Scoala cu clasele I – VIII Dumbraveni
Invatator: Sirona Asarian
PROIECT DE LECTIE
Data
Disciplina: Istorie
Aria curriculara: Om si societate
Tema: Emil Racovita
Tipul lectiei: Comunicare / insusire de noi cunostinte
Obiective:
Obiectiv de referinta:
-aprecierea rolului oamenilor in desfasurarea evenimentelor.
Obiective operationale:
O.1. –sa rezolve aritmogriful;
O.2. –sa utilizeze informatiile primite;
O.3. –sa foloseasca termeni istorici in situatii diverse;
O.4. –sa raspunda la intrebari;
O.5. –sa rezolve fisa de munca independenta.
Obiectiv afectiv:
- dezvoltarea interesului fata de munca omului.
Strategii didactice
Metode: conversatia, explicatia, problematizarea, expunerea, munc 545g64f a independenta.
Mijloace: foi A2, laptop, retroproiector, Anexa 1, Anexa 2, prezentare Power Point.
Bibliografie: - Curriculum National, 2004;
- Programa Scolara, clasa a IV-a, Bucuresti, 2004;
- Manual de clasa a IV-a.
NR. CRT |
MOMENTELE LECTIEI |
TIMP |
OB. |
ELEMENTE DE CONTINUT |
STRATEGII DIDACTICE |
EVA-LUA-RE |
||
ACTIVITATE INVATATOR |
ACTIVITATE ELEV |
METODE |
MIJL. |
|||||
|
Moment organizatoric |
|
|
Se pregatesc materialele necesare desfasurarii lectiei. |
Se pregatesc materialele necesare desfasurarii lectiei. |
conversatia |
|
|
|
Captarea atentiei |
|
O.1. |
Pe o foaie A2 este scris un aritmogrif. |
Unul dintre elevi va iesi la tabla si va citi intrebarile din Anexa 1. Ceilalti elevi vor raspunde la intrebari. |
problemati-zarea jocul |
Foaie A2 Anexa 1 |
Obser-vare siste-matica Frontala |
|
Anuntarea temei si a obiectivelor |
|
|
Astazi vom vorbi despre unul dintre cei mai mari calatori: „Emil Racovita”. Voi scrie titlul te tabla. |
Copiii scriu titlul in caiete, apoi citesc obiectivele scrise pe o foaie A2. |
expunerea |
Foaie A2 |
|
|
Dirijarea invatarii |
|
O.3. O.4. |
Se noteaza pe tabla, cu liniute, datele cele mai importante din viata lui Emil Racovita, dupa cum urmeaza: la 15 noiembrie 1868 s-a nascut; a avut ca invatator, la Iasi, pe marele povestitor Ion Creanga, apoi a fost elevul geologului Grigore Cobalcescu; studiile superioare le-a urmat la Paris; este considerat fondatorul biospeologiei (= stiinta care se ocupa cu studiul faunei din subteran); la 10 august 1897 s-a imbarcat pe vasul Belgica, in calitate de naturalist, facand cercetari asupra balenelor; 13 martie 1898 – vasul ramane „prizonierul” gheturilor. Intr-un final reuseste sa scape de gheturi si sa pornesca spre Europa; nimeni pana la Racovita nu observase, nu studiase si nu descrisese cu atata maiestrie viata animalelor si a plantelor din Antarctica; informatiile culese de marele savant sunt folosite astazi de oamenii de stiinta; 17 noiembrie 1947 – moare. In timp ce lectia este predata, copiii vor putea urmari si o prezentare Power Point cu aspecte din viata lui Emil Racovita. Exemplu de intrebare: „Ce denumeste cuvantul „savant”?” |
Elevii copiaza, iar unde au neintelegeri, vor intreba. Elevii copiaza, iar unde au neintelegeri, vor intrba. Pe parcursul predarii, copiii vor trebui sa raspunda la anumite intrebari pe care le adresez. |
conversatia Explicatia Prezentare Power Point |
calcu-lator |
|
|
Asigurarea feed-back – ului |
|
O.2. O.5. |
Au de rezolvat fisa de munca independenta. |
Rezolvarea fisei de munca independenta. |
munca independenta |
Anexa 2 |
Tema in clasa |
|
Aprecieri finale |
|
|
Aprecierile vor fi facute in functie de raspunsurile primite si de atentia si interesul elevilor pe parcursul orei. Vor fi aprecieri individuale si colective. Se acorda stimulente. |
|
conversatia |
|
Aprecieri pozitive |
|