PROIECT DE LECTIE
Data
Scoala:Scoala cu clasele I-VIII Unirea
Clasa:I B
Aria curriculura:Matematica si Stiinte ale naturii
Disciplina:Matematica
Unitatea de invatare:"Adunarea si scaderea numerelor natural de la 1 la 10"
Subiectul:"Repet la matematica"
Tipul lectiei:Exersare de competente
Invatator:inst.
Obiective de referinta
1.1-sa inteleaga sistemul zecimal de formare a numerelor
1.3-sa efectueze operatii de adunare si de scadere
2.6-sa rezolve probleme care presupun o singura operatie
Obiective operationale
-sa raspunda la intrebari folosind terminologia specifica matematicii;
-sa rezolve exercitii de adunare si scadere;
-sa lucreze in grup prin cooperare;
-sa rezolve probleme cu o singura operatie;
-sa manifeste interes pentru lectie.
Sarcina didactica:
a)Resurse procedurale:-exercitiul
-conversatia euristica
-explicatia
-observatia sistematica
b)Resurse materiale:-manuale
-caiete
-fise de lucru
-imagini
c)Forme de organizare:-frontal
-individual
-pe grupeBibliografia:
-Curriculum National
- Manual pentru clasa I-Editua Sigma,autori:Mihaela Singer
-Badescu,A,Iaurum,G.,Tainele matematicii,Ed.Aramis,Bucuresti,2004
DESFASUREA LECTIEI
Nr crt |
Etapele lectiei |
Activitatea invatatoarei |
Activitatea elevilor | |
Moment organizatoric |
Se asigura un climat de ordine si disciplina necesare desfasurarii in bune conditii a lectiei |
Se pregatesc pentru lectie | |
Verificarea temei de acasa |
Verific cantitativ tema |
|
|
|||
|
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Elevii sunt anuntati ca vor efectua exercitii de adunare si scadere a numerelor naturale de la 0 la 10 si vor rezolva probleme |
Retin subiectul lectiei |
||||||||||||
|
Reactualizarea cunostintelor Dirijarea invatarii Incheierea lectiei |
Solicit elevii sa efectueze o serie de exercitii de adunare si scadere prin calcul oral. Cer elevilor sa raspunda la o serie de intrebari: "Cum se numesc numerele care se aduna?" "Dar rezultatul adunarii?" "Cum se numeste numarul din care scadem?" "Dar numarul pe care il scadem?" "Cum se numeste rezultatul scaderii?" Anunt copii ca, Craiasa Zapezii a adus mai multe surprize pentu ei. Prezint elevilor prima surpriza ce consta in rezolvarea de probleme dupa imagini. Dupa ce elevii rezolva problemele la tabla anunt a doua surpriza:un cosulet cu biletele pe care sunt scrise exercitii de adunare si scadere. Explic elevilor ca aceste exercitii vor fi scrise la tabla ,dar si in banca pe caietele. In timpul rezolvarii supraveghez modul de lucru al elevilor. Odata cu terminarea rezolvarii exercitiilor,elevii vor constata ca mai avem o surpriza in cos:un plic ce contine mai multe materiale si un biletel: "Dragi copii,v-ati descurcat foarte bine pana acum.De aceea va propun un concurs.Veti descoperi in acest plic materialele necesare desfasurarii concursului. Spor la lucru!" Formez grupele de lucru si impart materialele. Concursul consta in rezolvarea unor exercitii si lipirea lor pe o coala de catre liderii echipelor. Dupa ce toate echipele termina de rezolvat sarcinile de lucru se vor afisa la panou colile pe care au lipit exercitiile. Corectez exercitiile si desemnez castigatorii. Impart elevilor cate o fisa de lucru si solicit rezolvarea acesteia. Fac aprecieri verbale asupra modului de participare al elevilor le lectie. Dau tema pentru acasa. |
Rezolva prin calcul oral Raspund la intrebari Rezolva Rezolva la tabla si pe caiete Rezolva exercitiile si le lipesc pe coli si le afisaza la tabla. Rezolva . | Document InfoAccesari: 7811 Apreciat: Comenteaza documentul:Nu esti inregistratTrebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta Creaza cont nou A fost util?Daca documentul a fost util si crezi ca meritasa adaugi un link catre el la tine in site in pagina web a site-ului tau.
Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 ) |