PROIECT DE LECTIE
DATA
CLASA: a-VII-a
PROFESOR:
OBIECTUL: ALGEBRA
TEMA LECTIEI Formule de calcul prescurtat
TIPUL LECTIEI de dobandire de noi cunostinte
OBIECTIVE DE REFERINTǍ: la sfarsitul orei elevii vor fi capabili :
- sa recunoasca si sa aplice corect formulele de calcul prescurtat;
- sa analizeze veridicitatea unor rezultate obtinute prin calcul.
MIJLOACE DE INVATAMANT: manualul, culegerea mate2000, fise de lucru.
DESFASURAREA LECTIEI
Etapele lectiei |
Obiective de referinta |
Continutul lectiei |
Metode si procedee |
Procedee de evaluare |
||
1. Moment organizatoric (2min.) |
|
- Asigurarea conditiilor optime pentru desfasurarea lectiei. - Verificarea prezentei elevilor |
|
|
||
2. Captarea atentiei (5min.) |
|
- Elevii vor avea pe banci caietele de teme si maculatoarele.Se va verifica, prin sondaj,tema. - Exercitiile din tema, care nu au fost efectuate de mai multi elevi, vor fi facute la tabla. |
-conversatia |
-observarea sistematica a atentiei -aprecierea |
||
3. Anuntarea temei si a obiectivelor (7min.) |
|
- Ne propunem sa discutam despre o alta formula de calcul prescurtat: Formule de calcul prescurtat - produsul dintre diferenta sj suma a doi termeni |
-conversatia |
-observarea |
||
4. Prezentarea continutului si dirijarea invatarii (12min.) |
|
- Se vor reactualiza formulele de calcul prescurtat invatate in ora trecuta: - Se vor efectua exercitiile:
Exemple: - Sa luam a=5x si b=y, obtinem:
sau a=2x si b=3y:
- Ca aplicatie a formulei, putem calcula:
- Putem folosi aceste rezultate pentru a rationaliza numitorii fractiilor: ; o vom amplifica deci cu ; iar o apmlificam cu. Deci, iar |
-conversatia -exercitiul -problemati- zarea -explicatia -problemati-zarea -explicatia |
-evaluarea frontala -aprecieri verbale -observarea sistematica |
||
5. Obtinerea performantei si asigurarea feed-back-cului (15min.) |
|
- Se va distribui elevilor o fisa de lucru - Dupa expirarea timpului de lucru, se vor comunica rezultatele obtinute.Daca la unele exrecitii se vor obtine rezultate diferite, ele se vor rezolva la tabla; |
-activitate individuala |
v notarea elevilor care s-au evidentiat in timpul orei v notarea fiselor de lucru in caietul elevului |
-conversatia |
-aprecieri verbale -analiza activitatii |
FISA DE LUCRU
Calculati:
a) c)
b) d)
e)
Efectuati:
a)
b)
Rationalizati numitorii:
a)
b)
|