Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




DE LECTIE LIMBA SI LITERATURA ROMANA

profesor scoala



 scoala Speciala Cu Clasele I-VIII Bals

     Clasa a VIII a A            







PROIECT DE LECŢIE





ARIA CURRICULARÃ: Limbã si comunicare


OBIECTUL: Limba si Literatura Românã


TEMA: Budulea Taichii de Ioan Slavici


TIPUL LECŢIEI: Formarea si consolidarea priceperilor si deprinderilor.


SCOPURI: S1-consolidarea deprinderilor de citire corectã si

           expresivã

           S2-pronuntarea clarã si corectã a unui mesaj

           S3-manifestarea independentei în comunicarea oralã


OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârsitul lectiei elevul va fi capabil:

           O1-sã citeascã corect, constient si fluid

           O2-sã povesteascã textul pronuntând clar si corect

           O3-sã treacã verbele si pronumele din text de la pers.I

           la pers. III a

           O4-sã deducã însusirile personajului Hutu.


METODE sI PROCEDEE: conversatia, explicatia, lectura, povestirea, exercitiul, problematizarea.


DURATA: 50 minute









Ob. oper.

Secvenþele lectiei

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Strategii didactice







1. Moment organizatoric

Antreneazã elevul în pregãtirea si mobilizarea pentru lectie, prin:

-cere elevului sã-si pregãteascã cartea, caietul, instrumentele de scris

Elevul îsi pregãteste cele necesare scrisului

conversatia


2. Captarea si orientarea atentiei

Descrie tipul de comportament necesar desfãsurãrii orei de Lb. Românã.




explicatia


3. Anunþarea subiectului.

-Ce lectie ai studiat ora trecuta?

-Astãzi ne vom consolida deprinderile de citire corectã si expresivã a lectiei.

... Budulea Taichii de I. Slavici.

conversatia


4. Comunicarea obiectivelor lectiei.

În cadrul lectiei noastre de astãzi vom citi lectia "Budulea Taichii" de I. Slavici; se povesteste continutul textului; se lucreazã exercitii de trecere a verbelor si pronumelor de la persoana I la persoana a III a pe baza povestirilor amãnuntite ale elevului. Se vor deduce însusirile lui Hutu, urmãrind: prezentarea fãcutã de autor si faptele personajului.

În final se va realiza o discutie generalizatoare.

Elevul ascultã cu multã atentie obiectivele lectiei.

explicatia

O1


O2



O3



















O4

5. Fixarea si consolidarea continuturilor predate.

-Învãþãtorul cere elevului sã citeascã lecþia.

-Profesorul solicitã elevului sã încerce sã povesteascã lecþia

-Pe baza povestirii amãnuntite a elevului profesorul îi cere sã treacã verbele si pronumele de la persoana I la persoana a IIIa.














-Se deduc însusirile lui Huþu.

-Se face citirea lectiei.

-Elevul povesteste lectia cu ajutor.


pers I/pers a IIIa

(eu) începusem/(el) începuse

(eu) îl vãd/(el) îl vede

(noi) nu strãbãtuserãm/(ei) nu strãbãtuserã

(eu)întorcându-mã/(el) întorcându-se

(eu)vãzusem/(el) vãzuse

(eu)m-as fi întors/(el) s-ar fi întors

(eu)am vãzut/(el) a vãzut

(eu)nu stiam/(el) nu stia

(eu)sã-i spun/(el) sã-i spunã

(eu) eram/(el) era

(eu) sã vãd/(el) sã vadã

(eu) m-am dus/(el) s-a dus

(noi) sã stãm/(voi) sã staþi

(eu) am stat/(el) a stat

(eu) i-am arãtat/(el) i-a arãtat

(eu) i-am spus/(el) i-a spus

(eu) sã-i dau/(el) sã-i dea

(eu) sã mã fac/(el) sã se facã

(eu) mã fãcui/(el) se fãcu

-Elevul încearcã sã extragã însusirile lui Hutu cu ajutor.

lectura


povestirea




exercitiul












problematizarea





Document Info


Accesari: 4559
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2025 )