PROIECT DE LECTIE
Data: 14. 01. 2009
Scoala cu cls. I- VIII Castelu
Clasa: a III-a B
Aria curriculara Limba si comunicare
Disciplina: Limba si literatura romana
Unitatea de invatare: Iarna
Subiectul Iarna” de Nicolae Labis
Tipul lectiei: predare – invatare
Durata
Scopul lectiei: Dezvoltarea capacitatii de munca intelectuala cu textul literar
Obiective de referinta:
Sa redea prin cuvinte proprii continutul unui text citit sau al unui mesaj audiat
Sa integreze adecvat, in exprimarea orala proprie, elemente de constructie a comunicarii studiate
Obiective operationale: 717e42h
a) Cognitive
Sa citeasca corect, coerent, constient si expresiv textul literar
Sa identifice cuvintele si expresiile noi din text
Sa raspunda la intrebarile legate de continutul textului
Sa utilizeze creativ elementele de vocabular insusite
b) Afective:
Exprimarea propriilor pareri, ganduri si sentimente fata de frumusetile naturii in anotimpul iarna
Strategii didactice:
a) Resurse procedurale (metode didactice):
conversatia
explicatia
exercitiul
problematizarea
metoda didactica “Ciorchinelui”
metoda didactica “Puzzel
b) Resurse materiale: fise de lucru, planse in format PowerPoint, calculator, imagini cu actiunea din poezie, jetoane cu activitati specifice celor patru anotimpuri, lipici, manual, video proiector
Forme de realizare: frontala;individuala; pe grupe.
Bibliografie Sa dezlegam tainele textelor literare,autor Carmen Iordachescu,
Editura Carminis;Pitesti 2002;
,, Predarea interactiva centrata pe elev”, Modul de dezvoltare profesionala a cadrelor didactice – Buc.2005;suport de curs PIR;
,, Evaluarea continua la clasa”, Modul de dezvoltare profesionala a
cadrelor didactice – Buc. 2005;suport de curs PIR;
,, Adaptarea curriculum –ului la contextul rural”, Modul de dezvoltare
profesionala a cadrelor didactice – Buc. 2005;suport de curs PIR.
Momentele lectiei |
Continutul lectiei |
Strategii didactice |
Evaluare |
||
Metode si procedee |
Mijloace |
Forme de organizare |
|||
1. Momentul organizatoric |
Asigura conditiile optime pentru buna desfasurare a lectiei: aerisirea salii de clasa, pregatirea materialului didactic si stabilirea linistii. |
conversatia |
|
Frontal |
|
2. Verificarea temei |
Verific calitativ tema prin citirea orala de catre elevi, se fac aprecieri , se corecteaza eventualele greseli. |
conversatia |
|
Frontal |
Evaluare orala |
3. Captarea atentiei |
In ce anotimp suntem (Iarna) Captarea atentiei se va realiza prin metoda didactica “Ciorchinele”. (ANEXA 1) Copiii sunt impartiti in patru echipe (Echipa ursilor polari, Echipa pinguinilor, Echipa ingerasilor, Echipa oamenilor de zapada ). (ANEXA 2) a exista o foaie de tip poster pe care este scris cuvantul “Iarna”. Cate un membru din fiecare echipa vine la catedra si alege desenele in care sunt descrise activitatile de iarna, iar apoi le lipeste pe poster. |
Conversatia Metoda “Ciorchinele” Explicatie Exercitiul |
Foaie tip poster Imagini cu activitati specifice celor patru anotimpuri Lipici |
Frontal Individual |
Observare sistematica |
4. Anuntarea temei si a obiectivelor |
Se anunta titlul lectiei “Iarna” de Nicolae Labis si cateva din obiective in maniera accesibila copiilor. Se scrie titlul pe tabla si in caiete. |
Explicatia |
Tabla Caietele elevilor |
Frontal |
Observarea sistematica |
5. Dirijarea invatarii |
Date despre autor Se prezinta portretul lui Nicolae Labis si cateva date bibliografice (ANEXA 3). Se vor sesiza elementele de organizare a textului in pagina: intuirea imaginii, identificarea titlului poeziei si a autorului, identificarea strofelor, a versurilor Lectura model a textului literar Se citeste integral poezia. Se stabileste tematica abordata de poezie. (iarna). Lectura explicativa a textului literar Se vor identifica si explica cuvintele noi, introducandu-le in enunturi proprii. (cuvintele noi si propozitiile vor scrise pe caietele elevilor). Se citeste, pe rand, cate o strofa a poeziei (citire in lant) adaptand intonatia impusa de semnele de punctuatie. Citirea stafeta (citeste cate o strofa si numeste colegul care sa continue) Se descifreaza continutul de idei si imaginile poetice. Se va prezenta o plansa cu expresiile frumoase din text, al caror inteles va fi determinat cu ajutorul exercitiilor de tipul “Alege varianta corecta!” (ANEXA 4) Elevii vor lucra pe grupe pentru a selecta si desparti in silabe cuvintele din poezie care contin grupurile de sunete “oa”, “ea”, “ia”, “ea”. (ANEXA 5) |
Conversatia Explicatie Exercitiul Lectura explicativa PowerPoint Activitatea cu manualul Conversatia Explicatie Exercitiul |
PowerPoint Manual PowerPoint Manual Plansa cu expresiile frumoase din poezie Fisa de lucru |
Frontal Frontal Individual Frontal Individual Frontal Individual |
Observarea sistematica Verificarea corectitudinii citirii Observarea sistematica Evaluare orala Evaluare scrisa |
6. Asigurarea retentiei si a transferului |
Copiii impartiti pe grupe vor trebui sa formeze poezia din imagini. Echipa ursilor polari va avea de format prima strofa, Echipa pinguinilor polar va avea de format a doua strofa, Echipa ingerasilor va avea de format a treia strofa, iar Echipa oamenilor de zapada va avea de format a patra strofa. Elevii vor avea pe masuta imagini care reflecta actiunea din mai multe strofe, dar va trebui sa le lipeasca doar pe cele care reprezinta strofa ceruta. Dupa realizarea acestui puzzel, reprezentantul fiecarei grupe va prezenta strofa pe care a avut-o de format din imagini. (ANEXA 6). |
Conversatia Explicatie Exercitiul Metoda “Puzzel |
Imagini care descriu actiunea din poezie Foaie A2 Lipici |
Frontal Colectiv |
Observarea sistematica Evaluare orala |
7. Tema pentru acasa |
Se solicita elevilor sa-si noteze tema pentru acasa |
Conversatia |
Caietele elevilor |
Frontal |
Observarea sistematica |
8. Aprecieri finale |
Se va face aprecieri asupra activitatii elevilor |
Conversatia |
|
Frontal |
Observarea sistematica |
ANEXA 1
iARNA
ANEXA 2
ECHIPA URSILOR POLARI ECHIPA PINGUINILOR
ECHIPA INGERASILOR ECHIPA OAMENILOR DE ZAPADA
ANEXA 3
Biografie
Nicolae Labis 1935
- la 2 decembrie se naste, in familia invatatorilor Eugen
si Profira Labis, din satul Malini - Poiana Marului,
judetul Baia, Nicolae Labis;
Mama - originara din tinutul Neamtului (Topolita, pe apa
Ozanei) - provenea dintr-o familie inrudita cu aceea a lui Ion
Creanga;
1942 - incepe cursurile scolii primare din satul natal,
invatatoare fiindu-i chiar mama sa;
1944 – evacuati din pricina razboiului, mama si Nicolae se stabilesc
in satul Vacarea din partile Muscelului. Aici Nicolae
urmeaza clasa a III-a primara;
1946 - din acest an urmeaza cursurile Liceului „Nicu Gane” din
Falticeni;
1950 - participa la Conferinta de la Iasi a tinerilor scriitori
din Moldova. Debuteaza in Almanahul „Iasul nou” nr. 8 (decembrie) cu
poezia „Fii darz si lupta, Nicolae!”
1951 - este „consacrat” de revista „Viata romaneasca” nr.6 (iunie)
prin publicarea poeziei „Gazeta de strada”;
1952 – se transfera la Liceul ,,Mihail Sadoveanu” din Iasi.
1952-1954: Urmeaza cursurile scolii de Literatura si
Critica Literara „Mihai Eminescu” din Bucuresti.
Publica in „Viata romaneasca”, nr. 10
(octombrie 1954) poemul „Moartea caprioarei”;
1954-1956: Lucreaza in redactia de la „Contemporanul” si apoi in
aceea de la „Gazeta literara”; se inscrie la Facultatea de Filologie,
Universitatea Bucuresti;
Colaboreaza la mai toate publicatiile literare din tara;
Ii apar, la „Editura tineretului”, poemul pentru copii „Puiul de cerb” si,
dupa multe amanari volumul de versuri „Primele iubiri” gata de tipar
cu an inainte;
Pregateste pentru tipar volumul de poezii „Lupta cu inertia”, pe
care nu mai apuca sa-l definitiveze;
Este ales membru al Uniunii Scriitorilor;
In noaptea de 9-10 decembrie este accidentat grav de un tramvai;
Inceteaza din viata, in noaptea de 21-22 decembrie si este inmormantat la cimitirul Bellu din
Bucuresti, dupa ce convoiul mortuar face un ocol simbolic prin
fata mormantului lui M. Eminescu.
ANEXA 4
Expresiile frumoase
din poezia “Iarna” de Nicolae Labis
“moi podoabe sugereaza:
a) ornamente pufoase de omat
b) bijuterii fragile
c) podoabe inmuiate in zapada
“doamna iarna” exprima:
a) respectul poetului fata de anotimp
b) imaginea de printesa a iernii
c) varsta inaintata a pesonajului
fum cald si amarui sugereaza:
a) caldura vetrei
b) viscolul facea ca soba sa scoata fum
c) fumul scos de painea arsa
calesti de vijelii sugereaza:
a) vantul puternic
b) viscolul iernii
c) zapada spulberata de caleasca
ANEXA 5
Cuvintele din poezia Iarna” de Nicolae Labis care
contin grupurile de sunete “oa”, “ea”, “ia”, “ea”
Strofa 1
podoabe = po – doa - be
viseaza = vi – sea – za
Strofa 2
doamna = doam - na
iarna = iar - na
goana = goa - na
geamul = gea – mul
Strofa 3
miroase = mi – roa - se
zgreaptana = zgreap – ta - na
primeasca = pri – meas - ca
partea = par - tea
Strofa 4
promoroaca = pro – mo – roa - ca
ANEXA 6
Poezia “Iarna” de Nicolae Labis
formata din imagini
Strofa 1 Strofa 2
Strofa 3 Strofa 4
|