PROIECT DE LECTIE – EDUCATIE PLASTICA CLASA A II-a, A IV-A
DATA: 27.03. CLASA : a II-a ARIA CURRICULARA: Arte OBIECTUL: Educatie plastica UNITATEA DE INVATARE: Devenim artisti plastici SUBIECTUL: Compozitia suprafetei decorative si a spatiului plastic folosind culoarea- ,,Copacul inflorit” TIPUL LECTIEI: formare de priceperi si deprinderi SCOPUL: dezvoltarea priceperilor si deprinderilor de a lucra folosind tehnicile invatate OBIECTIVE DE REFERINTA VIZATE: 1.1- sa foloseasca diverse materiale si tehnici de lucru 3.1- sa realizeze pete de culoare folosind tehnici specifice picturii 3.2- sa realizeze compozitii decorative si compozitii plastice folosind elementele de limbaj plastic. OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili: O1 – sa enumere cel putin doua modalitati de obtinere a petei picturale; O2 - sa identifice formele naturale care pot fi pictate folosind pata ca element de limbaj plastic; O3 – sa aplice notiunile invatate prin realizarea unei compozitii plastice; O4 - sa analizeze critic si autocritic lucrarile executate; O5 – sa participe activ si afectiv la lectie. STRATEGII DIDACTICE a)METODE SI PROCEDEE: explicatia, observatia,conversatia,exercitiul turul galeriei. b)MIJLOACE DE INVATAMANT: plansa cu imaginea unei livezi primavara, bloc de desen, acuarele, pensule, c)FORME DE ORGANIZARE:individual, frontal BIBLIOGRAFIE:
|
DATA:27.03. CLASA: a IV-a ARIA CURRICULARA: Arte OBIECTUL: Educatie plastica UNITATEA DE INVATARE: Magia culorilor SUBIECTUL: Pata picturala – realizarea de compozitii in diferite tehnici ,,Livada inflorita” TIPUL LECTIEI: formare de priceperi si deprinderi SCOPUL: dezvoltarea priceperilor si deprinderilor de a lucra folosind tehnicile invatate OBIECTIVELE DE REFERINTA VIZATE: 1.1 - sa foloseasca diverse materiale si tehnici de lucru 4.1. – sa organizeze echilibrat o suprafata folosind elementele de limbaj plastic 4.5. – sa utilizeze criterii evaluative in analiza propriilor exprimari plastice si a celorlalti OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili: O1 – sa enumere cel putin patru modalitati de realizare a petei picturale; O2 - sa identifice formele naturale care pot fi pictate folosind pata ca element de limbaj plastic; O3 – sa aplice notiunile invatate prin realizarea unei compozitii plastice; O4 - sa analizeze critic si autocritic lucrarile executate; O5 – sa participe activ si afectiv la lectie. STRATEGII DIDACTICE a)METODE SI PROCEDEE: explicatia, observatia,conversatia,exercitiul turul galeriei. b)MIJLOACE DE INVATAMANT: plansa cu imaginea unei livezi primavara, bloc de desen, acuarele, pensule, c)FORME DE ORGANIZARE:individual, frontal BIBLIOGRAFIE: 1. Curriculum National - Programe scolare revizuite 2. Botezatu, Elisabeta;Stan, Lucian;Stan, Elena – Educatie plastica-Ghid metodic, clasele I – IV, E. Aramis , Bucuresti, 2003 |
SCENARIUL ACTIVITATII DIDACTICE
Moment organizatoric – 2 min.
Se pregatesc materialele necesare unei bune desfasurari a activitatii didactice. Fiind vorba despre o activitate de educatie plastica elevii isi aduc apa si isi pregatesc cate o coala de hartie, pensule si acuarele.
Activitate frontala – 10 min.
Deoarece subiectul ambelor lectii face referire la pata picturala discutia frontala va fi purtata atat cu elevii clasei a II-a , cat si cu cei din clasa a IV-a.
Captarea atentiei se realizeaza prin observarea unei planse ce prezinta imaginea unei livezi in anotimpul primavara. Se poarta o discutie referitoare la caracteristicile acestui anotimp si ce forme din natura de primavara putem reproduce plastic cu ajutorul petei picturale.
Solicit elevilor de clasa a II – a sa mentioneze cel putin doua modalitati de obtinere a petei picturale din cele folosite in lectiile anterioare si care ar putea fi folosite si in activitatea de azi pentru realizarea unei compozitii plastice cu tema ,,Copacul inflorit”.
Aceleasi cerinte vor fi formulate si pentru elevii din clasa a IV – a,dar acestia vor trebui sa mentioneze cel putin patru modalitati de obtinere a petei picturale, apoi se vor referi la cele pe care le pot folosi in realizarea unei lucrari cu tema ,,Livada inflorita”.
Activitate independenta – 25/30 min.
Elevii isi indreapta atentia catre lucrarile pe care incep a le realiza, fiecare utilizand modalitati de obtinere a petei picturale la alegere din cele pe care le-au mentionat mai devreme.
Se urmareste executarea lucrarii, dandu-se indicatii individuale privind marimea, simetria, taria culorilor.
Elevii lucreaza in liniste si insotiti de muzica ,, Anotimpurile” Vivaldi.
Activitate frontala – 10/15 min.
Lucrarile terminate vor fi expuse si prin metoda ,,turul galeriei” vor fi analizate. Se solicita elevii in realizarea unei evaluari obiective care va urmari corectitudinea, aspectul estetic, acuratetea, respectarea temei.
Se fac aprecieri asupra modului de lucru al elevilor.
|