PROIECT DE LECTIE
Scoala
Clasa: a IX-a
Profesor:
Disciplina: Organizarea unitatilor economice
Aria curriculara :Tehnologii
Unitatea de invatare : Particularitatile activitatii economice
Subiectul : Delimitari terminologice: intreprindere, societate, firma, unitate economica
Tipul lectiei: predare, invatare, evaluare
Competente specifice :
Obiective operationale:
La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:
O1: Sa defineasca intreprinderea.
O2: Sa clasifice intrepriderile.
Intreprinderea - este o unitate económica care dispune de personalitate jurídica(titular de drepturi si obligatii, avand capacitatea de a savarsi acte juridice)Fiind compusa dintr-un grup organizat de persoane care desfasoara procese de munca utilizand mijloace materiale (masini unelte, materii prime, echipamente etc.)in vederea realizarii de produse si servicii destínate vanzarii pe piata si obtinerii unui profit cat mai mare.
In practica in prezent pentru intreprindere se mai utilizeaza si denumirea de firma,unitate económica , societate.
Intreprinderile se organizeaza in orice domeniu de activitate.Astfel exista:
-intreprinderi financiare – bancile
-intreprinderi de asigurari – asigura fata de riscuri diverse
-intreprinderi nefinaciare – clasificate in functie de : natura productiei (agricole, industriale, constructii , prestari servicii – comert, transporturi , turism etc.)
Dupa statutul juridic – intreprinderi individuale si societati comerciale
Dupa forma de proprietate – prívate , publice, mixte
Dimensiune- mici, mijlocii si mari
Intreprinderea este :
-o unitate de productie si repartitie- combina factorii de productie (capital, munca, resurse umane) ca sa produca bunuri si servicii care vor fi vandute pe piata
- o celula sociala -este un organism social deoarece cuprinde activitati umane cu finalitate bine determinata
-centru de decizie- performantele intreprinderii sunt conditionate de calitatea deciziilor luate in activitatea desfasurata.
Strategia didactica
Desfasurarea lectiei
Nr. crt. |
TIMP |
Etape |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
I. |
|
Organizarea conditiilor |
Verifica absentele si pregateste materialul didactic. |
Se pregatesc pentru lectie. |
II. |
|
Verificarea cunostintelor din lectia anterioara |
Verifica cunostintele elevilor din: Notiuni generale despre intreprindere. |
Raspund la intrebari. |
III. |
|
Anuntarea temei |
Anunta si scrie pe tabla tema,enunta obiectivele |
Noteaza titlul lectiei pe caiete. |
IV. |
|
Comunicarea cunostintelor |
Defineste intreprinderea si enumera domeniile de activitate. |
Urmaresc explicatiile si noteaza pe caiete. |
V. |
|
Fixarea,generalizarea ,aplicarea,evaluarea |
Solicita elevilor sa raspunda la intrebari si sa dea exemple. |
Fac asocieri cu informatiile primite |
VI. |
|
Tema pentru acasa |
Cere elevilor sa dea exemple de intreprinderi dintr-un domeniu de activitate si sa spuna forma de proprietate .a intreprinderii alese. |
Elevii isi noteaza tema pe caiete. |
VII |
|
Incheierea activitatii |
Face aprecieri globale si individuale |
Se ridica si saluta |
|