PROIECT DE LECŢIE
ABILITĂŢI PRACTICE
CLASA: I
INSTITUTOR: ŢUŢUIANU AUREL
sCOALA : NR. 9, BÂRLAD
OBIECTUL: ABILITĂŢI PRACTICE
SUBIECTUL LECŢIEI: Lucrari din fire textile
TIPUL LECŢIEI: De formare de priceperi si deprinderi
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: - sa decupeze dupa desen ;
- 15215l1115p ; 15215l1115p ; sa deseneze dupa sablon;
- 15215l1115p ; 15215l1115p ; sa recunoasca materialele de lucru; sa-si însuseasca tehnica de lucru prin rulare;
- 15215l1115p ; 15215l1115p ; sa realizeze individual si în echipa ciucurele;
- 15215l1115p ; 15215l1115p ; sa se ajute reciproc în anumite momente ale lucrarii;
- 15215l1115p ; 15215l1115p ; sa contribuie la evaluarea lucrarilor.
METODEE sI PROCEDEE: - conversatia,
- 15215l1115p ; 15215l1115p ; explicatia,
- 15215l1115p ; 15215l1115p ; demonstrarea,
- 15215l1115p ; 15215l1115p ; activitatea independenta si pe echipe.
MIJLOACE DIDACTICE: = cartoane,
- 15215l1115p ; 15215l1115p ; material textil(fire),
- 15215l1115p ; 15215l1115p ; foarfece,
- 15215l1115p ; 15215l1115p ; sârma,
- 15215l1115p ; 15215l1115p ; plansa demonstrativa
- 15215l1115p ; 15215l1115p ; obiect model.
BIBLIOGRAFIE:1. Ghid metodologic pentru predarea abilitatilor practice, Lucian Stan,
ED. "ARAMIS", 2002
2. Psihopedagogie speciala, CRISTINA NEAMŢU, ALOIS GHERGUŢ, "Polirom", 2000
INFORMAŢII DESPRE ELEVII CU CES
Cei doi elevi s-ar putea încadra din punct de vedere al deficientei ca usoara tulburare de expresie motrica si anume "tulburari de dominanta cerebrala - DISPRAXIILE - miscari lipsite de coerenta si îndemânare, cu implicatii mai ales în activitatile grafice scolare",la abilitati practice.
DESFĂsURAREA LECŢIEI
Etapele lectiei |
Activitatea învatatorului |
Activitatea elevilor |
Activitatea elevilor cu CES |
|
|
|
|
Moment organizatoric |
Cere verificarea materialelor primite. |
Verifica ce au în plicuri. |
Verifica ce au în plicuri. |
Reactualizarea cunostintelor |
Cere informatii asupra lucrarilor efectuate pâna acum, asupra materialelor folosite si a tehnicilor de lucru. |
Cei solicitati raspund la întrebari |
Fiecare dintre elevii cu CES va iesi în fata clasei si va prezenta unul din materiale, fiind apreciat pentru activitatea efectuata. |
Discutii pregatitoare |
Conduce un dialog despre iarna: - În ce anotimp ne aflam? - Care sunt lunile acestui anotimp? - Ce schimbari se produc în natura? Cum ne îmbracam acum? Cere interpretarea unui cântec adecvat anotimpului de iarna. Cere recitarea unei poezii legate de acest anotimp. Prezinta un fes, discuta despre necesitatea purtarii lui, despre culoare,despre, materialul din care este confectionat, despre întretinerea acestuia. |
Raspund la întrebari. Interpreteaza cântecul. Recita poezia. Participa la discutii. |
Verifica ce au în plicuri. Interpreteaza cântecul. Recita poezia. Participa la discutii. Unul din ei poate fi trimis sa aranjeze pe un suport fesurile despre care se va care discuta. |
|
|
|
|
Captarea atentiei |
Se iau doua fesuri unul ciucure si un altul fara. Pe cât posibil se stabilesc una, doua trasaturi comune, apoi se spune si diferenta. |
Îsi exprima parerile. |
Îsi exprima parerile. |
Dirijarea atentiei |
Se prezinta ciucurele model. Se analizeaza pe plansa etapele procesului tehnologic. Demonstreaza etapele realizarii obiectului pe esantioane pregatite. |
Urmaresc etapele de realizare a produsului. |
Urmaresc etapele de realizare a produsului. |
Efectuarea lucrarii. |
Cere elevilor sa scoata din plic cartoanele patrate, apoi materialele textile(firele), aduse de fiecare si foarfecele. Conduce realizarea fiecarei etape: - desenarea dupa sablon, - decuparea dupa sablon, - rularea firelor peste cele doua cartoane suprapuse, - taierea firelor pe partea exterioara, - legarea lor si fasonarea. |
Pregatesc materialele. Executa operatiile cerute de fiecare etapa. |
Pregatesc materialele. Executa operatiile cerute de fiecare etapa. Se vor forma grupe de lucru compuse dintr-un elev cu CES si alti 2-3 colegi de-ai lor fara CES. Cu aceste grupe se face o organizare atenta a sarcinilor ce le vor avea de executat fiecare. Elevii cu CES vor face trasarea sablonului de la interior( pentru ambele cartoane) si decuparea exterioara a unui singur carton (ACTIVITĂŢI MAI UsOARE), EI OR FI AJUTAŢI ÎN PERMANENŢĂ DE UN ALT COLEG CARE MANIFESTĂ O ATITUDINE PRIETENEASCĂ sI ESTE sI PRICEPUT LA AB. PRACTICE. |
|
|
|
|
Evaluare |
Cere repetarea etapelor. Evalueaza lucrarile, cu ajutorul elevilor. |
Raspund cerintelor. |
Va participa la înfasurarea firelor textile si la legatul lor. Vor fi apreciati în timp ce lucreaza, li se vor Raspund cerintelor. Vor participa la evaluare alaturi de ceilalti membri ai grupei, lucrarea fiind apreciata ca rezultat al îmbinarii eforturilor individuale coordona miscarile când e cazul, vor fi ajutati cu noi explicatii, îndrumari. |
INSTITUTOR,
ŢUŢUIANU AUREL
|