PROIECT DE LECTIE
22 MARTIE
DATA. 22 MARTIE 2007
CLASA: a IX a A
DISCIPLINA: Limba si literatura romana
UNITATEA DE INVATARE: Dragostea
SUBIECTUL LECTIEI: Sonetul Vorbeste-ncet de Mihai Eminescu
OBIECTIVE OPERATIONALE
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili sa:
O1 Sa defineasca si sa exemplifice figura de stil cunoscuta sub numele de metafora ;
O2 Sa individualizeze viziunea poet 545d35f ica eminesciana asupra iubirii;
O3 Sa explice poezia cu forma fixa-sonet-, cu referire directa la relatia unor scrieri eminesciene : Gandind la tine, Vorbeste-ncet, Iambul
O4 Sa fie capabili sa distinga particularitatile stilistice si de compozitie.
STRATEGII DIDACTICE
1. RESURSE PROCEDURALE:
METODE SI PROCEDEE: explicatia, conversatia, lucrul cu fise,comentariul
FORME DE ORGANIZARE: frontal si individual.
2. RESURSE MATERIALE: fise de lucru, volumul de poezii, tabla de scris
Alexandru Crisan, Liviu Papadima,
Ioana Parvulescu, Florentina Parvulescu,
FlorentinaSamihaian, Rodica Zafiu "Limba si literatura romana, manual pentru clasa a
IX a", Editura Humanitas, Bucuresti,2005.
Parfene Constantin "Metodica studierii limbiisi literaturii romane in scoala", Editura
Polirom, Iasi, 1999.
Roland Barthes "Fragmente dintr-un discurs de indragostit"
Hadrian Soare, Gheorghe Soare "Limba si literatura romana clasa a IX a"Editura
Alina Trache, Elena Trache, Camelia Ciurescu "Limba si literatura romana" , Editura
Muntenia, 2005
EATPELE LECTIEI |
OBIECTIVE OPERA- TIONALE |
CONTINUTUL |
ACTIVITATEA PROFESORULUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
METODE SI MIJLOACE |
FORME DE ORGANI-ZARE |
Actuali-zarea ancorelor 3 minute |
|
|
Face prezenta Ii intraba pe elevi care a fost tema pentru acasa. Face aprecieri asupra temei. |
Raspund la intrebarile profesorului. |
Conversatia |
Individual |
Captarea atentiei 4 minute |
O1 |
Realizarea unui catren |
Profesorul explica cerinta: elevii vor avea de alcatuit o poezie in vers alb. |
Elevii vor rezolva cerinta in echipe de cate doi. |
Fisa de lucru. Conversatia |
Individual Frontal |
Enuntarea Temei 6 minute |
O1 O2 O3 O4 |
Anuntarea titlului lectiei |
Scrie titlul lectiei pe tabla Sonetul Vorbeste-ncet de Mihai Eminescu. |
Isi noteaza in caiete titlul lectiei. |
Expunerea Tabla de scris Caietele elevilor |
Frontal |
Prezentarea sarcinilor de invatare 3minute |
O2 |
Poezia Vorbeste-ncet de Mihai Eminescu. Activitate literara Mihai Eminescu. |
Ii roaga pe elevi sa deschida cartile la pagina 142. |
Raspund la intrebarile profesorului |
Expunerea |
Frontal |
Dirijarea invatarii 20 minute |
O1 O3 O4 O2 |
Sonet-poezie cu forma fixa alcatuita din 14 versuri, grupate de obicei in doua catrene si doua tertine. Metafora reprezinta una dintre cele mai importante figuri de stil, care presupune untransfer de sens.Comparatia "femeie ca un inger"devine la Eminescu "un inger de femeie" |
Profesorul va explica ce inseamna sonet. Iambul constituie o arta poetica a sonetistului, incheiata astfel:"Dar versul cel mai plin, mai bland, mai pudic/ Puternic-iar de-o vrea- e pururi iambul" Elevii vor primi fisa de lucru in care vor avea de cautat cuvintele cheie care se repeta. Profesorul va da elevilor fisa de lucru in care vor cauta secventele prin care dragostea dobandeste puteri aparte. Elevii vor avea de explicat ce inseamna "sa te privesc incet" |
Elevii vor nota pe caiete. Elevii vor rezolva cerinta. Elevii vor lucra in echipe de cate doi. Va raspunde la intrebarea profesorului. |
Expunerea Fisa de lucru Fisa de lucru Tabla de scris Fisa de lucru Conversatia |
Frontal Individual Individual Frontal Individual Frontal |
Asigurarea feedd-back-ului 5 minute |
O1 O2 O3 O4 |
Aspectele cele mai importante ale lectiei vor fi recapitulate |
Va aprecia raspunsurile elevilor pe tot parcursul lectiei cu calificative |
Vor raspunde in numar cat mai mare |
Conversatia |
Frontal |
Asigurarea retentiei si a transferului 8 minute |
O3 O4 |
Poezia Iambul de Mihai Eminescu |
Profesorul ii va intreba pe elevi care este asemanarea dintre cele doua sonete |
Elevii vor lectura poezia |
Lectura de text Conversatia. |
Frontal Individual |
Tema pentru acasa 1 minut |
|
|
Elevii vor avea de realizat un eseu despre cele doua forme de iubire din textele Vorbeste-ncet de Mihai Eminescu si Nora de Mircea Nedelciu |
Isi vor nota tema in caiete |
|
Frontal |
|