EVALUARE |
|
MET. |
MIJ. |
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
1.Moment de organizare |
|
Organizarea colectivului de elevi si crearea atmosferei necesare desfasurarii lectiei.(F1) |
O.9 |
m1 m2 |
|
|
|
2.Captarea atentiei |
|
Descoperirea personajelor povestii prin ordonarea corecta a pieselor unui puzzel pe care-l vor primi fiecare pereche intr-un pliculet.(F3) |
OC7 OA1 OM3 |
m1 m7 |
M3 |
Operationala |
Observarea sistematica |
3.Enuntarea obiectivelor |
|
Se comunica continutul invatarii si performantele asteptate de la elevi - citirea corecta, cursiva si expresiva / povestirea textului, valorificarea textului in diferite exercitii.(F1) |
OC OA OM |
m2 |
|
|
|
4.Formare de priceperi si deprinderi |
|
Pe baza unor intrebari/imagini se prezinta continutul textului de catre elevi. Se va stabili locul si timpul desfasurarii actiunii, personajele; intamplarea si finalul - itemi necesari a se respecta in povestirea unui text. (F2) Se vor citi selectiv 2-3 fragmente, exersandu-se citirea expresiva si scotandu-se in evidenta legatura dintre continutul fragmentelor si specificul local. Se vor scrie 2-3 enunturi sugestive.(F1) Se vor citi temele.( fragmentul care le-au/nu le-au placut motivand alegerea facuta)(F2) |
OC2 OC8 OM1 OC1 OC4 OA2 OC3 |
m5 m2 m3 m6 m4 |
M5 M1 M2 |
Cognitiv-aplicativa Reproductiva Operationala Cognitiv-aplicativa |
Redarea povestirii Modalitatea de citire si analiza raspunurilor Capacitatea de motivare |
5.Obtinerea performantei |
|
Activitate-concurs pe 2 grupe fete-baieti (6 elevi): pe fisa se completeaza cerintele. Vor fi evaluate prin citirea lor de catre reprezentantii alesi. Grupele se pot corecta. (daca este nevoie) (F3) |
OC5 OC6 OM3 |
m3 |
M4 |
Operationala |
Evaluare reciproca |
|
|
|
|
|
|
|
|
6.Realizarea feed-back-ului |
|
Se propune ca element de centru "consecinte ale neascultarii de parinti", apoi se cer cat mai multe expresii, cuvinte, personaje care le-au ramas lor in memorie. Cuvintele sau ideile produse sunt legate de ideea-nucleu, stabilita ca punct de plecare, prin trasarea unor linii care evidentiaza conexiunile dintre idei. Se completeaza cu un marker pe o plansa - ciorchinele. (F3+F1) |
OC4 OA2 OM3 |
m8 m1 |
M6 |
Cognitiv-aplicativa |
Observarea sistematica Analiza raspunsurilor |
7.Incheierea activitatii |
|
Tema pentru acasa : transcrierea fiselor de lucru si citirea textului "Romanie, te salut!", George Cosbuc. Vor fi facute aprecieri si recomandari generale si individuale. |
|
m2 |
|
|
|
Anexa 1
Fisa de lucru nr.1
(randul 1)
1.Recunoasteti titlul si autorul fragmentelor urmatoare:
a) "- Dragii mamei copilasi! Eu ma duc in padure ca sa mai aduc ceva de ale mancarii. Dar voi, incuieti asa dupa mine, ascultati unul de altul, si sa nu cumva sa deschideti pana ce nu-ti auzi glasul meu. Cand oi veni eu, am sa va dau de stire, ca sa ma cunoasteti, .."
Titlul: __________ ______ ____
Autorul: _____ _______ ______ ______________
b) "- ia baga-n cosulet bucata asta de cozonac si sticla asta cu vin si du-le bunicii, ca e bolnava si slabita si bunatatile astea ori sa-i ajute a-si mai vina in puteri. Dar vezi de pleaca mai inainte de ase lasa zapuseala si cauta de mergi frumos si sa nu te abati din drum; altfel cine stie, de alergi ai putea sa cazi si sa spargi sticla si atunci bunicuta cu ce sa se mai aleaga? "
Titlul: __________ ______ ____
Autorul: _____ _______ ______ ______________
2. Ordonati cuvintele urmatoare astfel incat sa obtineti un proverb:
merge, apa, nu, ori, ulciorul, multe, de, la
Anexa 2
Fisa de lucru nr.2
(randul 1)
1.Recunoasteti titlul si autorul fragmentelor urmatoare:
a) "Isi potrivi pusca si voi sa traga, dar in clipa aceea ii trecu prin minte: "Dar daca lupul a inghitit-o pe batrana? Poate c-as mai putea s-o scap!". Asa ca nu mai trase ci, luand o foarfeca, incepu sa taie burta lupului adormit. Abia apucase sa faca vreo doua-trei taieturi, ca se si vazu stralucind scufita cea rosie a fetitei si cand mai facu o taietura fetita iesi afara si striga:
- Vai, ce spaima am tras! Ce intuneric era in burta lupului!"
Titlul: __________ ______ ____
Autorul: _____ _______ ______ ______________
b) " - Pot sa am nadejde in voi?
- Sa n-ai nici o grija mamuca, apucara cu gura inainte iezii cei mari. Noi suntem odata baieti, si ce-am vorbit o data, vorbit ramane.
- Daca-i asa, apoi veniti sa va sarute mama! Dumnezeu sa va apere de cele rele si mai ramaneti cu bine!"
Titlul: __________ ______ ____
Autorul: _____ _______ ______ ______________
2. Ordonati cuvintele urmatoare astfel incat sa obtineti un proverb:
taiat, craca, de, si-a, singur, picioare, sub
Anexa 3
|
|
|
|
|
|
Anexa 4 Puzzle
|
|
|
|
|
|
Anexa 5
|