Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




DE LECTIE EDUCATIE MUZICALA

profesor scoala



















PROIECT DE LECŢIE





sCOALA:    sCOALA CU CLASELE I - VIII TOPALU

DATA:    SĂPTĂMÂNA 2

CLASA:    a-VI-a

ARIA CURRICULARĂ: ARTE

DISCIPLINA:    EDUCAŢIE MUZICALĂ

CAPITOL: CAP. I MELODIA - ELEMENTE DE SCRIS - CITIT MUZICAL

TEMA:    CALITĂŢILE SUNETULUI MUZICAL

TIPUL LECŢIEI: REACTUALIZAREA CUNOsTINŢELOR DIN CLS. a V-a

PROPUNĂTOR:   













OBIECTIVE


OBIECTIVE DE REFERINŢĂ


Formarea capacitatii de a interpreta vocal, individual sau în grup, respectând elementele de limbaj muzical: note, valori, intervale, intensitate, timbru, masura


OBIECTIVE OPERAŢIONALE


O - Sa respecte pozitia corecta de cânt în vederea realizarii

respiratiei costo-diafragmale si a unei emisii corespunzatoare

a sunetelor

O Sa reprezinte grafic pe portative elementele de limbaj

muzical învatate în anul de studiu anterior

O Sa marcheze pe scara muzicala învatata tonurile si

semitonurile

O Sa intoneze corect ascendant si descendent intervalele

musicale de la secunda la octava

O Sa intoneze corect exercitiile melodice si ritmice

O Sa recunoasca în urma dictarii formule ritmice egale si

inegale pe timp

O Sa recunoasca si sa execute corect masurile simple

de 2/4, 3/4 si compuse de 4/4

O Sa interpreteze expresiv si corect intonational si ritmic

Cântecul "Ca o zi de primavara"

O Sa recunoasca în cântecul "Ca o zi de primavara" calitatile

sunetului muzical, intensitatea si timbrul

O Apropierea copilului de arta prin transformarea artei în

mijloc de formare si modelare a personalitatii viitorului om




STRATEGII DIDACTICE

I. METODE

II. MIJLOACE


M Demonstratia

M Exercitiul

M Explicatia

M Conversatia

M Proiectie

M Conspectare

M Aprecieri


m1 - manual, caiet, creion, guma

m2 - creta

m3 - fisa de lucru

m4 - cântecul "Ca o zi de primavara"

m5 - exercitii melodico-ritmice

m6 - auditie

m7 - calculator

m8 - fise compozitori

m9 - evaluare sumativa initiala

m10 - recompense


BIBLIOGRAFIE - Manual cl. aVI-a - EDUCAŢIE MUZICALĂ - Anca Toader


MOMENTELE LECŢIEI

OBIECTIVE

ELEMENTE DE CONŢINUT

STRATEGII DIDACTICE

METODE

MIJLOACE

I. ACTIVITATE INTRODUCTIVĂ

O


MOMENT ORGANIZATORIC:


  • Se face prezenta
  • Se asigura conditiile necesare desfasurarii lectiei
  • Pregatirea materialelor: manual, caiet de muzica, creion, guma, fisa de lucru, aparat audio, calculatorul
  • Amintirea pozitiei corecte de cânt - spate drept, picioare apropiate, mâinile pe banca

M

m1

m2

m3

m6

m7

II. REACTUALIZARE




O






O







O

O

O

O

O

O O

O

O

O


EXERCIŢII DE CULTURĂ VOCALĂ:


  • Aplicarea exercitiilor de dictie, respiratie si intonatie pe gama Do Major

REACTUALIZAREA CUNOsTINŢELOR PRACTICE

ÎNVĂŢATE ÎN CLASA a V-a


  • Se corecteaza pozitia de cânt
  • Se executa exercitii de respiratie
  • Se executa exercitii de dictie
  • Se da tonul si gestul ce arata inspiratia si momentul de pregatire pentru a începe intonarea gamei Do Major

REACTUALIZAREA CUNOsTINŢELOR TEORETICE

ÎNVĂŢATE ÎN CLASA a V-a


  • Explicarea tipului de lectie
  • Pregatirea fisei de lucru si explicarea acesteia
  • Se scrie definitia sunetului
  • Se scriu calitatile sunetului
  • Se scriu denumirile tuturor sunetelor de pe portativul din fisa de lucru
  • Se delimiteaza cele trei octave în care se încadreaza sunetele din portativ
  • Se intoneaza scara muzicala creeata cu toata clasa
  • Se cânta scara muzicala dupa exemplele a si b /pag. 7
  • Se scrie definitia înaltimii



M

M

M





M

M

M









M

M

M

M

M




m5 m7






m5 m7








m1

m2

m3

m4

m5

m6 m7


II. REACTUALIZARE


O

O

O

O

O

O O

O

O

O


  • Se scrie definitia intervalului
  • Se scrie intervalul, nr. de trepte, nr. de tonuri si semitonuri în fisa de lucru
  • Se intoneaza fiecare interval cu toata clasa ascendent si descendent
  • Se scrie definitia duratei
  • Se scrie semnul fiecarui sunet, semnul fiecarei pauze si durata în fisa de lucru
  • Se scrie definitia ritmului
  • Se scrie definitia formulei ritmice
  • Se scriu exemple de formule ritmice egale si inegale dupa dictare
  • Se solfegiaza ritmic exercitiul de la pag. 9
  • Se scrie definitia intensitatii
  • Se scrie definitia timbrului
  • Se scrie definitia masurii
  • Se completeaza schemele masurilor simple de 2/4, 3/4 si compuse 4/4 din fisa de lucru
  • Se executa tactarea corecta a masurilor
  • Se prezinta câtecul "Ca o zi de primavara" de la pag. 12
  • Se analizeaza cântecul: tonalitate, masura, durate, înaltimi, nuante, tempo, text
  • Se realizeaza auditia cântecului
  • Se citesc notele, apoi se citeste ritmic cu tactarea masurii
  • Se solfegiaza cu tactarea masurii, adaugându-se ulterior cuvintele
  • Se cânta împreuna cu clasa, cu tactarea masurii
  • Se verifica individual si în grup
  • Se distribuie Fisa de compozitor cu date importante din viata compozitorului Gavriil Musicescu

M

M

M

M

M

M

m1

m2

m3

m4

m5

m6 m7

m8

III. EVALUARE

O


  • Aprecieri asupra desfasurarii lectiei
  • Evidentierea elevilor care au dat raspunsuri corecte
  • Evidentierea elevilor care au interpretat corect exercitiile si cântecele propuse

M

m9

m10



Document Info


Accesari: 14443
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )