PROIECT DE LECTIE
Data: 28 mai 2010
Clasa: a III-a A
Aria curriculara: Limba si comunicare
Disciplina Limba si literatura romana
Unitatea de invatare: Vara
Subiectul Propozitia simpla.Parti principale de propozitie
Tipul lectiei consolidare de cunostinte
Obiective fundamentale
1.Consolidarea notiunilor de propozitie si parti principale de propozitie;
Obiective operationale
I.COGNITIVE
O1 -sa identifice subiectele si predicatele, adre 939f59j sand intrebarea corecta;
O2-sa analizeze partile principale de propozitie;
O3-sa alcatuiasca enunturi , respectand cerintele date;
O4-sa argumenteze de ce subiectul si predicatul sunt parti principale de propozitie.
O5- sa completeze propozitii lacunare cu subiecte si predicate potrivite ;
O6- sa realizeze corect acordul predicatului cu subiectul;
II.AFECTIV- ATITUDINALE
-sa doreasca sa realizeze sarcinile trasate;
-sa se incadreze in disciplina de lucru;
-sa se implice in activitatile de grup .
III.MOTRICE
-sa pastreze disciplina in cursul lectiei;
- sa pastreze pozitia corecta in banca.
METODE SI PROCEDEE :
conversatia, explicatia, exercitiul, observatia, problematizarea, metoda palariilor ganditoare.
MIJLOACE DIDACTICE :
- culegere de exercitii gramaticale, fise de evaluare, planse Partile principale de propozitie, laptop, retroproiector, palariile ganditoare.
LOCUL DE DESFASURARE :
- sala de clasa ;
TIMP DE LUCRU : 45 minute
FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe echipe, individual,
BIBLIOGRAFIE:
& Programa scolara pentru clasa a III-a (2004);
& Pitila, Tudora; Mihailescu, Cleopatra Limba romana Manual pentru clasa a III-a, Ed. Aramis, Bucuresti, 2005;
& Mitu, Florica: Metodica predarii-invatarii integrate a limbii si literaturii romane in invatamantul primar, Editura Humanitas Educational, Bucuresti, 2006
NR. CRT. |
ETAPELE LECTIEI |
ACTIVITATEA INVATATOAREI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
||||||||||
|
Moment organizatoric Verificarea temei Anuntarea temei Dirijarea invatarii Evaluarea cunostintelor Aprecieri Tema pentru acasa |
Se va crea atmosfera prielnica bunei desfasurari a lectiei. Dragi elevi ai clasei a III a Nu va emotionati! Azi avem oaspeti de seama, Vreau sa-i salutati! I-am poftit in clasa noastra In aceasta zi, Ca sa demonstram cu totii Cat de buni vom fi. Se verifica tema elevilor din punct de vedere cantitativ si calitativ. -Astazi vom recapitula notiunile despre propozitie si partile principale de propozitie si vom efectua multe exercitii gramaticale pentru a intelege cat mai bine aceste notiuni. Voi nota titlul lectiei pe tabla. Voi pune cateva intrebari referitoare la cunostinte dobandite anterior. - Ce intelegem prin propozitie ? -Ce este propozitia simpla ? -Care sunt partile principale de propozitie ? -Ce este subiectul ? -Ce este predicatul ? Se prezinta cele doua prezentari power point cu subiectul si predicatul. Se imparte clasa in sase echipe:. Se dǎ fiecǎrei echipe cate o palarie iar sub palarie vor descoperi o fisa de lucru. PALARIA ALBA (informeaza )
Analizeaza subiectul si predicatul din propozitia data : Randunica zboara pe deasupra casei. Palaria albastra (clarifica moderatorul)
Se da urmatoarea propozitie: Taranul necajit privea carul stricat. Care sunt intrebarile corespunzatoare pentru a afla subiectul si predicatul? Palaria verde (idei noi - ganditorul)
Gaseste predicate pentru subiectele date : Florile Copiii Ele .. Palaria neagra (aspecte negative criticul)
Barati formele gresite din exemplele urmatoare : Parintii mei a plecat/ au plecat la tara . Cititorii a primit/au primit autografele scriitorului. Palaria rosie (spune ce simti psihologul) Alcatuiti versuri de primavara, folosind urmatoarele rime: canta se-avanta zambeste iubeste Palaria galbena (aspecte pozitive creatorul) Compune versuri cu ajutorul subiectelor( rima) : S-a sfarsit si . Si in loc a venit bine-ai venit ! de mult te-am pomenit Pentru a evalua cunostintele dobandite, se va rezolva o fisa de evaluare ce contine sarcini de lucru referitoare la propozitie si partile principale de propozitie. - Voi explica fisa de lucru (anexa 1). -Voi face aprecieri asupra modului de desfasurare a lectiei. Se dǎ spre completare o scrisoare deschisǎ cǎtre pǎrinti, prin care se face autoevaluarea.
SCRISOARE DESCHISA Dragi parinti, Vreau sa va spun ca azi la lectia de Am aflat lucruri noi despre. Mi-a fost . Cred ca m-am descurcat -Se va da tema pentru acasa :din manual, exercitiile 1,2 pagina 115. |
Se vor pregati pentru ora de limba romana. Elevii saluta pe doamnele si domnii profesori. -Vor nota in caiete titlul lectiei Propozitia este o comunicare spusa sau scrisa cu un singur predicat. -Propozitia simpla este propozitia formata numai din subiect si predicat. - .. subiectul si predicatul. - partea principala de propozitie despre care se spune ceva cu ajutorul predicatului.Raspunde la intrebarile :cine ?, ce ? puse predicatului. - partea principala de propozitie care arata ce face, cum este ce se spune despre subiect.Raspunde la intrebarile :ce face ?, ce este ?, ce se spune despre subiect ? Elevii privesc prezentarile si asculta explicatiile. Elevii vor completa fisa corespunzatoare palariei albe. Elevii rezolva cerinta fisei. -Vor alcatui propozitii . Vor bara formele gresite. Vor alcatui versuri folosind rimele date. Vor alcatui versuri folosind rimele date -Vor asculta explicatiile. -Vor rezolva fisa de lucru. -Vor completa scrisoarea deschisa. -Isi noteaza tema. |
Anexa 1
Numele 28. 05. 2010
Fisa de lucru.
1.Partile principale de propozitie sunt
2.Subliniati partile principale de propozitie din textul urmator:
Vine vacanta in curand.
Noi asteptam de mult vacanta mare.
Maria si Alina pleaca la mare.
La munte merg ei.
3.Analizati subiectul si predicatul din prima propozitie.
|