PROIECT DE LECTIE
DATA:
CLASA: I
OBIECTUL: Limba româna - citire
SUBIECTUL: « Bunicul si nepotul » dupa Fratii Grimm
TIPUL LECŢIEI: Comunicare - însusire de noi cunostinte
SCOPUL: Formarea priceperilor de citire corecta, constienta si fluenta a unui text, initierea elevilor în lucrul cu textul, dezvoltarea si activizarea vocabularului.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 - sa citeasca textul corect, fluent, constient;
O2 - sa identifice cuvintele si expresiile noi si sa le integreze în noi contexte ;
O3 - sa formuleze întrebari si raspunsuri referitoare la text ;
O4 - sa explice folosirea semnelor de punctuatie;
O5 - sa-si exprime parerea referitoare la personajele textului;
O6 - sa participe efectiv si afectiv la lectie.
STRATEGII DIDACTICE: conversatia,exercitiul, explicatia, munca independenta
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: planse, fise de munca independenta.
ÎNVĂŢATOARE:
sCOALA CU CLASELE I-VIII
Etapele lecŢiei |
Organizarea situatiilor de invatare |
Metode si procedee |
|
Activitatea propunatorului |
Activitatea elevilor |
||
- I - |
- II - |
- III - |
- IV - |
1. Moment organizatoric |
Asigur conditiile necesare desfasurarii in bune conditii a lectiei cerând elevilor sa pregateasca materialele necesare, sa-si corecteze pozitia in banca si sa pastreze ordinea si disciplina. |
Îsi pregatesc manualele, caietele, îsi corecteaza pozitia în banca. |
Exercitiul organizatoric |
2. Verificarea temei pentru acasa |
Verific atât calitativ cât si cantitativ modul în care a fost efectuata tema pentru acasa. |
Prezinta caietele pentru a fi corectate. |
|
3. Captarea atentiei |
Reamintesc copiilor continutul textului "Ghergheful" (pag. 110) punând accent pe atitudinea celor doi copii fata de bunica lor. |
Raspund la întrebari, exprimându-si parerea despre cei doi copii din textul "Ghergheful". |
Conversatia |
4. Enuntarea obiectivelor lectiei |
Anunt elevii ca vom citi astazi un text în care vom întâlni personaje asemanatoare celor din textul mentionat, ca am nevoie de parerile lor pentru a vedea daca comportamentul personajelor este unul corect si frumos. Explic ca tot ei ma vor ajuta sa descopar de ce s-au folosit semnele de punctuatie si vom construi propozitii cu cuvintele noi. |
Retin obiectivele enuntate de învatatoare. |
Explicatia |
5. Dirijarea invatarii |
Solicit copiilor sa "citeasca" ilustratiile din manual. Citirea model 2. Dialog referitor la continutul textului Adresez copiilor întrebari referitoare la text : - De ce mânca bunicul separat ? - Ce pregatea nepotul pentru parintii sai ? - Ce raspuns a dat tatalui sau ? 3. Citirea lectiei de catre elevi Citirea în lant, pâna la punct sau la un semn de punctuatie. 4. Îmbogatirea vocabularului elevilor cu cuvinte noi din text Identific împreuna cu copiii cuvintele noi ( strachina, lut, nora, a ciopli), le explic si solicit copiilor sa construiasca propozitii cu aceste cuvinte. 5. Citirea selectiva Se citeste textul pe fragmente. 6. Povestirea lectiei Adresez elevilor întrebari referitoare la lectie, cu ajutorul carora sa poata reda continutul textului într-o succesiune logica. - De ce mânca bunicul separat ? - Ce s-a întâmplat cu strachina de lut ? - Ce fel de strachina a primit bunicul ? - Ce pregatea nepotul pentru parintii sai ? - Ce raspuns a dat tatalui sau ? - Ce v-a impresionat din text ? |
Copiii explica în cuvinte proprii imaginile din manual. Copiii asculta textul si raspund la întrebarile învatatoarei. Elevii citesc pe rând lectia, în ritm propriu. Elevii recunosc cuvintele noi si alcatuiesc propozitii cu aceste cuvinte. Copiii citesc fragmente din text . Copiii raspund la întrebarile adresate de catre învatatoare. |
Conversatia Evaluare frontala I Citirea lectiei în ritm propriu de catre fiecare copil Evaluare frontala I Formuleaza propozitii cu cuvintele date Conversatia euristica Evaluare frontala I Reda continutul textului raspunzând la întrebari |
6. Conexiune inversa |
1. Recitirea textului Recitesc textul, întrebând elevii de ce s-au folosit semnele de punctuatie respective. 2. Citirea pe roluri Le propun copiilor sa ne închipuim ca suntem chiar noi personajele lectiei, realizând astfel citirea pe roluri. 3. Munca independenta - Fisa Le împart copiilor fisele de munca independenta si le explic sarcinile de lucru. Dupa ce copiii termina fisele, verific rezolvarea acestora. |
Elevii citesc lectia respectând replicile personajului pe care îl interpreteaza. Elevii rezolva sarcinile fisei. |
Munca independenta |
7. Tema pentru acasa |
Fac aprecieri asupra desfasurarii lectiei si le dau elevilor tema pentru acasa: - de transcris lectia |
|
|
|