ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
PROIECT DE LECŢIE
DATA:
CLASA: a VI-a
ARIA CURRICULARĂ: Limba si comunicare
OBIECTUL: Limba si literatura româna
CAPITOLUL: Literatura culta. Opera lirica.
SUBIECTUL: "Peste vârfuri." de Mihai Eminescu 12412g624m .
OBIECTIVE:
OBIECTIV CADRU: Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris.
OBIECTIV SPECIAL: Cultivarea receptivitatii literar-artistice a elevilor cu privire speciala asupra universului liric al poeziei.
OBIECTIVE PERFORMATIVE:
a. Cognitive:
Sa recite expresiv textul , respectând punctuatia si ortografia cerute de text;
Sa redacteze o scurta descriere în care sa foloseasca termenii cheie: codru , luna , frunza , cornul , ramuri.
Sa identifice mijloacele si imaginile artistice folosite de autor.
Sa selecteze cuvinte din textul poeziei care desemneaza elementele cadrului natural.
Sa deseneze un tablou de natura pe baza poeziei.
Sa foloseasca , în vorbirea lor , cuvinte sau expresii memorabile din poezie.
b. Afective:
Sa traiasca emotional sentimentul provocat de poezie.
Sa manifeste interes pentru activitatea de lectura.
Sa participe cu interes la actul de comunicare.
STRATEGII DIDACTICE:
a. Metode si procedee: conversatia , transdisciplinaritatea , metoda mozaicului, ciorchinelor.
b. Mijloace de învatamânt: "Limba româna , manual pentru clasa a VI.a" , Editura All , fise de lucru.
PARCURS DIDACTIC
Organizarea clasei (1 min.)
Voi avea grija ca elevii sa.si pregateasca materialele necesare orei de limba româna si voi nota absentii.
Voi asigura linistea si disciplina clasei pentru o buna desfasurare a activitatii didactice.
Actualizarea unor cunostinte si impresii de lectura (5 min.)
Li se cere elevilor sa recite poezia.
Captarea atentiei (3 min.)
Anuntarea subiectului si enuntarea obiectivelor (2 min.)
Voi anunta elevii ca astazi vom descifra una dintre poeziile lui Mihai Eminescu si ca , pâna la sfârsitul orei , va trebui sa fie capabili sa : ..
Comunicarea obiectivelor se va face într-o maniera accesibila elevilor de clasa a VI.a.
Cunoasterea treptata a textului si dirijarea acestui proces.
Se va scrie titlul lectiei pe tabla si în caiete.
Elevii sunt rugati sa recite poezia, apoi si în traducerea de limba maghiara.
Elevii vor lucra în echipe de câte 5 elevi.
Prima echipa va redacta o scurta descriere în care va folosi termenii cheie: codru , luna , frunza , cornul , ramuri.
Echipa a doua va identifica figurile de stil .
A treia echipa va rescrie cuvintele care alcatuiesc cadrul natural.
Echipa a patra va transcrie imaginile auditive si cele vizuale.
Ultima echipa va desena un tablou de natura pe baza poeziei.
Asigurarea retentiei si a transferului.
Fiecare echipa va prezenta rezultatele si vom trece pe tabla.
Tema pentru acasa
Elevii au de rezolvat exercitiile din manual , pag. 46.
Aprecieri generale
Voi face aprecieri generale si individuale , pozitive si negative.
|