Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




DE LECTIE LA DIRIGENTIE Planificarea carierei

profesor scoala



PROIECT DE LECTIE LA DIRIGENTIE






Data :

Profesir diriginte:

Scoala :

Tema: Planificarea carierei

Subiectul: Planul meu de viata

Clasa: a X-a

Durata: 45 minute

Competente specifice: B.I.1. Formarea si dezvoltarea capacitatii de autocunoastere;

  B.I.2. Dezvoltarea capacitatii de valorizare maxima a potentialului propriu;

  B.II.1. Stimularea motivatiei invatarii continue in scopul dezvoltarii propriei cariere;

  B.II.2. Dezvoltarea abilitatii de informare privind cariera;

  B. II. 3. Formarea si dezvoltarea capacitatii decizionale;

  C. I. 2. Armonizarea si exersarea propriului sistem de valori in acord cu cel social.

Obiective operationale: Elevii vor fi capabili sa:

O1 - sa precizeze daca s-au hotarat ce doresc sa faca in viata, enumerand factorii care au contribuit in luarea acestor decizii;

O2 - sa evidentieze rolul activ sau pasiv al parintilor in optiunea lor;

O3 - sa isi expuna parerea in legatura cu plecarea tinerilor in strainatate pentru a-si asigura un viitor;

O4 - sa precizeze daca ar alege optiunea plecarii in strainatate, motivand aceasta alegere;

O5 - sa evidentieze in ce masura ar putea sa se afirme in tara peste cativa ani daca ar urma domeniul dorit;

O6 - sa argumenteze daca in prezent cariera profesionala a unui tanar depinde de calitatile sale si de performantele obtinute la invatatura sau de cunostinte si de bani.


Strategia didactica

● RESURSE PROCEDURALE: metode si procedee: conversatia, aprobarea, dezaprobarea, exemplul.

  forme de organizare: frontal, individual

● RESURSE MATERIALE: carti, reviste

BIBLIOGRAFIE:

  1. Dragan, I., Margineanu, D., Petroman, P., - Educatia noastra cea de toate zilele, Editura Eurobit, Timisoara, 1992;
  2. XXX Noi repere privind activitatea educativa. Ghid metodologic, 2002;
  3. XXX Consiliere si orientare


Scenariu didactic



NR.

CRT.

ETAPELE LECTIEI

OB.

OP.

CONTINULTUL INFORMATIONAL AL LECTIEI

STRATEGIA DIDACTICA

DOZARE

ACTIVITATEA PROPUNATOAREI

ACTIVITATEA ELEVILOR

METODE SI PROCEDEE

FORME DE ORGANIZARE

RESURSE MATERIALE


Moment organizatoric

(2 minute)


∙ Se consemneaza absentele.

Verifica existenta resurselor materiale.

Raspund la intrebari.

∙ Schimba amplasamentul bancilor sub forma de cadru deschis.

∙ Se deplaseaza pentru a forma grupe de lucru.

conversatia

frontal



Motivarea elevilor:

- sensibiliza-

rea elevilor

- captarea atentiei

(3 minute)


"Viata omului este pretioasa numai atunci cand urmareste un ideal"

  (Liviu Rebreanu)

"Numai o data in a ta viata

Stai cu norocul fata-n fata

Prinde-l atuncea cu putere,

Leaga-l in lanturi, leaga-l in fiare,

Caci, daca-ti scapa din mana atunci,

Cu orice putere nu-l mai aduci."

  (Mihai Eminescu)

Elevii citesc cu atentie textul si incearca o posibila caracterizare a notiunii de plan de viata.


conversatia


aprobarea



dezaprobarea


frontal



individual



Comunicarea obiectivelor lectiei

(2 minute)


∙ Se propune abordarea a doua aspecte de baza :

- care ar fi planul de viitor privind cariera profesionala si cum s-a ajuns la luarea deciziilor?

- considerati ca o cariera profesionala depinde numai de calitatile omului, de performantele lui sau si de alti factori?

Elevii asculta cu atentie si noteaza tema in caiete.




individual



Desfasurarea dezbaterii

(20 minute)

O1



















O2






















O3






O4

∙ Se pun in discutie termenii de cariera si plan de viata.



Aveti un plan de viitor in ceea ce priveste cariera voastra profesionala?

∙ Cine v-a influentat in acest sens?







∙ Ce modele ati urmat?






∙ Aveti posibilitatea de a opta singuri in ceea ce priveste viitorul vostru?





∙ Va influenteaza parintii in alegerea viitorului? In ce sens?







∙ Se pune in discutie posesivitatea parintilor si libertatea copiilor in luarea deciziilor.






∙ Ce parere aveti despre valul de tineri care pleaca in strainatate pentru a se realiza? Considerati ca au dreptate sa ramana acolo?



∙Ati alege sa plecati in strainatate? Ce motivatie aveti?

Elevii se implica activ in dezbaterea aspectelor propuse.


Explica si exemplifica. planurile lor de viitor.

Argumenteaza de ce nu s-au lasat influentati in luarea deciziilor asupra viitorului lor sau de ce s-au lasat influentati si de catre cine?


Enumera persoanele alese ca modele de viata si dau exemple de calitati pe care acestea le au.



Sunt stimulati sa se exprime daca au posibilitatea de a lua singuri decizii in privinta viitorului.


Comenteaza rolul si importanta parintilor in luarea deciziilor.

Sintetizeaza avantajele/ dezavantajele implicarii parintilor in orientarea lor viitoare.


Exemplifica si motiveaza.

Sunt stimulati sa se exprime pana unde ar trebui sa mearga libertatea copiilor si daca aceasta libertate submineaza autoritaea parintilor.


Comenteazape baza fenomenului de migratie a tinerilor (exportul de "materie cenusie" si de forta de munca).


Motiveaza de ce/ de ce nu ar emigra.

conversatia





exemplul


aprobarea



dezaprobarea




exemplul









conversatia









aprobarea



dezaprobarea


exemplul





conversatia



aprobarea


dezaprobarea

frontal





individual












frontal







individual



Reaalizarea feedback-ului

(10 minute)



O6

Considerati ca o cariera profesionala depinde de calitatile omului, de performantele lui, sau de cunostinte sau bani?

∙ Comenteaza rolul si importanta anumitor factori in ascensiunea profesionala

Exemplifica si argumenteaza.

conversatia


exemplul


frontal


individual




Concluzii

(5 minute)


O5

Credeti ca peste 10 ani, cand ar trebui sa fiti angajati intr-un serviciu, lucrurile vor fi altfel si va veti putea realiza profesional asa cum doriti in tara?

∙ Exemplifica si comenteaza alegerea facuta.

conversatia


exemplul

frontal


individual



Anuntarea temei pentru ora urmatoare

(3 minute)


∙ Anunta tema: "Cum ma vad colegii."

Noteaza tema.


frontal













Document Info


Accesari: 36162
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )